MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu wyszkoliło prawie 400 ratowników [zdjęcia]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej
Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej Nadesłane
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu w minionym tygodniu przeprowadziło ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki. W 2022 roku CSWOT w ramach kilkunastu zorganizowanych edycji tego szkolenia przeszkoliło prawie 400 żołnierzy.

Kurs Combat Lifesaver wpisuje się w program kształcenia indywidualnego terytorialsów.

- Głównym jego celem jest uzyskanie przez żołnierzy kluczowych umiejętności do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki oraz działania w przypadku zagrożenia życia - tłumaczy ppor. Krzysztof WÓJCIK, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu.

W czasie szkolenia instruktorzy uczą kursantów między innymi podejmowania szybkiej reakcji podczas taktycznych działań ratunkowych.

- Dla naszego Centrum ten rok jest bardzo wyjątkowy, ponieważ szkolenia ratowników pola walki realizowaliśmy nie tylko na bazie naszego Centrum, ale również w formach wyjazdowych we współpracy z naszymi partnerami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W nadchodzącym nowym roku dalej chcemy poszerzać nasze możliwości edukacyjne w tym względzie, aby jak największa liczba żołnierzy posiadała tą specjalistyczną wiedzę - mówi płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pomocy medycznej.

- W składzie sekcji lekkiej piechoty, tak zwanej "Wspaniałej dwunastki", czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne ratownik i starszy ratownik - podkreśla ppor. Krzysztof Wójcik.

Do ich zadań należy między innymi ratowanie zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych oraz udzielanie pierwszej pomocy medycznej w trakcie działań kryzysowych.

- Bardzo się cieszę, że miałam możliwość udziału w tym szkoleniu. Jest ono bardzo wartościowe, a kadra prowadzących je instruktorów wykazuje pełen profesjonalizm. Na co dzień jestem również ratownikiem w ochotniczej straży pożarnej jednakże ratownictwo taktyczne zasadniczo różni się od ratowania życia w sytuacjach cywilnych. Tutaj musimy zmierzyć się z odwróconym schematem udzielania pomocy poszkodowanym i mieć świadomość tego, że za chwilę ponownie mogą paść strzały - mówi uczestniczka szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu wyszkoliło prawie 400 ratowników [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska