Zobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów.
- W nocy mieliśmy dwie interwencje w tej sprawie w Buszkowie i Żołędowie, gdzie połamane drzewa blokowały przejazd - mówi asp. Piotr Wicher, dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. - W każdym z tych zdarzeń uczestniczył jeden zastęp strażaków. Nikt nie został poszkodowany.
O poranku były kolejne zgłoszenia. - O godz. 8 mieliśmy wezwanie do Prądocina. Tam drzewo także spadło na jezdnię, z kolei o godz. 9.10 w Osielsku przy ul. Centralnej zabezpieczaliśmy konar drzewa, który zwisał nad jezdnią - mówi asp. Piotr Wicher. - Tu także nikomu z ludzi nic się nie stało.
- Od rana w całym województwie było już 14 zdarzeń, w których strażacy usuwali skutki silnego wiatru - mówił w południe kapitan Przemysław Baniecki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - W miejscowości Mieczkowo (powiat nakielski) dwa zastępy strażaków zabezpieczali luźne dachówki na kościele. Trzeba było je zdjąć i zabezpieczyć dach plandeką. W Chełmży z kolei przy ul. Dąbrowskiego wiatr złamał konar drzewa, który mógł zagrażać przechodniom.
Strażacy mieli też zgłoszenie z powiatu radziejowskiego. - W miejscowości Czamanin dwa dni temu wiatr zerwał dach z jednego z budynków. Zabezpieczono go plandeką, ale dziś (20 stycznia) mocne podmuchy wiatru zerwały ją i trzeba ponownie położyć plandekę i ją zabezpieczyć.
Na drogach ślisko. Doszło do kilku wypadków
Do godz. 15.15 w całym regionie strażacy odnotowali 74 zdarzenia, w tym 18 związanych było z trudnymi warunkami pogodowymi.
- Niedaleko Wojnowa o godz. 14.22 karetka jadąca z pacjentem covidowym wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo - mówi mł. ogniomistrz Paweł Beska, dyżurny Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. - Na szczęście ani załodze karetki, ani pacjentowi nic się nie stało, ale ambulans uległ zniszczeniu. Z kolei o godz. 15.06 na 120 km drogi krajowej nr 25 na wysokości Lucimia doszło do zderzenia ciężarówki z autem osobowym. Jedna osoba została poszkodowana.
Zdarzył się też poważny wypadek w Cekcynku (powiat tucholski). - O godz. 11.47 do Komendy Powiatowej PSP w Tucholi wpłynęło zgłoszenie dotyczące zderzenia auta osobowego z radiowozem - mówi kapitan Przemysław Baniecki. - Osobówką podróżowały trzy osoby, radiowozem jechały także 3 osoby, w tym dwóch policjantów. W wyniku wypadku dwóch funkcjonariuszy i pasażerka samochodu osobowego zostali poszkodowani i trafili do szpitala.
Wiele kolizji i wypadków na drogach w Kujawsko-Pomorskiem
W godzinach popołudniowych do niebezpiecznego zdarzenia doszło też w Gzinie (gmina Dąbrowa Chełmińska) na ul. Długiej. Samochód osobowy prawdopodobnie wpadł w poślizg i uderzył w płot. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Kierowcy musieli uzbroić się także w cierpliwość podróżując drogą nr. 25 na wysokości miejscowości Buszkowo, gdzie doszło do zderzenia auta osobowego z "ciężarówką". Wprowadzono ruch wahadłowy, aleo godzinie 18 sytuacja na drodze wróciła już jednak do normy.
Po godzinie 18 doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych na drodze S5 przy węźle Zamość - Rynarzewo w kierunku Bydgoszczy. Z utrudnieniami liczyć musieli się także kierowcy podróżujący krajową "dziesiątka". W okolicy Cierpic, po wypadku, wprowadzono ruch wahadłowy od 18-20. Do kolizji trzech aut doszło także w miejscowości Stryszek, tuż po godzinie 20. Zablokowany był pas ruchu w kierunki Torunia.
GDDKiA w Bydgoszczy donosiła, że wieczorem na drogach krajowych w regionie pracowało 48 jednostek zimowego utrzymania a dodatkowe 27 jest w gotowości. Rozładowywał się już zator na drodze krajowej w Chełmnie.
Ostrzeżenie przed porywami silnego wiatru
Tymczasem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało na czwartek (20 stycznia) komunikat, w którym ostrzega mieszkańców wszystkich powiatów w Kujawsko-Pomorskiem przed silnym wiatrem. - Do godz. 16 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, pojedyncze porywy do około 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu - czytamy w komunikacie. - W ciągu dnia lokalnie możliwe są też burze.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc. Stąd służby apelują do mieszkańców o ostrożność i zabezpieczenie np. przedmiotów na balkonach.
Możliwe oblodzenia na drogach w Kujawsko-Pomorskiem
Nad ranem (20 stycznia) były także trudne warunki na drogach. Temperatura powietrza i temperatura przy gruncie obniżyła się do 0 stopni Celsjusza, lokalnie do -2 stopni C. Możliwe zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Ze względu na prognozowaną temperaturę maksymalną w ciągu dnia od 0 do 1 stopnia C, oblodzenie nawierzchni miejscami utrzymywać się będzie również w kolejnych godzinach.