BYDGOSZCZ - MIASTO MOŻLIWOŚCI

Artykuł sponsorowany
idea bppt
idea bppt Dariusz Bloch
W Bydgoszczy ruszył program LOKAL NA START, pozwalający początkującym przedsiębiorcom na wynajmowanie lokali za symboliczną złotówkę. To już kolejny ukłon władz miasta w stronę młodych biznesmenów.

Każdego roku wiele młodych osób opuszcza mury szkół i uczelni z głowami pełnymi pomysłów, ale gdy przychodzi do ich realizacji, okazuje się, że nie jest to takie proste. Największą przeszkodą są oczywiście finanse. Wprawdzie początkujący przedsiębiorcy mogą przez pierwsze dwa lata cieszyć się tzw. małym ZUS-em, ale inne wydatki związane z prowadzeniem działalności, jak choćby koszty wynajmowania powierzchni biurowych, zniechęcają młodych ludzi do zakładania własnych firm.

Właśnie z myślą o takich osobach w Bydgoszczy powstał „Lokal na start”. Program, który ruszył wraz z końcem października, umożliwia przedsiębiorcom na małym ZUS-ie wynajęcie miejskich lokali za symboliczną kwotę. Przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działalności wynajmujący zapłacą za dzierżawę jedynie złotówkę za metr kwadratowy powierzchni, a zaoszczędzone pieniądze będą mogli przeznaczyć na inne potrzeby związane z prowadzeniem firmy.

Programem objęte zostały miejskie lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znalazł się chętny najemca. W zasobach bydgoskiej Administracji Domów Miejskich znajduje się przeszło 900 lokali użytkowych, z czego wolnych jest niemal 130. „Lokal na start” nie tylko ułatwi więc życie młodym biznesmenom, ale pozwoli zagospodarować pustostany, co ma szansę korzystnie wpłynąć na wizerunek miasta.

- Za każdym przedsiębiorcą stoją miejsca pracy. Dlatego miastu zależy na likwidowaniu - tam, gdzie jest to możliwe - barier blokujących rozwój przedsiębiorczości. Potrzeby firm różnią się w zależności od ich wielkości. Duży inwestor poszukuje najpierw dobrego terenu inwestycyjnego, potem dobrze wyszkolonej kadry. Mniejszy - wsparcia w postaci tańszego lokalu czy szkoleń podnoszących jego kwalifikacje. W każdym z tych elementów miasto ma możliwości wesprzeć przedsiębiorcę,stąd programy takie jak „Lokal na start” czy inwestycje drogowe i rozbudowa sieci na terenach pod inwestycje - podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

NOWE POWIERZCHNIE

Najnowszy pogram skierowany jest do tych, którzy zastanawiają się nad dzierżawą miejskiego lokalu, ale pomyślano też o tych, którzy chcą wybudować własną siedzibę firmy. W 2014 roku bydgoscy radni przyjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości inwestycji, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy. O zwolnienie mogą ubiegać się: mikro- i małe przedsiębiorstwa, które utworzyły 5 nowych miejsc pracy, średnie firmy, dzięki którym powstało 15 stanowisk, oraz więksi gracze, którzy stworzyli miejsce dla 50 nowych pracowników.

O zwolnienie z podatku dochodowego mogą się natomiast ubiegać przedsiębiorcy, którzy prowadzą interesy na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego mieszczącym się w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To już jednak propozycja dla doświadczonych inwestorów, warunkiem uzyskania ulgi jest bowiem prowadzenie działalności przez okres co najmniej 5 lat i minimalna wysokość wydatków inwestycyjnych wynosząca 100 tys. euro.

Jednak początkujący przedsiębiorcy, którzy zdecydują się prowadzić interesy na terenie BPPT, też mogą liczyć na wsparcie - merytoryczne. Nowi inwestorzy mogą opierać się na doświadczeniu specjalistów z parku, którzy pomogą im krok po kroku pokonać wszystkie etapy związane z rozpoczęciem działalności na terenie BPPT, w tym uzyskać odpowiednie opinie i wymagane zezwolenia.

Od kwietnia na terenie BPPT działa też biurowiec „IDEA Przestrzeń Biznesu”, który pozwala start-upowcom na najem powierzchni biurowych na atrakcyjnych warunkach. Młodzi przedsiębiorcy w nowym biurowcu mają do dyspozycji ponad 3,5 tys. mkw. powierzchni, w tym profesjonalnie przygotowane sale konferencyjne, biura z dostępem do multimediów, lunch bar i parking. Dodatkowo firmy działające nie dłużej niż 3 lata na rynku otrzymują od razu umeblowane pomieszczenia.

BPPT jest też inwestorem Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, które oferuje reprezentatywne pomieszczenia na spotkania dla biznesmenów poszukujących miejsca do prowadzenia rozmów czy organizowania szkoleń. Centrum otwarte pod koniec 2015 roku w Myślęcinku to aż 11 tys. mkw. powierzchni wystawowej i cztery w pełni wyposażone sale konferencyjne na 720 osób.

WIEDZA TO PODSTAWA

Pomoc, jaką miasto ma do zaoferowania młodym przedsiębiorcom, to jednak nie tylko ulgi czy atrakcyjne nieruchomości, ale też możliwość osobistego rozwoju dzięki rozmaitym stażom i szkoleniom. W ubiegłym roku w Wyższej Szkole Gospodarki ruszyły prestiżowe studia Executive MBA dla menedżerów i prezesów firm. To pierwsze takie studia w regionie, a ich uruchomienie było możliwie dzięki umowie partnerskiej z holenderską Maastricht School of Management - jedną z najstarszych szkół wyższych kształcących w zakresie zarządzania. Absolwenci tego kierunku uzyskują nie tylko prestiżowy tytuł, ale przede wszystkim gruntowną wiedzę z zakresu zarządzania.

Szeroki wachlarz bezpłatnych szkoleń oferuje też Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Spółka powołana przez miasto do wspierania przedsiębiorczości i stymulowania rozwoju sektora MŚP, w 2015 roku zorganizowała 67 niekomercyjnych warsztatów i seminariów, z których skorzystało blisko 2100 słuchaczy. Do młodych przedsiębiorców BARR skierowała takie programy, jak „Szkoła Biznesu”, „Bydgoszcz Szuka Talentów” i „Szkoła BPO”.

Ideą programu „Szkoła Biznesu” jest umożliwienie przedsiębiorcom i ich pracownikom rozwijania się w dziedzinach związanych z zarządzaniem poprzez warsztaty łączące teorię z praktycznym doświadczeniem. „Bydgoszcz Szuka Talentów” ma na celu kreowanie postaw przedsiębiorczych w społeczności lokalnej, wspieranie zakładania i rozwijania działalności gospodarczej oraz podnoszenie kwalifikacji kadr w celu dostosowania ich do potrzeb rynku pracy. „Bydgoska Szkoła BPO” to z kolei odpowiedź na potrzeby pracodawców, zgłaszających chęć zatrudnienia osób po konkretnych stażach - w tym przypadku związanych z branżą informatyczną.

Kursy BPO, podczas których uczestnicy zdobywają pożądane umiejętności, finansowane są ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, co dla firm oznacza bezkosztowe przygotowanie kadry do ich potrzeb. Bydgoski PUP, oprócz staży i warsztatów dla zarejestrowanych bezrobotnych, niesie też pomoc dla przedsiębiorców, którzy chcieliby takie osoby zatrudnić, oferując m.in. pożyczki na utworzenie nowych stanowisk pracy oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników i kandydatów do pracy.

Z inicjatywy Urzędu Miasta trzy lata temu powstał też program pn. „Biznes Mamy”. To projekt promujący aktywność i przedsiębiorczość kobiet, które wracają na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Młode mamy, które mają pomysł na siebie, ale nie wiedzą, od czego zacząć, mogą brać udział w spotkaniach i szkoleniach. Co istotne, mogą uczestniczyć w nich razem z dziećmi. To nie tylko okazja do poszerzenia swoich umiejętności, ale też nawiązania nowych znajomości i zakomunikowania miastu, jakie przeszkody na rynku pracy napotykają młode mamy.

DOCENIENI ZA STARANIA

Program „Biznes Mamy”, obok utworzenia inkubatora przedsiębiorczości w BPPT, powołania Bydgoskiej Agenci Rozwoju Regionalnego i szeregu uchwał sprzyjających niedużym firmom, zaowocował przyznaniem miastu certyfikatów „Lidera MŚP” i „Samorządu, który wspiera MŚP”. Regionalna Izba Gospodarcza Katowice wyróżnia w ten sposób miasta, które w szczególny sposób wspierają rozwój tego sektora.

To niejedyne wyróżnienie, jakie w ostatnich latach otrzymało nasze miasto za prowadzone działania. Bydgoszcz zajęła też pierwsze miejsce w rankingu „Doing Business in Poland 2015”, stworzonym przez Bank Światowy. Eksperci oceniali, w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność w oparciu o cztery kryteria: czas uzyskania pozwolenia na budowę, czas zakładania spółki, czas wpisu do ksiąg wieczystych i czas dochodzenia należności.

Z kolei podczas 6. edycji konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn „Eurobuild”, Bydgoszcz zwyciężyła w kategorii „Miasto Przyjazne Inwestorom”, pokonując w rankingu Kraków, Gdańsk, Poznań, Lublin, Szczecin, Łódź, Warszawę, Katowice i Wrocław. Zaś na początku tego roku, podczas corocznej gali sektora nowoczesnych usług dla biznesu BPO/SSC, organizowanej przez wydawnictwo BiznesPolska, Bydgoszcz odebrała nagrodę dla najlepszego miasta w Polsce w kategorii nowych lokalizacji dla centrów usług wspólnych.

Co jednak najważniejsze, rankingi te mają odzwierciedlenie w postaci rosnącej stale liczby firm zakładanych przez młodych ludzi i topniejącego bezrobocia. Jego stopa na koniec września osiągnęła rekordowo niski poziom 4,9 proc. Tym samym Bydgoszcz stała się jednym z zaledwie dziesięciu miast wojewódzkich w kraju, które mogą pochwalić się bezrobociem poniżej 5 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: BYDGOSZCZ - MIASTO MOŻLIWOŚCI - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska