Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty: kiedy żądać? Pozew o ustalenie ojcostwa. Czego może żądać matka dziecka? Jaka wysokość alimentów? [Prawnik radzi]

MO
Adwokat Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Aleksandra Chołub, Izba Adwokacka w Toruniu Fot. Grzegorz Olkowski
- Urodziłam dziecko. Ojciec dziecka odszedł do innej kobiety jeszcze gdy byłam w ciąży. Teraz powiedział, że nie uznaje dziecka. Czy mogę domagać się alimentów od niego? - pyta pani Julia.

Dodajmy, że ojciec dziecka nie utrzymuje z panią Julią żadnych kontaktów i nie wspiera finansowo. Porady udziela adwokat Aleksandra Chołub.

- Czytelniczka może domagać sądowego ustalenia ojcostwa. Sądowe ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego następuje na mocy orzeczenia sądu. Sądowe ustalenie ojcostwa wchodzi w rachubę w razie istnienia sporu co do tego, czy wskazany mężczyzna jest ojcem dziecka. W procesie o ustalenie ojcostwa można jednocześnie dochodzić związanych z tym roszczeń majątkowych (alimenty na dziecko, koszty wyprawki, koszt utrzymania matki w okresie 3 miesięcy).

Założeniem tego sposobu ustalenia pochodzenia dziecka jest sytuacja, w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób. Powództwo o ustalenie ojcostwa nie podlega żadnych ograniczeniom w czasie, gdy chodzi o matkę. W razie sądowego ustalenia ojcostwa, sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku.

Zgodnie z art. 141 § 1 k.r.o. ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące.

Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Na podstawie powyższego przepisu matce dziecka przysługują dwa roszczenia przeciwko ojcu niebędącemu mężem matki.

Na podstawie pierwszego roszczenia matka dziecka może żądać pokrycia zwyczajowo przyjętych, normalnych , typowych kosztów związanych z ciążą i porodem. W grupie tej mieszczą się koszty wyprawki dla dziecka, koszty łóżeczka, wózka i opieki położniczo- lekarskiej. Drugie z roszczeń zobowiązuje ojca dziecka do zwrotu kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Zobowiązanie z ważnych powodów może być przedłużone na czas dłuższy.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku roszczenia należy określić termin płatności. O sposobie płatności roszczeń z art. 141 §1 k.r.i.o., decydują okoliczności sprawy, w tym przede wszytkim możliwość wywiązania się przez ojca z obowiązku wynikającego z art. 141 §1 k.r.i.o.

W pozwie o ustalenie ojcostwa można także domagać się zasądzenia na dziecko alimentów. W pozwie należy określić wysokość alimentów oraz że alimenty powinny być płacone do rąk matki na przykład w terminie do każdego dziesiątego dnia miesiąca z góry.

POLECAMY: Co powstanie na terenie dawnego zakładu "Torpo"?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alimenty: kiedy żądać? Pozew o ustalenie ojcostwa. Czego może żądać matka dziecka? Jaka wysokość alimentów? [Prawnik radzi] - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska