500 Plus czasowo będzie wstrzymane? Jest taki pomysł! Wszystko przez kryzys i pandemię koronawirusa

red
Czy program "Rodzina 500+" będzie czasowo wstrzymany? Pieniądze dotychczas przeznaczane na dzieci miałyby dodatkowo trafić do poszkodowanych przez lockdown przedsiębiorców. Taką receptę na kryzys w wielu firmach przedstawił jeden z medyków. Czy ta propozycja ma szansę wejść w życie? Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy program "Rodzina 500+" będzie czasowo wstrzymany? Pieniądze dotychczas przeznaczane na dzieci miałyby dodatkowo trafić do poszkodowanych przez lockdown przedsiębiorców. Część z nich najbardziej odczuwa kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Taką receptę na poprawę kondycji w wielu firmach przedstawił jeden z medyków. Czy ta propozycja ma szansę wejść w życie?

500 plus. Sztandarowy program rządu zostanie wstrzymany?

Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości funkcjonuje w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. Ma na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin z dziećmi. Program Rodzina 500+ to główny instrument polityki rodzinnej realizujący, jak zaznacza rząd, trzy główne cele: poprawę sytuacji demograficznej, redukcję ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycję w rodzinę.

  • Program "Rodzina 500+" jest realnie odczuwalną pomocą finansową dla rodzin wychowujących dzieci.
  • W ramach programu "Rodzina 500+" rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia.
  • Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Programie „Rodzina 500+”, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie państwa. Nie brakuje ich również w czasie walki z koronawirusem. Pieniędzy brakuje za to wielu polskim przedsiębiorcom.

Polecamy

Pieniądze z 500 plus dla przedsiębiorców?

Jednym z pomysłów na poprawę kondycji polskich firm jest czasowe czasowe wstrzymanie wypłaty 500 plus. Taki pomysł, jak czytamy na stronie radiozet.pl, podrzuca rządowi lekarz Bartosz Fiałek. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze medyk chciałby przeznaczyć na ratowanie firm.

Uważam, że w dobie ogromnej tragedii gospodarczej oraz ekonomicznej, pieniądze ze świadczenia 500 plus powinny zostać czasowo przekazywane na fundusz wsparcia polskich przedsiębiorców, którzy cierpią z powodu COVID-19 – napisał w mediach społecznościowych Bartosz Fiałek.

Lekarz sam zaznaczył, że otrzymuje świadczenie na swoją córkę, ale chętnie „dołożyłby się dla upadających firm”. Wstrzymanie wypłaty świadczeń zapewniłoby wielomiliardowe oszczędności. W budżecie na bieżący rok zapisano 41 mld zł na rzecz programu 500 plus.

Wstrzymanie 500 plus budzi kontrowersje

Nie wszyscy z zachwytem podchwycili pomysł medyka. Większość internetowych komentarzy wskazuje, że świadczenie 500 plus ratuje nadszarpnięte przez pandemię finanse wszystkich beneficjentów, nie tylko przedsiębiorców. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na wpływ 500 plus chociażby na poziom konsumpcji. Wiele europejskich państw, w tym np. Niemcy, decyduje się właśnie na dodatkowe świadczenia socjalne celem zwiększenia konsumpcji i popytu na usługi przedsiębiorców, a docelowo – wyciągnięcia gospodarki z kryzysu.
Czasowe wstrzymanie wypłat 500 plus w dobie kryzysu gospodarczego mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku.  
Ostatni znaczący wzrost zachorowań i decyzje rządu wprowadzające w Polsce lockdown do 9 kwietnia pokazują, że walka z zarazą jeszcze trochę potrwa i przedsiębiorcy jeszcze długo będą odczuwali skutki pandemii. Będzie jednak nowa tarcza branżowa. Ta ma być oparta o znane już przedsiębiorcom instrumenty:  mikropożyczki, zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowe. Na pieniądze będą mogli liczyć przedstawiciele branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Do kiedy wnioski o 500 plus

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r. jest złożenie nowego wniosku. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego należy złożyć do gminnego organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną gminy (np. centrum świadczeń).
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. można składać już drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Wnioski drogą elektroniczną można złożyć:

  • za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • przez bankowość elektroniczną oraz
  • portal PUE ZUS.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie