Awans UMK w rankingu szanghajskim i wyróżnienia dla naszych naukowców

  • Nowości Dziennik Toruński

Adrian Stelmaszyk

Mimo, że na Uniwersytecie trwa przerwa wakacyjna w zajęciach dydaktycznych, to nasi naukowcy odbierają kolejne granty i stypendia na badania oraz nagrody za dotychczasową pracę. Co więcej, UMK awansował w rankingu szanghajskim plasując się w 3. setce w obszarze matematyki i zajmując 3. lokatę w Polsce.
Prof. dr hab. M. Szulakiewicz (z prawej) w towarzystwie prezesa Klubu Profesorów Wierzenica prof. Józefa Banaszaka
 Włodzimierz Buczyński

Mimo, że na Uniwersytecie trwa przerwa wakacyjna w zajęciach dydaktycznych, to nasi naukowcy odbierają kolejne granty i stypendia na badania oraz nagrody za dotychczasową pracę. Co więcej, UMK awansował w rankingu szanghajskim plasując się w 3. setce w obszarze matematyki i zajmując 3. lokatę w Polsce.

UMK uplasował się w trzeciej setce tegorocznego Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) w zakresie nauk przyrodniczych w dyscyplinie naukowej: matematyka. W zeszłym roku w tej kategorii UMK został odnotowany w czwartej setce i zajmował 5. miejsce w kraju. Ranking bierze pod uwagę przede wszystkim aktywność publikacyjną pracowników naukowych danej dziedziny.

Doktorskie Etiudy

Czworo młodych naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazło się w grupie 147 laureatów konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. W 6. edycji o finansowanie swoich badań starało się 355 osób.

CZYTAJ TEŻ:
Ile zarabia policjant? STAWKI
Toruński areszt śledczy od środka. Tak wyglądają cele
W jakich sklepach płacą najwięcej? ZAROBKI

Tegoroczni stypendyści otrzymają z NCN łącznie niemal 15 mln zł. Stypendia naukowe i środki na odbycie wyjazdów stażowych w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym otrzyma czworo naukowców UMK:

  • mgr Aurelia Dymek z Wydziału Matematyki i Informatyki na projekt pt. Dynamika topologiczna uogólnionych układów B-wolnych otrzyma 88 838,00 zł;
  • mgr Katarzyna Knozowska z Wydziału Chemii na projekt pt. Hydrofobowe i hydrofilowe membrany polimerowe dedykowane do perwaporacyjnej separacji dwuskładnikowych układów organiczno-organicznych otrzyma 101 tys. zł;
  • mgr Katarzyna Siudzińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na projekt pt. Evolution of open quantum systems governed by unitarily covariant quantum channels otrzyma 109 352,00 zł;
  • mgr Przemysław Zakrzewski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na projekt pt. Rola białek wiążących aktynę w procesie spermiogenezy ssaków otrzyma 121 962,00 zł.

O TYM SIĘ MÓWI:

 castles3d.pl - Paweł Moszczyński

Jak wyglądał zamek krzyżacki w Toruniu? [WIZUALIZACJE] Wybie...

Honory dla profesora

Prof. dr hab. Marek Szulakiewicz z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został uhonorowany Statuetką Augusta hr. Cieszkowskiego. Wyróżnienie to wręczane jest od dziesięciu lat przez Klub Profesorów Wierzenica, który skupia wokół myśli wielkiego polskiego filozofa i społecznika Augusta hr. Cieszkowskiego filozofów, artystów, pedagogów i ludzi kultury.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Laureat odebrał Statuetkę z rąk prezesa Klubu prof. Józefa Banaszaka. Został uhonorowany za „twórczość filozoficzną i propagowanie myśli Augusta Cieszkowskiego”. Podczas spotkania Kierownik Katedry Teorii Kultury i Religii UMK wygłosił wykład na temat: „Co się dzieje ze współczesną kulturą?”. Wydarzenie uświetnione zostało również koncertem Barbary Kaszuby (skrzypce, fortepian) oraz Macieja Boberka (śpiew).

O TYM SIĘ MÓWI:

 mat. MZK Toruń

Budowa linii tramwajowej na JAR. Zmiany w organizacji ruchu ...

W cyfrowej setce

Dr Anna Beata Kwiatkowska z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ponownie znalazła się na "Liście Stu", czyli w grupie 100 osób mających największy wpływ na rozwój umiejętności cyfrowych w naszym kraju.

Listę ustaliła Kapituła pod przewodnictwem Włodzimierza Marcińskiego – Przewodniczącego Rady Programowej Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, Prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Kandydatury do Listy były zgłaszane przez ekspertów i praktyków w zakresie upowszechniania partycypacji cyfrowej. Warto podkreślić, że obecnością na "Liście Stu" pracowniczka Zakładu Metodyki Nauczania Informatyki i Technologii Informacyjnej UMK została uhonorowana już drugi raz. Na "Liście Stu" była również w 2017 r.

Nagrody Marszałka

Dr hab. Ireneusz Grulkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum w Bydgoszczy zostali uhonorowani Nagrodami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii ,,Badania naukowe i postęp techniczny”. W tej kategorii wyróżniono również młodego wynalazcę Marka Rauchfleisza z Torunia i Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka.

Nagrody Marszałka to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w regionie, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Dr hab. Ireneusz Grulkowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) otrzymał Nagrodę Marszałka za opracowanie dotyczące budowy nowej generacji tomografów optycznych OCT. Po raz pierwszy przedstawiono w niej możliwości obrazowania zarówno przedniej, jak i tylnej części oka ludzkiego za pomocą tego samego urządzenia. To nowatorskie podejście umożliwiło również pomiar odległości wewnątrzgałkowych w oku ludzkim. Pozwoli to na rozwój urządzeń okulistycznych nowej generacji.

O TYM SIĘ MÓWI:

 Z archiwum Szymona Spandowskiego

Toruń na pocztówkach sprzed lat! Poznaj niesamowite historie...

Nagrodę w tej samej kategorii odebrał również zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański (wszyscy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska (wszyscy: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Naukowcy opracowali egzoszkielet pasywny dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych, drukowany w technologii 3D. Jego wdrożenie na masową skalę będzie ważną innowacją społeczną, pozwalającą na zapobieganie wielu nieprawidłowościom w rozwoju dzieci i rozwinięcie pacjentom ich wrodzonego potencjału.

Wyróżnienia trafiły też do jednego młodego wynalazcy i jednej instytucji. Marek Rauchfleisz jest uczniem klasy VII Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu. Chłopiec stworzył wyjątkowy telefon komórkowy TeKoSp dedykowany osobom niedowidzących, po operacji oczu, w podeszłym wieku. Swoją pomysłowością udowodnił, że potrafi wykorzystać nowoczesne technologie w służbie innym osobom.

Wśród wyróżnionych znalazło się też Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka za wydanie pierwszego tomu Wielkiej Księgi Balneologii Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej. To pierwsza tak obszerna publikacja zajmującej się problematyką lecznictwa uzdrowiskowego.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

 Narodowe Archiwum Cyfrowe / Jacek Smarz / Archiwum

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Program Pirat – odc. 1

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.07.2018, 09:03

Warto zrobić jeszcze statystykę ilości WC na jednego mieszkańca, przecież to też ważne dla inwestorów.

25.07.2018, 08:48

Fakty sa takie- Bydgoszcz ma 360 000 , Torun ma 180 000. Inwestorzy wyciagaja z tego oczywiste wnioski....Dlatego Bydgoszcz ma lotnisko, dlatego to u nas się wiecej buduje. Jezeli te wojewodztwo sie rozpadnie, widac kto stworzy własne Wojewodztwo a kto stanie sie powiatem w Pomorskiem.... Bydgoszcz jest mniej zadłużona, ma najniższe bezrobocie, leży w bardziej korzystnym miejscu na mapie Polski i Europy... Potencjał rozwoju ma dwukrotnie wiekszy. Jest polożona bardziej atrakcyjnie, jako jedyne duze polskie miasto otoczone pięknymi lasami z kazdej strony. Ma najwiecej zabytków z XIX wieku w Kraju po Lodzi- orginalnych bo nigdy nie byla zniszczona. Bydgoszcz ma Opere, Filharmonie, dwa Szpitale Uniwersyteckie, Szpital Wojskowy,szpital MSW,szpital zakażny, Sanatorium, Centrum Onkologii i Ogrod Zoologiczny oraz dwa Ogrody Botaniczne- tego wszystkiego próżno szukać w Toruniu....Bydgoszcz Glówna jest jedynym dworcem PKP kategorii A w Regionie, co znaczy ze obsluguje ponad 2 miliony pasażerów rocznie. Nie tylko obsluguje najwiecej pasażerów ale także ma 5 peronów i 9 torów, podczas gdy Torun Glowny ma tylko 4 perony i 6 torów. Bydgoski dworzec PKS jest także większy i ma wiecej pasażerów. Jest Akademia Muzyczna i UTP czyli de facto Politechnika- nie ma takich rzeczy w Toruniu...Jest Centrum Wystawowo- Targowe Regionu- nie ma takiego w Toruniu. Bydgoszcz ma 21 marketów i hipermarketów- Torun tylko 11... Mamy 6 Mcdonalds- Torun tylko 3....mamy IKEA- Torun....zero....Mamy 40 km linii tramwajowych- Torun 24 km....Prawie dwa razy wiecej linii autobusowych. Mamy 6 wielkich galerii handlowych, Torun tylko 3. Obszar miasta- 175 km2 versus 115 km2 przy czym gestosc zaludnienia wieksza w Bydgoszczy. Mamy TVP Bydgoszcz i Radio Pomorza i Kujaw,GDDKIA oraz Urząd Wojewódzki oraz Bibliotekę Woj. i Bibliotekę Pedagogiczną- Torun- nic z tych rzeczy....W latach 1945- 1975 Bydgoszcz miała prawo rozwijac sie kosztem Torunia poniewaz jest to naturalne prawo stolicy Regionu zeby rozwijac sie kosztem mało ważnych miasteczek. Tak jest zawsze w kazdym Regionie- to jest normalne. To ze Torun juz od 1850 przegrywa we wszystkich rankingach z Bydgoszczą jest wynikiem lepszego polozenia Bydgoszczy oraz faktu ze Torunia w regionie nikt nie lubi bo to pokrzyżackie gniazdo. Ostatnio doszła jeszcze do tego polityka toruńskich marszałków i obecność Rydzyka w waszym grodzie. To wszystko powoduje ze stoicie wobec Bydgoszczy na z góry straconych pozycjach. Ale Bydgoszcz jak juz przejmie pełnie władzy w Regionie sie zaopiekuję calym Regionem w imię jego zrównoważonego rozwoju. Taki pozytywny efekt promieniujący na caly region moga dac tylko Metropolie.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3