Belgia z kompletem zwycięstw

Zwycięstwem Belgów 1:0 (0:0) zakończyło się spotkanie z Koreańczykami z Południa. Wynik ten sprawił, iż Europejczycy awansowali z pierwszego miejsca w grupie H do fazy pucharowej. Azjaci pożegnali się natomiast z mundialem.

Przed rozpoczęciem starcia w Sao Paulo Czerwone Diabły były pewne awansu do 1/8 finału mistrzostw świata. Pozostałe trzy drużyny grupy H - Korea Południowa, Rosja i Algieria - walczyły tymczasem o drugie miejsce premiowane grą w fazie pucharowej.
[break]
Koreańczycy do przedłużenia mundialowego bytu potrzebowali nie tylko zwycięstwa z Belgami, w dodatku wysokiego, ale i odpowiedniego wyniku meczu Algierii z Rosją. Ich szanse były więc najmniejsze.

Przewaga punktowa Belgów nad pozostałymi ekipami spowodowała, iż trener Marc Wilmots postanowił dać szansę gry zmiennikom. Ci radzili sobie z Azjatami przyzwoicie, aczkolwiek nie zachwycili.

W meczu rozgrywanym w największym mieście Brazylii nie brakowało walki, momentami nieczystej. Pomimo przyzwoitego tempa gry kibice nie uświadczyli jednak wielkich emocji.

Minutę przed przerwą, po ostrym i bezmyślnym faulu na jednym z Koreańczyków, czerwoną kartkę ujrzał Steven Defour. Belgowie przez ponad 45. minut musieli więc grali w dziesiątkę. Sytuacja ta nie miała jednak wielkiego wpływu na ich postawę, gdyż w drugiej połowie zdobyli bramkę, która pozwoliła im zakończyć zmagania grupowe z kompletem zwycięstw.

W 77. minucie jedynego gola tego meczu zdobył Jan Vertonghen, dobijając piłkę odbitą przez Seung-Gyu Kima, bramkarza Korei, po strzale Divocka Origiego.

Korea Południowa - Belgia 0:1 (0:0).
0:1 J. Vertonghen (77)

Korea Południowa: S. G. Kim - S. Y. Yoon, J. H. Hong (ż), Y. G. Kim, Y. Lee - H. M. Son (73, D. W. Ji), S. Y. Ki, K. Y. Han (46, K. H. Lee), C. Y. Lee - J. C. Koo, S. W. Kim (66, B. K. Kim).

Belgia: Courtois - Vertonghen, Lombaerts, Van Buyten, Vanden Borre - Januzaj (60, Origi), Dembele (ż), Fellaini, Defour (cz), Mertens (60, Chadli) - Mirallas (88, Hazard).