Chcesz wspierać rozwój swojego dziecka? Obdaruj je miłością do książek

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Książka – ta mała rzecz ma wielką moc, zwłaszcza gdy towarzyszy nam od najmłodszych lat. Czytanie dziecku wartościowej literatury jest jednym z najcenniejszych doświadczeń, jakie rodzic może podarować maluchowi. Znaczenie tej prostej, ale niezwykle ważnej czynności podkreśla tegoroczne hasło kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Brzmi ono: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”.

Umiejętności językowe

Książki w rękach dzieci nie są tylko formą rozrywki. Stanowią prawdziwą skarbnicę słów. Dla rozwijającego się mózgu malucha słowa z książek są jak cegiełki, z których buduje swoją zdolność mówienia i rozumienia. Regularne słuchanie opowieści sprawia, że dziecko szybciej rozwija swoje słownictwo. Może zapoznać się ze słowami i zwrotami, z którymi nie ma okazji spotkać się na co dzień. Słysząc je w odpowiednim dla nich kontekście, łatwiej przyswaja nowe pojęcia. Biegłość językowa to fundament, na którym dziecko buduje umiejętność logicznego myślenia i wyrażania własnych przemyśleń.

Świat wyobraźni i empatii

Czytanie dziecku książek otwiera przed nim drzwi do świata wyobraźni. Barwne historie umożliwiają mu podróż do obszarów, które wykraczają poza jego codzienne doświadczenia. Poprzez literaturę najmłodsi odkrywają nowe miejsca, poznają niezwykłych bohaterów i doświadczają wielu przygód. To pobudza kreatywność, dostarczając im narzędzi do tworzenia własnych opowieści i radzenia sobie z wyzwaniami.

Czytanie jest również świetnym sposobem na rozwijanie empatii, ponieważ umożliwia dzieciom spojrzenie na świat z perspektywy różnych postaci i zrozumienie ich uczuć. Opowieści zawarte w książkach uczą, że każdy człowiek ma swoje doświadczenia i potrzeby.

Chcesz wspierać rozwój swojego dziecka? Obdaruj je miłością do książek

Zbliżająca moc książek

Czas spędzony przy wspólnej lekturze jest pełen czułości. Ciepło rodzica, jego spokojny głos i intymność tych chwil budują atmosferę bezpieczeństwa. Dziecko czuje, że jest kochane i ważne, bo rodzic poświęca mu swój czas i uwagę. Kiedy czas czytania staje się częścią codziennego planu dnia, zapewnia dziecku poczucie stabilności i przewidywalności, które są niezwykle ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie malucha, pełnym nowych wyzwań i odkryć.

Treść zawarta w książkach bywa bodźcem do rozmów na wiele tematów. W ten sposób rodzic może dowiedzieć się, co dziecko przeżywa, jakie są jego marzenia i obawy. Odkrywanie świata literatury razem to okazja do tego, by zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej. Wspomnienia tych chwil często zostają w pamięci rodziców i dzieci na całe życie, stając się częścią rodzinnego dziedzictwa.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących ze wspólnego czytania. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”

Od 2017 roku Instytut Książki realizuje projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to największa w Europie inicjatywa promująca czytanie dzieciom od najmłodszych lat. Maluchy otrzymują Wyprawki Czytelnicze, które zawierają dostosowane do ich wieku książki oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – podkreśla prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice noworodków odbierają Wyprawkę Czytelniczą na jednym z prawie 320 oddziałów położniczych w Polsce. Zawiera ona książkę „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, zawierającą wiersze takich autorów jak: Joanna Papuzińska, Maria Konopnicka, Wanda Chotomska czy Jan Brzechwa. Ilustracje do publikacji stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki otrzymują książki w bibliotekach publicznych biorących udział w akcji. W całym kraju jest ich blisko 6 770. Spis placówek jest dostępny na stronie internetowej. Po założeniu karty bibliotecznej dziecko otrzyma egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej to grupa, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W szkołach w listopadzie i grudniu będzie czekać na nich książka Justyny Bednarek – „Wnuczka antykwariusza”. Autorką ilustracji jest Emilia Dziubak. Jest to opowieść, która przenosi młodych czytelników w przeszłość, pokazując znaczenie własnego dziedzictwa rodzinnego. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska