MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej nowych punktów selektywnej zbiórki to znacznie mniej odpadów

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zachęca do selektywnej zbiórki odpadów
Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zachęca do selektywnej zbiórki odpadów Grzegorz Olkowski
W czwartek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano 18 pierwszych umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Łączna kwota wsparcia na te przedsięwzięcia to blisko 30 milionów złotych.

[break]
Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację staży i praktyk dla uczniów techników i zawodówek oraz szkoleń dla ich opiekunów.

- W sumie 2,5 tysiąca naszych uczniów z 60 szkół weźmie udział w tym programie. Finansujemy zajęcia od etapu szkoły, kiedy trwają przygotowania uczniów do podjęcia praktyk u przedsiębiorców. Co ważne, finansujemy również pracę opiekunów w przedsiębiorstwach. Dotąd takiej możliwości nigdy nie było. Myślę, że to pozwoli bardzo sprofesjonalizować, ale także uatrakcyjnić te praktyki i przygotować uczniów do późniejszego wejścia na rynek pracy - mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

W trosce o środowisko

Podpisano także umowę na stworzenie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu grantowego systemu finansowania budowy, rozbudowy i modernizacji 30 punktów selektywnej zbiórki odpadów w regionie.

- Projekt będzie polegał na finansowym wsparciu rozbudowy i budowy nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim. Wartość całego projektu wynosi około 30 milionów złotych, z tego 21 milionów to pieniądze unijne - informuje Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. - Przeprowadziliśmy rozeznanie, jakie jest zapotrzebowanie, bo to nie są nowe rzeczy, takie punkty były finansowane już w poprzedniej perspektywie. W tej chwili mamy 30 chętnych gmin, czyli docelowych beneficjentów w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymają wsparcie. Koszt budowy nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wynosi ponad 800 tysięcy złotych, rozbudowa to mniej więcej połowa tej kwoty.

Żeby rosła świadomość

Emilia Kawka-Patek zapowiada również, że równocześnie z tymi konkretnymi działaniami, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie prowadził kampanię edukacyjno-informacyjną o całym projekcie.

- Docelowe założenie jest takie, aby zmniejszyć ilość odpadów komunalnych, żeby w społeczeństwie wzrosła świadomość na temat potrzeby selektywnej zbiórki odpadów. Będzie to z korzyścią i dla środowiska i dla nas wszystkich - podkreśla prezes Emilia Kawka-Patek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska