POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
95-lecie "Budowlanki" [PROGRAM+HISTORIA]

95-lecie "Budowlanki" [PROGRAM+HISTORIA]

Szymon Spandowski

Nowości Plus

Nowości Plus

Przed budynkiem szkoły przy ulicy Sienkiewicza w 1949 roku
1/4
przejdź do galerii

Przed budynkiem szkoły przy ulicy Sienkiewicza w 1949 roku ©archiwum organizatora

Jubileuszowy zjazd absolwentów toruńskiej „Budowlanki” rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w budynku przy ulicy Legionów 19-25. Organizatorzy spodziewają się aż pół tysiąca uczestników!
W sobotę, 30 września przy ulicy Legionów spotkają się absolwenci toruńskiej szkoły budowlanej, której fundamenty się sięgają 1922 roku.

- Zgłosiło się 496 osób, do Torunia przyjadą między innymi koleżanki i koledzy z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Holandii czy Włoch - mówi Krzysztof Juszczyk, wiceprezes organizującego spotkanie Stowarzyszenia Absolwentów Budowlanki w Toruniu. - Najstarszy uczestnik zdał maturę w 1950 roku.


Jeszcze przy Sienkiewicza
W takim razie uczył się jeszcze budynku przy ulicy Sienkiewicza 29, dokąd uczniowie ówczesnego Państwowego Liceum Budowlanego wrócili po wojnie.

Była to pierwsza siedziba z prawdziwego zdarzenia, jaką ta szkoła miała w Toruniu. Przeniesiona w 1936 roku nad Wisłę z Leszna, początkowo korzystała z pomieszczeń w nieistniejącym już biurowcu starej gazowni przy ulicy Kopernika. Na Sienkiewicza przyszli budowlańcy wprowadzili się tuż przed wojenną apokalipsą.
Na lekcji u magistra inżyniera Zdzisława Klempa. Pierwsza połowa lat 50. archiwum organizatora

„Gmach tej uczelni, będący własnością p. Winiarskiego, po całkowitym remoncie przystosowany do zadań szkoły, posiada nowocześnie urządzone i przestronne sale klasowe oraz przedstawia się nader okazale” - pisało „Słowo Pomorskie, relacjonując w lutym 1939 roku uroczystość poświęcenia budynku.

Najstarszy absolwent zapewne pamięta również czasy powojennej reaktywacji szkoły, która odrodziła się dzięki wielkiemu zaangażowaniu jej przedwojennych nauczycieli, w tym inż. Tadeusza Nowaka, który zapisy do liceum budowlanego przyjmował na ławce w parku na Bydgoskim, a pierwsze zajęcia prowadził w swoim mieszkaniu na Rybakach.

Sobotni zjazd rozpocznie się o godz. 11 w budynku przy ul. Legionów 19-25, który służy toruńskiej „Budowlance” od ponad 60 lat. Będzie co wspominać i będzie przy czym wspominać, jedną z pamiątek jubileuszowego zjazdu będzie bowiem książka.
Praktyki na budowie osiedla przy ulicy Bażyńskich. Początek lat 60. archiwum organizatora

Zjazd z Bulwaru do Parku
Pierwsza część uroczystości będzie trwała do godziny 14. Poza spotkaniem w auli szkoły, w tym czasie odbędą się towarzyskie spotkania poszczególnych roczników. Pół godziny później w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych nauczycieli. Następnie dawni mieszkańcy internatu będą mogli zobaczyć, jak on teraz wygląda. Internat szkoły mieścił się w koszarach racławickich, czyli w obecnym hotelu „Bulwar”.

Ostatnim punktem programu jest bal budowlańca, który odbędzie się w Centrum Targowym Park przy Szosie Bydgoskiej.

Warto wiedzieć: Historia wędrującej szkoły
  • Wszystko zaczęło się w Lesznie, gdzie w 1922 roku zaczęła działalność Państwowa Szkoła Budownictwa.
  • Jej uczniowie początkowo zdobywali wiedzę podczas nauki trwającej trzy semestry i uzupełniając je podczas praktyk na budowach.
  • Pod koniec lat 20. XX wieku nauka została wydłużona do pięciu semestrów.
  • Leszczyńska szkoła dorobiła się 364 absolwentów. Ostatni nabór przeprowadziła w 1936 roku. Kolejny odbył się już w Toruniu, gdzie na jej podstawie zorganizowano Państwowe Liceum Budowlane.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo