MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8 miesięcy czekania na wyjazd do sanatorium z NFZ w naszym regionie. Skierowań coraz więcej

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
W ubiegłym roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało 25 980 pacjentów z naszego województwa. W tym roku najprawdopodobniej będzie ich jeszcze więcej. Sprawdziliśmy, jakie schorzenia podleczymy w uzdrowiskach w naszym regionie.

Obecnie na wyjazd do sanatorium trzeba czekać w naszym regionie 8 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego, można z tej formy leczenia (ze względów medycznych) korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Turnus trwa 21 dni.

Przyjechało do nas prawie 90 tys. kuracjuszy

Od 1 lipca 2023 roku skierowania do sanatoriów w Polsce są wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.

- Po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza - specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także pocztą w formie papierowej - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Jak dodaje, w ubiegłym roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało 25 980 pacjentów z naszego województwa, a do sanatoriów w Kujawsko-Pomorskiem (w Ciechocinku, Inowrocławiu i Wieńcu-Zdroju) podleczyć zdrowie przyjechało aż 88 480 osób. Natomiast od początku 2024 roku do 2 maja br. w Kujawsko–Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zarejestrowanych jest 12 545 skierowań.

W regionie też podleczymy zdrowie

Sprawdziliśmy, jakie schorzenia podleczymy w sanatoriach w naszym regionie.

W przypadku Ciechocinka są to choroby górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, narządu ruchu, a także cukrzyca, osteoporoza i otyłość.

Do Inowrocławia skierują nas, jeśli mamy choroby: kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia).

Z kolei Wieniec-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób: kardiologicznych i nadciśnienia, ortopedyczno-urazowych i reumatologiczych.

To się za darmo należy kuracjuszom

Kuracjusze jadący do sanatorium z NFZ mają prawo do wielu bezpłatnych świadczeń. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 14 lipca 2023 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego zapisano, że należy się:

  • dostęp do lekarza w celu ustalenia i bieżącego korygowania programu leczenia balneologicznego i farmakologicznego,
  • badanie lekarskie: wstępne (w pierwszej dobie po przyjęciu), kontrolne (co najmniej 2 razy w trakcie pobytu), końcowe (48 godz. przed wypisem),
  • pomoc lekarza w przypadku nagłego zachorowania w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych,
  • całodobowa opieka pielęgniarska i codzienny obchód pielęgniarski,
  • zabiegi przez 6 dni zabiegowych w tygodniu: w dwóch cyklach dziennych - przedpołudniowych lub popołudniowych przez 5 dni w tygodniu i w soboty w cyklu przedpołudniowym;
  • średnio co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie, w tym co najmniej 1 zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,
  • właściwa dieta,
  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 8 miesięcy czekania na wyjazd do sanatorium z NFZ w naszym regionie. Skierowań coraz więcej - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska