MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2024 bez opłat? Możesz liczyć na zwolnienie z płacenia? Jeśli nie, tyle zapłacisz!

redpp
Wideo
od 16 lat
Ile za abonament zapłacimy w przyszłym roku? To jest znana już informacja - podobnie jak to, że opłatę tego typu są zobowiązaniu uiścić niemal wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i/lub telewizyjnych. Niemal, ponieważ jest kilka grup osób, które z tego obowiązku są zwolnione. Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Ile wynosi kara za niezarejestrowanie telewizora lub radia?

Spis treści

Obowiązek płacenia abonamentu RTV

Z przepisów prawa jasno wynika, że opłacanie abonamentu dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajdziemy co najmniej jeden odbiornik telewizyjny lub radiowy. Wtedy też osoba fizyczna jest zobowiązana do poniesienia kosztów za posiadane odbiorniki. W wielu domach jest jednak więcej urządzeń. Trzeba zapłacić za każdy z osobna?

Kilka odbiorników RTV - czy zapłacisz więcej?

Tu na szczęście przepisy są przychylne użytkownikom. W zasadzie niezależnie od ilości odbiorników znajdujących się w domu (lub też w samochodzie!) płaci się jak za jeden odbiornik RTV. Jedna opłata dotyczy również zespołów budynków wśród których można wymienić m.in.:

 • Sanatoria;
 • Domy pomocy społecznej (DPS);
 • Publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
 • Żłobki;
 • Jednostki oświatowe - zarówno publiczne, jak i niepubliczne;
 • Szkoły wyższe - państwowe i niepaństwowe.
Nawet niska emerytura może znacząco wzrosnąć, jeśli tylko skorzysta się z dodatków i benefitów przysługujących seniorom. Z czego właściwie można korzystać? Jak sprawić, żeby faktycznie była większa otrzymywana przez nas emerytura? Dodatki do świadczenia emerytalnego, czasem również i do renty są tym, co zdecydowanie warto uwzględnić w domowym budżecie... A jeśli trzeba, warto również składać wnioski o dodatki do emerytury 2023. O czym warto pamiętać?

Dodatek do trzynastej i czternastej emerytury! Emeryci dosta...

Inne podmioty zbiorowe (np. firmy) mające kilka odbiorników są zobowiązane do zapłacenia za każdy z osobna. Dotyczy to również urządzeń znajdujących się w pojazdach służbowych.

Czy opłacanie streamingu zwalnia z opłaty za abonament RTV?

Niestety nie. Opłaty platform cyfrowych, podobnie jak telewizji kablowej oraz satelitarnej nie oznaczają zwolnienia z tego obowiązku. W praktyce bowiem opłaty abonamentowe wynikają z samego faktu używania odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

Ile wyniesie abonament RTV w 2024 roku?

Już teraz wiadomo, że w przypadku posiadaczy radioodbiorników opłata od 1 stycznia 2024 roku wyniesie 8,70 złotych miesięcznie, czyli 104,40 zł na rok. Z kolei posiadacze odbiornika telewizyjnego (lub telewizyjnego i radiowego) miesięcznie zapłacą 27,30 zł. Rocznie takie osoby zapłacą 327,60 zł.

Opłata abonamentowa musi być uiszczona do 25. dnia danego miesiąca, ale można też dokonać opłaty za cały rok z góry - lub też za wybrane miesiące. W przypadku opłaty za cały rok odbiorcy mogą liczyć na zniżkę. Przykładowo, jeśli ktoś posiada telewizor i zapłaci abonament z góry za cały rok, zamiast 327,60 zł, będzie musiał zapłacić 294,90 zł. W praktyce oznacza to, że ponad jeden miesiąc będzie gratisowy.

Jak zapłacić abonament RTV?

Prawidłowa opłata polega na tym, że przelew jest dokonywany na numer rachunku bankowego, który został indywidualnie przydzielony abonentowi. Numer rachunku jest przyznawany podczas rejestracji odbiornika. Co więcej, opłat można dokonywać również za pomocą poczty polskiej. Podsumowując, opłata abonamentowa może być wykonana:

 • Przelewem elektronicznym;
 • Na stronie Poczty Polskiej - na Platformie Płatności;
 • W placówce Poczty Polskiej.

Kto i na jakich zasadach kontroluje płacenie abonamentu RTV?

Teoretycznie urzędnicy mogą kontrolować, czy mamy w domu urządzenia RTV. Pracownicy Poczty Polskiej z odpowiednimi uprawnieniami mogą dokonać kontroli w naszym domu, sprawdzając, czy wywiązujemy się ze swojego obowiązku. Podczas kontroli urzędnik sprawdzi, czy:

 • Posiadamy odpowiednie urządzenie;
 • Urządzenie jest w gotowości do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego;
 • Urządzenie jest zarejestrowane.

Kara za brak rejestracji telewizora lub radia

Jeśli nie mamy zarejestrowanego urządzenia, urzędnik może naliczyć nam opłatę wynoszącą 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Kluczowe jest jednak to, aby urządzenie było przystosowane do odbioru programu np. telewizyjnego. Jeśli mamy np. telewizor, nie jest on podłączony do anteny, czyli nie możemy nic odtwarzać, a np. używamy go tylko do oglądania platform streamingowych (np. po podłączeniu do niego laptopa), nie musimy dokonywać opłaty abonamentu RTV.

Abonament RTV - lista zwolnionych z opłat

Kto jest zwolniony z konieczności opłacenia abonamentu RTV? Lista takich osób jest przez nas prezentowana w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska