MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim na początku 2023. Tak wygląda nasz rynek pracy [NOWE DANE]

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Jak Polak nie chce albo nie może, to Ukrainiec z powodzeniem zajmie u nas wolne miejsce pracy, np. na produkcji
Jak Polak nie chce albo nie może, to Ukrainiec z powodzeniem zajmie u nas wolne miejsce pracy, np. na produkcji Waldemar Wylęgalski
Początki ponoć zawsze są trudne, ale akurat styczeń 2023 roku był udany, bo bezrobocie w regionie nam zmalało. Problem w tym, że zmalała jednocześnie liczba ofert zatrudnienia.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka teraz prawie 59,7 tysięcy bezrobotnych. Tak wynika z nowego raportu odnośnie rynku pracy, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. To o 3,2 tys. osób więcej niż w grudniu 2022, ale o ponad 4,3 tys. osób mniej niż przed rokiem.

- W końcu grudnia 2022 roku wstępna stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,4 procent i była o 0,7 pkt. proc. niższa niż w grudniu 2021 roku, ale o 0,2 pkt. proc wyższa w porównaniu do listopada 2022 - informują w WUP. Na tle kraju wypadamy słabo. Kujawsko-Pomorskie pod kątem stopy bezrobocia plasuje się na 12. pozycji wśród 16 województw.

Wakaty czekają

Zima to przeważnie zamrożony rynek pracy, ale kto chce zdobyć etat, temu się uda. W styczniu bieżącego roku do powiatowych urzędów pracy w naszym województwie pracodawcy i przedsiębiorcy zgłosili 4 tys. wolnych miejsc pracy (i miejsc aktywizacji zawodowej). Było to o 8 proc. więcej niż pod koniec zeszłego roku, lecz jednocześnie o ponad 30 proc. mniej niż przed rokiem w styczniu. Najwięcej wakatów czeka w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu, transporcie i magazynach. Usługi tak samo poszukują kadry.

Jak Polak nie chce albo nie może, to Ukrainiec z powodzeniem zajmie u nas wolne miejsce pracy. Ci obcokrajowcy wypełniają luki po Polakach, migrujących na Zachód. - Większość Ukraińców wyemigrowała kilka miesięcy, a nawet kilka lat przed wybuchem wojny - wskazują eksperci Gremi Personal.

Zarobki po polsku

Dodają oni: - Na decyzję o emigracji nie wpływało długotrwałe bezrobocie, bo ponad 70 proc. badanych pracowało na Ukrainie. Skłoniły ich do tego niskie zarobki. 60 proc. respondentów zarabiało mniej niż 300 euro na Ukrainie, podczas gdy w Polsce jest to zaledwie 10 proc. badanych.

Pod koniec stycznia bieżącego roku w naszym województwie przebywało 33,2 tys. obywateli Ukrainy z nadanym numerem PESEL. Wśród nich blisko 58 proc. stanowili pełnoletni.

Nie wiadomo, czy Ukraińcy u nas zostaną na zawsze, ale wiadomo, że chętnie tu rozpoczynają pracę. - W styczniu 2023 roku pracodawcy z województwa przekazali 4290 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy - kontynuują urzędnicy z toruńskiego WUP. - Od początku wybuchu wojny było to łącznie 31430 powiadomień o podjęciu pracy. Przy tym jednej osoby mogło dotyczyć więcej niż jedno powiadomienie.

Bezrobocie Ukraińców

Część obcokrajowców rejestruje się jednak w pośredniakach. - Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Kujawach i Pomorzu w urzędach pracy zarejestrowano 4810 obywateli Ukrainy - podaje WUP. Tylu zarejestrowało się w naszych pośredniakach przez prawie rok, bo przecież rok od wybuchu wojny na Ukrainie minie pojutrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim na początku 2023. Tak wygląda nasz rynek pracy [NOWE DANE] - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska