Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Bilety będą droższe albo nie

Bilety będą droższe albo nie

Maciej Gogołkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Czy we Włocławku wzrosną ceny biletów MPK? Podwyżek obawiają się pasażerowie. Czy słusznie?

Czy we Włocławku wzrosną ceny biletów MPK? Podwyżek obawiają się pasażerowie. Czy słusznie?


Ostatnią podwyżkę cen biletów na przejazdy autobusami MPK przeżyliśmy w ubiegłym roku. Wcześniej przez blisko dwa lata zmian w cenniku nie było.


Ubiegłoroczny wzrost opłat o 20 groszy na bilecie normalnym tłumaczono zbyt niską dotacją z budżetu miasta na sfinansowanie utraconych przez MPK przychodów z tytułu ulg i zwolnień stosowanych za przejazd środkami komunikacji miejskiej. Podczas sesji Rady Miasta prezes spółki tłumaczył się niemożnością zbilansowania przychodów z kosztami. - W tym mieście tylko 42 proc. pasażerów korzysta z naszych usług za pełną odpłatnością, czyli przeszło 50 proc. przychodów przedsiębiorstwa ze sprzedaży jest poniżej normalnego kosztu - tłumaczył prezes Marek Krygier. - Ulgę 50-proc. wykorzystuje 9 proc. pasażerów, 40-procentową 24 proc. Tyle samo korzysta z bezpłatnych przejazdów.


W sumie rozważano aż 8 wariantów podwyżek. Głosami PO i SLD przyjęto tańszy wariant podwyżki. Radni PiS i WWS głosowali przeciw.


Na 2008 rok MPK dostało 8 mln 400 tys. zł z budżetu miasta, choć w pełni potrzeby spółki zaspokoiłoby dopiero ponad 13 milionów. W tym roku dotacja jest wyższa o jedynie 300 tys. Czy może to spowodować wzrost cen biletów, o którym mówią pasażerowie na przystankach. - Z tego, co wiem, prawdopodobnie nie będzie w tym roku podwyżki - mówi „Nowościom” prezes MPK, Marek Krygier. - Decyzję w tej sprawie i tak muszą podjąć radni.


Prezes zapytany o zbyt niską dopłatę do przejazdów ulgowych i bezpłatnych stwierdził: - Musimy sobie z tym radzić. Borykamy się ze skutkami kryzysu.


Przyjęta przez Radę Miasta w 1995 roku uchwała nakłada na nią zobowiązanie corocznych podwyżek w wysokości od 3 do 5 proc. Oznaczać by to mogło wzrost cen o 10 groszy. Z MPK odesłano nas do rzecznika prasowego ratusza.


- Nie słyszałam, by jakieś propozycje do prezydenta wpłynęły - mówi Monika Budzeniusz i po sprawdzeniu sprawy potwierdza: - Nie ma żadnych decyzji w tej sprawie.


Oznacza to, że ceny biletów na tym samym poziomie na pewno pozostaną do końca roku. W 2010 też nie należałoby spodziewać się wzrostu cen.


Będzie to rok wyborów samorządowych i jest mało prawdopodobne , by radni chcieli narazić się wyborcom.


Najdroższy bilet jednorazowy we Włocławku, uprawniający do przejazdu powyżej 30 minut, kosztuje 2,30 zł. W Toruniu za przejazd autobusem płacimy 2,40, a w Bydgoszczy 2,60.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo