Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[BRONIMY UMK] Prof. Andrzej Tretyn wytyka błędy powtarzane przez bydgoskich polityków

Tomasz Bielecki
Rozmowa z rektorem UKM prof. Andrzejem TretynemRozmowa z rektorem UKM prof. Andrzejem Tretynem
Rozmowa z rektorem UKM prof. Andrzejem TretynemRozmowa z rektorem UKM prof. Andrzejem Tretynem Grzegorz Olkowski
- Zarzuty dotyczące funkcjonowania Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK wynikają z niewiedzy osób zabierających głos w tej sprawie - pisze rektor UMK w oświadczeniu.

Prof. Andrzej Tretyn odniósł się do słów prof. Macieja Świątkowskiego, które padły na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, oraz posła Zbigniewa Pawłowicza, które zabrzmiały w Sejmie.

Pierwszy zarzucał rektorowi niegospodarne i nieetyczne wykorzystanie tomografu funkcjonalnego jądrowego rezonansu magnetycznego, który znajduje się w ICNT. Drugi twierdził, że tomograf nie jest wykorzystywany przez Collegium Medicum UMK i nie służy pacjentom.

Rektor wskazuje, że budowa ICNT i zakup jego wyposażenia były możliwe tylko dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa. Wyklucza to możliwość świadczenia jakichkolwiek usług, zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych. Naruszenie tych zasad oznaczałoby konieczność zwrotu podatku VAT od całości inwestycji i karę za złamanie umowy. Przez 10 lat od zrealizowania projektu nie ma żadnych możliwości wykorzystywania ICNT w celach innych niż naukowe.

- Na całym świecie, a także w Polsce, niełączenie jednostek świadczących usługi diagnostyczne i wykonujących badania naukowe jest powszechnie przyjmowaną regułą - twierdzi prof. Andrzej Tretyn. - Oczywiste pierwszeństwo diagnostyki pacjentów nad badaniami naukowymi mogłoby doprowadzić do paraliżu projektów, w których termin realizacji zawsze jest ściśle określony. Istotna jest też konieczność oddzielania przestrzeni, w której przebywają osoby zdrowe i chore.

Zdaniem rektora czynnikiem ograniczającym dostęp pacjentów do badań tomografem nie jest liczba urządzeń w regionie (w Bydgoszczy jest ich co najmniej osiem, w tym w obu szpitalach uniwersyteckich), tylko limity określone przez NFZ. Podstawowym zadaniem ICNT jest zaś rozwój innowacyjności regionu poprzez wzrost współpracy sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami.

Od stycznia 2014 r. tomograf był wykorzystywany w dziewięciu programach badawczych (w tym jednym z Collegium Me-dicum UMK), kolejne cztery są w fazie przygotowawczej (jeden z Collegium Medicum. Istotą działalności ICNT jest możliwość jego wykorzystywania w celach naukowych nie tylko przez pracowników UMK (w tym przez Collegium Medicum), ale także przez naukowców z całej Polski (do tej pory zrealizowano dwa projekty zewnętrzne, jedej jest w trakcie realizacji, jeden w fazie przygotowań).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska