100-procentowa podwyżka dla marszałka i duża dla radnych? Sejmik zdecyduje

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Podwyżkę wynagrodzenia marszałka Piotra Całbeckiego (w środku) i diet radnych zaproponowała przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Z prawej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, którego wynagrodzenie też musi wzrosnąć
Podwyżkę wynagrodzenia marszałka Piotra Całbeckiego (w środku) i diet radnych zaproponowała przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Z prawej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, którego wynagrodzenie też musi wzrosnąć Jacek Smarz
Udostępnij:
O 100 procent, do około 22 000 złotych ma wzrosnąć wynagrodzenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Podwyżka obejmie też diety radnych sejmiku. Decyzje w tych sprawach ma podjąć właśnie sejmik na sesji w najbliższy poniedziałek. Ta regulacja wynagrodzeń marszałka i radnych jest obowiązkowa i wynika wprost z ustawy o pracownikach samorządowych.

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Przypomnijmy, że w 2018 roku weszło w życie rozporządzenie obniżające zarobki najważniejszych pracowników samorządowych o 20 procent. Był to efekt olbrzymich kontrowersji, które wywołała wypłata wysokich nagród dla ministrów rządu premier Beaty Szydło. Dla uspokojenia nastrojów postanowiono obniżyć także płace samorządowców.

Sejm i rząd nakazali podwyżkę

We wrześniu tego roku sytuacja się odwróciła. Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych. Podniesiono z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane najważniejszym samorządowcom. Z kolei w październiku Rada Ministrów w nowym rozporządzeniu płacowym podwyższyła wynagrodzenia samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 roku.

Zastosowanie tych regulacji jest obowiązkowe. Do ich zastosowania przymierza się samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Dwa razy więcej dla marszałka województwa kujawsko-pomorskiego

Na poniedziałkowej sesji sejmik rozpatrzy dwa projekty uchwał zaproponowane przez przewodniczącą tego gremium, Elżbietę Piniewską. Jeden dotyczy podwyżki wynagrodzenia marszałka województwa, drugi – podwyżki diet radnych wojewódzkich.

Marszałek Piotr Całbecki zarabia obecnie 11 820 złotych brutto. Jeśli sejmik zatwierdzi nowe zasady jego wynagrodzenia, to za okres od 1 sierpnia do 31 października zostanie mu wypłacone 16 042 zł brutto (9040 zł wynagrodzenia zasadniczego, 3300 zł dodatku funkcyjnego, 3702 zł dodatku specjalnego), do którego dojdzie jeszcze dodatek za wieloletnią pracę. Natomiast od 1 listopada będzie otrzymywał 20 040,80 zł brutto (11 300 zł wynagrodzenia zasadniczego, 4116 zł dodatku funkcyjnego i 4624,80 zł dodatku specjalnego) plus dodatek za wieloletnią pracę.

Jak wyliczono w uzasadnieniu do projektu uchwały sejmiku, kwota miesięcznego wynagrodzenia miesięcznego marszałka Całbeckiego wzrosłaby od 1 sierpnia 2021 o 6030 zł brutto, a od 1 listopada - o 10480,80 zł brutto. Czyli ze wszystkimi dodatkami otrzymałby za okres od 1 sierpnia 17 850 zł brutto, a od 1 listopada zarabiałby 22 300,80 zł brutto.

-Pamiętajmy, że jest to wynagrodzenie brutto, od którego odjąć należy około 30 procent (w drugim półroczu nawet 40 procent) odliczeń podatkowych i składek ubezpieczeniowych oraz zdrowotnych. Przez 15 lat swojego urzędowania marszałek województwa nie miał podwyżki wynagrodzenia, podczas gdy rosły wynagrodzenia kadry zarządzającej w kraju, w tym także kadry kierowniczej jednostek podległych samorządowi województwa - wyjaśnia Marek Smoczyk, sekretarz województwa.

Wyższy przelicznik dla diet radnych

Podwyżka diet radnych jest z kolei efektem zmiany przelicznika związanego z wysokością kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Wynosi obecnie – i wynosić będzie w przyszłym roku - 1789,42 zł. Obecnie przelicznik ten może wynieść 1,5-krotność kwoty bazowej, po wspomnianej zamianie przepisów 2,4-krotność. Dodajmy, że wysokość przelicznika zależy od funkcji, którą sprawuje radny.

Jak to wygląda i ma wyglądać w praktyce? Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Pniewska (Koalicja Obywatelska) otrzymuje obecnie 2 684,13 zł diety. Po podwyżce, z naliczeniem od 1 sierpnia, wzrosłaby ona do 4294,60 zł. Dieta wiceprzewodniczących sejmiku: Agnieszki Kłopotek z PSL, Łukasza Krupy z KO i Wojciecha Jaranowskiego z PiS skoczyłaby z 2549,92 zł do 3936,70 zł
12 radnych będących przewodniczącymi sejmikowych komisji (Marek Hildebrandt z PiS, Leszek Pluciński z KO, Tadeusz Pogoda z KO, Stanisław Pawlak z KO, Robert Malinowski z KO, Michał Krzemkowski z PiS, Marek Witkowski z PiS, Jarosław Katulski z PO, Marek Domżała z PSL, Katarzyna Lubańska z KO, Jacek Gajewski z KO, Rafał Sobolewski z PiS) zamiast obecnych 2505,19 zł otrzymywaliby także 3936,70 zł.

W przypadku ośmiu radnych będących wiceprzewodniczącymi komisji dieta ma wzrosnąć z 2 415,72 zł do 3757,70 zł, a dwóch radnych bezfunkcyjnych – z 2 281,51 zł do 3578,80 zł.

Te podwyżki spowodowałyby, że pulę na diety radnych w skali miesiąca trzeba będzie zwiększyć w budżecie województwa o 36 280,38 zł.

Dodajmy, że diet nie pobierają radni zasiadający w zarządzie województwa, czyli marszałek Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz jego członkowie: Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Jak zagłosuje sejmik? Czy PiS poprze podwyżki?

Czy te propozycje dotyczące podwyżek wynagrodzenia marszałka i diet radnych zaakceptuje sejmik?

- Były w tej sprawie konsultacje, także z opozycją – wyjaśnia Elżbieta Piniewska (KO), przewodnicząca sejmiku. - Spotkałam się z szefami trzech klubów radnych, rozmawialiśmy o tym, bardzo konstruktywnie, także podczas posiedzenia Konwentu Seniorów sejmiku. Nie mam oczywiście konkretnej deklaracji, ale mogę wnioskować, że także opozycja poprze te płacowe projekty.

Przypomnijmy, że w 30-osobowym sejmiku większość ma koalicja KO-PSL. W opozycji są radni PiS. Głosy radnych koalicji powinny wystarczyć, by zaakceptować nowe zasady płacowe. Jak się zachowają radni PiS, skoro to ta partia stoi za sejmowymi i rządowymi przepisami narzucającymi podwyżki?

- O tym, jak zagłosujemy, będziemy dyskutować w poniedziałek, podczas posiedzenia klubu przed sesją sejmiku – wyjaśnia Michał Krzemkowski, szef klubu radnych PiS. - Skłaniam się ku poparciu projektu przewidującego podwyżkę diet radnych. Mam natomiast wątpliwości, czyli powinniśmy podnosić o 100 procent wynagrodzenie marszałka.

-Uznałam, że powinniśmy tak znacząco podnieść wynagrodzenie marszałka, bo w 2018 roku na podstawie ówczesnej zmiany przepisów obniżono mu je o 20 procent. Poza tym zakres obowiązków marszałka województwa zasługuje na taki maksymalny poziom zarobków. Obserwuję sytuację w innych województwach, stosowane w nich są podobne rozwiązania. Co do diet radnych, to ich wysokość nie była zmieniana od 2008 roku. Poza tym sprawdziłam, że między 2001 a 2021 rokiem zmieniła się o 600 złotych. Owszem, teraz proponuję płacową rewolucję, ale pamiętajmy, że będzie obowiązywać przez długie lata - dodaje Elżbieta Piniewska.

Podwyżki także dla zarządu i innych urzędników

Na poniedziałkowej decyzji sejmiku sprawy podwyżkowe w samorządzie województwa się nie skończą.

- Zgodnie z zapisami ustawy obowiązkowa regulacja wynagrodzeń obejmie wszystkich pracowników samorządowych zatrudnionych z wyboru, czyli m.in. cały zarząd województwa. Zgodnie z zapisami w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 roku zmieniają się tabele zaszeregowania wynagrodzeń, więc regulacja pensji obejmie także pozostałych urzędników. Szczegóły zostaną określone w przyszłorocznym budżecie województwa – dodaje Marek Smoczyk, sekretarz województwa.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jednego Polsce nie brakuje a mianowicie pasozyto i darmozjadow ! ponadawali sobie " tytuly " wojewodow, starostow, marszalkow czy prezydentow i doja nas az przykro !!!!! Jaka prace wykonuje taki " marszalek " ze ma dostawac 22 tysiace zl ??? Przeciez czy taki pasozyt jest czy go nie ma nie robi zadnej roznicy !
G
Gość
Niedawno pisaliscie ,ze Torun straci 250 milionow zl a tu pasozyty daja sobie podwyzki ! Podpatrzyli jak sejmowe darmozjady daly sobie wiecej pieniedzy wiec tez postanowili sobie dac i w Toruniu ! Nie ma to jak zyc nie za swoje !!
G
Gość
Co my Polacy mamy z takich darmozjadow , jak jakís " marszalek " czy "wicemarszalek " ?? Tylu pasozytow sie w Polsce narobil a porzytku z nich zadnego !!!! Co taki marszalek Calbecki robi dla Torunia zeby dostawac 22 tysiace zl ?? To jest poprostu zerowanie na ludziach pracy .W Polsce tylo " politykom " jest zawsze dobrze czy teraz czy za komuny !!
D
Donosiciele Policyjni
Usług Telefonicznie Aplikacyją Zaniżający.

52 322 22 22

196-29

Taxi Express,
N
Nie Przysługuje
Szluchy.
Z
ZAsłowianin
No i słusznie że podswyżka - Po RENCACH się całują z radochy :))
G
Gość
aty zwykły babolu [wulgaryzm]j na ten cyrk za 2500 w biedronce czy czyms innym.
G
Gość
Czy to już rozpasanie ? czy może tylko rozpusta w mieście grzechu ?
Dodaj ogłoszenie