Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń stał się stolicą lekkoatletycznych mistrzostw mastersów

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Prezes PZLAM Wacław Krankowski
Prezes PZLAM Wacław Krankowski Sławomir Kowalski/UM Torunia
Obojętnie, czy to mistrzostwa świata, czy Europy lub Polski - w ostatnich latach lekkoatletyczne imprezy mastersów odbywają się regularnie w Arenie Toruń.

Mastersi w Toruniu

W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy.

Impreza odbyła się w Toruniu w dniach od 17 do 23 marca . W miniony czwartek 18 kwietnia w Arenie Toruń odbyło się spotkanie podsumowujące to wydarzenie. Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia podziękowań osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw.

- Nie byłoby piękna lekkiej atletyki w hali mastersów, gdyby nie ludzie, którzy to przygotowali - chwalił organizatorów prezydent Michał Zaleski. - To dzięki nim Toruń może z dumą o sobie mówić, że jesteśmy europejską stolicą lekkiej atletyki mastersów w hali. To przydaje renomy, znaczenia miastu. To sprawia, że tutaj pojawiają się goście zarówno z Europy, jak i ze świata, którzy spędzają wiele dni w Toruniu. Oni później wracają do odległych krajów Europy, czy świata i opowiadają, że Toruń jest wartościowy, ciekawy, że warto do niego pojechać i tutaj spędzić czas. Ma to też inny walor. Łącznie z osobami towarzyszącymi przyjechało donas ponad cztery tysiące osób. W marcu, miesiącu, w którym nie ma szczytu turystycznego i hotelowego. Te zawody były emocjonujące, z podziwem patrzyłem na zawodniczki i zawodników, którzy całym sercem robili fantastyczne rzeczy na bieżni, czy na skoczni. Bardzo dziękuję za perfekcję organizacji, dziękuję wszystkim, którzy pomagali organizatorom. Dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy wystartowali w zawodach.

Niepowtarzalna atmosfera

- Na razie jedyna w kraju hala, gdzie można organizować takie imprezy - powiedział Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, organizator imprezy. - Do tego niepowtarzalna atmosfera, bo chyba nigdzie nie ma takiego klimatu dla sportu masters jak u nas. Są władze miasta bardzo życzliwie nastawione, które dofinansowują start najlepszych biegaczy w województwie i to bardzo cieszy. Toruń jest stolicą masters lekkiej atletyki, od 2005 roku mieliśmy osiem razy mistrzostwa Polski na stadionie i dziesięć razy z rzędu mistrzostwa Polski na hali. Było to duże wyzwanie organizacyjne, dochody dla miasta i wartość promocyjna. Sport w naszym wieku to nie tylko wyczyn, ale i poznawanie świata. Celem, który nam przyświeca jest stworzyć imprezę, na której zawodnicy będą zadowoleni i to w Toruniu się udaje. Bo przyjeżdżali do nas nie tylko raz, żeby zwiedzić miasto, ale wracali właśnie na zawody.

Podczas spotkania wręczono wyróżnienia osobom zasłużonym przy organizacji mistrzostw. Jedno z nich trafiło do "Nowości".

Przypomnijmy, że w trakcie Mistrzostw Europy Lekkiej Atletyki Masters w Toruniu rywalizowano w 23 konkurencjach w 14 kategoriach wiekowych. Do udziału w zmaganiach przystąpili polscy olimpijczycy, m.in.: Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec, Anna Rostkowska - wszyscy stanęli na podium.

Znakomity występ Polaków

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie wypadła reprezentacja Polski, która liczyła 977 zgłoszonych zawodników. Wśród startujących reprezentantów Polski ponad 100 osób było reprezentantami województwa kujawsko-pomorskiego, z czego ponad 20 zawodników pochodziło z Torunia i okolic. Przedstawiciele regionu zdobyli 27 medali (8 – 10 – 9), w tym mieszkańcy Torunia - 16 medali (6 – 7 – 3).

Najstarszym uczestnikiem mistrzostw był ponad 95-letni Grek. Z kolei najstarszym zawodnikiem z Torunia - Henryk Wierzchowski (91 lat), który zdobył łącznie 8 medali – 3 złote i 5 srebrnych.

Polacy wywalczyli w sumie aż 251 medali, na które złożyło się 103 złotych, 78 srebrnych i 70 brązowych krążków, pewnie zwyciężając w klasyfikacji medalowej. Więcej razy na podium, bo aż 261 razy, stawali Niemcy, którzy w klasyfikacji generalnej ostatecznie zajęli 2. miejsce (94 złote, 70 srebrne, 77 brązowych).

Polska zdobyła mniej medali od reprezentantów Niemiec, jednak wywalczyła więcej złotych, a to właśnie te krążki w pierwszej kolejności są brane pod uwagę w ogólnej klasyfikacji. Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Hiszpanii z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrnych i 39 brązowych).

Maraton na 100-lecie

Imprezą towarzyszącą HME były Mistrzostwa Europy w maratonie dla upamiętnienia 100-lecia maratonu w Polsce. W tym biegu wystartowało prawie 600 osób. Rywalizację w deszczu zdominowali Polacy, którzy indywidualnie zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali.

W 14. Halowych Mistrzostwach Europy Masters ustanowiono 10 halowych rekordów świata i 10 halowych rekordów Europy. Pobito 31 halowych rekordów Polski. W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się łącznie ponad 500 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano ponad 2000 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska