Nasza Loteria

Boże Ciało w Toruniu. Procesje przeszły ulicami miasta. Zobaczcie zdjęcia

mc
Mszy Świętej o godz. 9 w toruńskiej katedrze przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po niej wyruszyła procesja, która przeszła ulicami Kopernika i Piekary do kościoła Maryi Panny, w którym została ustanowiona pierwsza stacja. Później Rynkiem Staromiejskim, Szeroką i Królowej Jadwigi pochód udał się do kościoła św. Jakuba. >>>>>
Mszy Świętej o godz. 9 w toruńskiej katedrze przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po niej wyruszyła procesja, która przeszła ulicami Kopernika i Piekary do kościoła Maryi Panny, w którym została ustanowiona pierwsza stacja. Później Rynkiem Staromiejskim, Szeroką i Królowej Jadwigi pochód udał się do kościoła św. Jakuba. >>>>>Agnieszka Bielecka
Wierni w pochodach liturgicznych, cztery ołtarze i sypanie kwiatów. Tak wyglądają procesje w Boże Ciało. Uroczystości odbyły się również w Toruniu. Na trasie pochodów w domach przystrojono okna i wywieszono flagi kościelne.

Mszy Świętej o godz. 9 w toruńskiej katedrze przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po niej wyruszyła procesja, która przeszła ulicami Kopernika i Piekary do kościoła Maryi Panny, w którym została ustanowiona pierwsza stacja. Później Rynkiem Staromiejskim, Szeroką i Królowej Jadwigi pochód udał się do kościoła św. Jakuba.

To Cię może też zainteresować

- Koniec procesji miał miejsce w Kościele Garnizonowym. W Mszy św. o godz. 9 i procesji uczestniczył dzieci pierwszokomunijne. Na trasie pochodu nie brakowało przystrojonych okien i flag - zgodnie z planem toruńskiej katedry.

Boże Ciało obchodzone od XIV wieku

Czy jest święto Bożego Ciała? Wierni Kościoła katolickiego oddają wtedy cześć Najświętszemu Sakramentowi. Ta uroczystość liturgiczna ma charakter radosny i dziękczynny.

To święto ruchome, zależne od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Najpierw obchodzono je w Niemczech, ale już w 1317 roku zostało rozszerzone na cały Kościół.

To Cię może też zainteresować

Co ciekawe, od XIII wieku Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby Chrystusowi podziękować za ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Właściwie od swojego początku charakterystyczne dla Bożego Ciała są procesje. W Polsce pierwsza przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku.

Nieodłącznym elementem obchodów święta są cztery ołtarze, oraz kwiaty, które na trasie pochodu sypią dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii w danym roku.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska