Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowę Rubinkowa czas zacząć, czyli 50-lecie „Nowości”

szs
Prace budowlane przy wznoszeniu pierwszego bloku rozpoczęto przy obecnej ul. Rydygiera 4 w październiku 1974 roku
Prace budowlane przy wznoszeniu pierwszego bloku rozpoczęto przy obecnej ul. Rydygiera 4 w październiku 1974 roku Andrzej Kamiński
W grudniu minie równo pół wieku, odkąd na gazetowym papierze po raz pierwszy pojawiła się charakterystyczna niebieska winieta naszej gazety. Zaglądamy do jej archiwalnych wydań.

W 1972 roku 6 września również była środa. Tego dnia „Nowości” na pierwszej stronie informowały o tym, że jeszcze w tej pięciolatce powinna się rozpocząć budowa osiedla na Rubinkowie.

„Rozpoczęły się przygotowania do zagospodarowania rozległych terenów na Rubinkowie - czytamy w gazecie sprzed 45 lat. - Projekt ogromnego osiedla jest plonem ogólnopolskiego konkursu zakończonego przed kilkoma laty. Później ten projekt jeszcze korygowano, wprowadzano zmiany stosownie do życzeń przyszłych inwestorów. (...) Przypomnijmy, że w pierwszym etapie powstać mają na obszarze ok. 50 ha budynki mieszkaniowe dla ok. 21 tysięcy mieszkańców. (...) Po 1975 roku prawie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie skoncentrowane właśnie na Rubinkowie”.

Obrazek z budowy...

Jak rodziło się Rubinkowo? Wyjątkowe zdjęcia z archiwum "Nowości"

Na Rubinkowie prace miały się dopiero rozpocząć, tymczasem w hotelu „Helios” właśnie dobiegały końca. O tym miejscu 6 września 1972 roku „Nowości” wspomniały dwa razy - informując o tym, że trwa już szkolenie personelu oraz donosząc, że nocą w dość tajemniczych okolicznościach z hotelu zniknął ogromny... dywan.

„Dywan - bagatela, miał wartość ponad 25 tys. zł. Ze względu na ciężar i rozmiary wynieść go musiało kilka osób, którzy dodatkowo przy transporcie posłużyć musieli się samochodem. Okazuje się, że cała ta operacja umknęła jakoś uwadze dozorcy”.

Na zakończenie zajrzymy jeszcze do rubryki Czytelnicy - Redakcja.

Zobacz także:

Otwarcie nowej linii tramwajowej ul. Bażyńskich. 1980 rok. Dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Toruniu prezentujemy kilkanaście zdjęć autorstwa Andrzeja Kamińskiego, byłego fotoreportera "Nowości", ukazujących Toruń lat minionych. Pochodzą one z nowowydanego albumu „Toruń w obiektywie fotoreportera 1960 – 2000”, który cieszy się ogromną popularnością. Wystawę prac można obejrzeć na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Muzeum zaprasza też na spotkanie z autorem, które odbędzie się 7 września w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego o godzinie 17. Warto dodać, że istnieje możliwość zakupu wspomnianego albumu.Zobacz też:Toruń na archiwalnych zdjęciachCzy w latach 80. potrafiłbyś zrobić zakupy w Toruniu?Toruń na dawnych fotografiachPolecamy: Tak powstają toruńskie pierniki

Toruń w obiektywie. Lata 1960-2000

„Genowefa Projs zdziwiona jest, że sklep księgarsko-papierniczy przy ulicy Panieńskiej na osiedlu Chrobrego jest czynny tylko do godz. 17. Tego typu placówka powinna służyć ludziom przede wszystkim po południu...”.

Ulica Panieńska na tym odcinku nazywa się dziś Wojska Polskiego, wspomniany sklep istnieje jednak do dziś. Jest czynny do godziny 18.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska