Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Motoarenie! [LISTA]

id
Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestaw 10 rzeczy związanych z Motoareną, o których powinni wiedzieć nie tylko fani żużla. Zobaczcie sami! Zapraszamy do galerii!
Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestaw 10 rzeczy związanych z Motoareną, o których powinni wiedzieć nie tylko fani żużla. Zobaczcie sami! Zapraszamy do galerii! Archiwum Polska Press
Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestaw 10 rzeczy związanych z Motoareną, o których powinni wiedzieć nie tylko fani żużla. Zobaczcie!

1. Stadion powstał w kwietniu 2009 roku po 10 miesiącach budowy, którą wykonała firma Alstal z Inowrocławia. Motoarena zastąpiła zburzony stadion przy ulicy Broniewskiego, na jego miejscu powstało Centrum Handlowo-Rozrywkowe Toruń Plaza.

2. Pierwsze nieoficjalne zawody na Motoarenie odbyły się 24 kwietnia 2009 r. Mecz towarzyski Unibax – Start Gniezno (64:26) mogli oglądać tylko pracownicy Alstalu, firmy budującej stadion. Oficjalna inauguracja miała miejsce 3 maja 2009 r., kiedy to w meczu ligowym ówczesny mistrz Polski Unibax Toruń podejmował wicemistrza Unię Leszno. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 48:42.

3. Pierwszym rekordzistą toru został Chorwat Jurica Pavlic, zwycięzca pierwszego wyścigu meczu Unibax – Unia Leszno w czasie 59,21 s. Do roku 2016 roku rekord bito kilkanaście razy, na koniec 2016 roku rekordzistą był Amerykanin Greg Hancock – 56,40 s. Po przebudowie toru na początku 2017 roku rekordy notowane są od nowa, obecnie rekordzistą jest Bartosz Zmarzlik – 57,56 s.

4. Motoareny nosi imię Mariana Rosego, byłego toruńskiego żużlowca, który patronował także poprzedniemu stadionowi przy ulicy Broniewskiego. Z kolei na patrona ulicy, przy której mieści się główne wejście na Motoarenę, wybrano Pera Jonssona, szwedzkiego zawodnika, który startował w toruńskich barwach w latach 1991-1994.

5. Początkowo tor na Motoarenie miał długość 325 metrów, po przebudowie jednego wirażu na początku 2017 r. wynosi 318 metrów. Szerokość pokrytego granitem toru na prostych wynosi 12 metrów, na łukach -18 metrów. Bandy toru od widowni oddziela 3-metrowa strefa bezpieczeństwa.

6. Pojemność trybun Motoareny wynosi 15 500 miejsc, jednak w razie potrzeby na stadionie może pomieścić się nawet około 18 tysięcy kibiców, dzięki miejscom dostawianym. Tak było podczas pierwszych zawodów z cyklu Grand Prix.

7. Motoarena ma pełne zadaszenie trybun, które w roku 2011 zostało przebudowane, by zakrywać również tor. To unikatowe rozwiązanie nie tylko w skali kraju. Tor oświetlany jest lampami podwieszonymi pod dachem o łącznym natężeniu 1200 luksów, co spełnia z naddatkiem warunki przeprowadzania transmisji w jakości HD.

8. 19 czerwca 2010 roku na Motoarenie rozegrano FIM Torun Speedway Grand Prix od Poland, jeden z turniejów cyklu o mistrzostwo świata. Zwyciężył z kompletem punktów Tomasz Gollob. Od tego czasu rokrocznie jeden z turniejów Grand Prix odbywa się w Toruniu. W 2013 roku w takich zawodach zwyciężył toruński wychowanek Adrian Miedziński.

9. Na Motoarenie odbyły się już finały wszystkich rozgrywek mistrzostw Polski na żużlu – indywidualne, drużynowe, parowe, a także rundy Speedway Best Pairs Cup, Speedway Euro Championship i finał Klubowego Pucharu Europy.

10. Motoarena była miejscem nie tylko dla zawodów żużlowych. 31 lipca 2010 r. na tym stadionie koncertował Jose Carreras, światowej sławy tenor, a 11 czerwca 2011 r. odbył się koncert Roda Stewarta, gwiazdy muzyki pop.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska