Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć wyższą emeryturę? Oto najlepsze sposoby. Dzięki nim dowiesz się, jak dostać wyższą emeryturę

Sara Watrak
Sara Watrak
Znajdź dodatkową pracę na emeryturzeJeśli dorabiamy, będąc na emeryturze, możemy złożyć wniosek o ponownie przeliczenie świadczenia.
Znajdź dodatkową pracę na emeryturzeJeśli dorabiamy, będąc na emeryturze, możemy złożyć wniosek o ponownie przeliczenie świadczenia. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Wyższa emerytura. Jak to zrobić? Emerytura to świadczenie, na które pracujemy całe życie. Co zrobić, by świadczenie z ZUS było wyższe? Jak się okazuje, są sprawdzone sposoby na podwyższenie swojej emerytury. Jeden z nich to złożenie wniosku o emeryturę powszechną na nowych zasadach. Kto może skorzystać z tego prawa? Sprawdźcie! Oto najlepsze sposoby na podwyższenie emerytury.

Podwyżka emerytury? Kto może zwiększyć emeryturę?

Jest całkiem sporo legalnych sposobów, dzięki którym możemy podwyższyć emeryturę. Jednym z nich jest złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach.

Polecamy

Osoby urodzone w 1953 roku, które złożyły wniosek przed 2013 rokiem i przeszły na wcześniejszą emeryturę, mają szansę na zwiększenie swojego świadczenia. Jak to możliwe? Sposób obliczania nowej emerytury uległ zmianie.

Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze - wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. - Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia – wyjaśnia.

Szansę na wzrost emerytury mają także te osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę, ale nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej. Mogą bowiem złożyć o nią wniosek do ZUS-u. - Zakład wyliczy wówczas świadczenie na korzystniejszych zasadach - informuje rzecznik ZUS. Ważne jednak, aby trzymać się ustalonych terminów.

Do kiedy można złożyć wniosek i podwyższyć emeryturę?

Czasu jest niewiele, bo termin na złożenie wniosku mija w poniedziałek, 11 stycznia. Jak informuje ZUS wystarczy wypełnić standardowy formularz o symbolu EMP. Dotyczy to osób, które nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej.

Natomiast osoby urodzone w 1953 roku, którym już przyznano emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane wcześniej emerytury, nie muszą nic robić, gdyż ZUS sam zajmie się przeliczeniem świadczenia. Jeśli okaże się ono wyższe, placówka wypłaci wyrównanie.

O ile można podwyższyć emeryturę?

  • W lwiej części przypadków emerytura wzrośnie o ok. 200 zł miesięcznie.
  • Z kolei wyrównanie zaniżonej wcześniej emerytury wyniesie średnio 12 786 zł.

W sumie, według rządowych szacunków, z możliwości zwiększenia emerytury skorzysta ok. 74 tys. osób urodzonych w 1953 roku.

Istnieją również inne sposoby na to, jak podwyższyć emeryturę. Jakie? Sprawdźcie w naszej galerii! Dotyczą one nie tylko osób urodzonych w 1953 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska