Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmżyńscy sportowcy świętowali 20-lecie istnienia klubu

Robert Bondzelewski
Sekcja karate jest jedną z najbardziej utytułowanych w Międzyszkolnym Klubie Sportowym. Podczas obchodów jubileuszu, młodzi karatecy dali efektowny pokaz
Sekcja karate jest jedną z najbardziej utytułowanych w Międzyszkolnym Klubie Sportowym. Podczas obchodów jubileuszu, młodzi karatecy dali efektowny pokaz nadesłana
Międzyszkolny Klub Sportowy Chełmża obchodził jubileusz. Impreza odbyła się w Grodnie. Atmosfera pikniku rodzinnego i pogoda dopisały.

- Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego obchodzenia jubileuszu na rzecz dzieci i wspólnej zabawy - mówi Marek Kuffel jeden z założycieli Międzyszkolnego Klubu Sportowego. - Obecnie w strukturach klubu znajduje się kilka sekcji. Najliczniejszą jest sekcja karate shotokan, prowadzona przez Janusza Mikołajczyka, ponadto funkcjonuje sekcja modelarska, której członkowie zbierają laury na mistrzostwach Polski. Swoje miejsce w klubie mają także szachiści oraz siatkarze grający pod opieką Mariusza Bogaleckiego.

W 1994 roku z inicjatywą powstania Międzyszkolnego Klubu Sportowego wystąpiło do rady miasta dwóch nauczycieli Zespołu Szkół Średnich w Chełmży (obecnie Zespół Szkół) - Tomasz Wiśniewski i Marek Kuffel.

Po uzyskaniu wstępnej zgody władz miasta postanowiono zorganizować pierwsze spotkanie założycielskie. Odbyło się ono 9 marca 1994 roku i ustalono wówczas, że priorytetem klubu będą dwie sekcje: karate shotokan prowadzona przez Janusza Mikołajczyka, wicemistrza Polski w kumite oraz koszykówki działająca pod okiem Wojciecha Rosińskiego, olimpijczyka i wielokrotnego reprezentanta kraju.

Atrakcyjność pomysłu utworzenia MKS polegała na tym, że trafiała w dyscypliny najbardziej wówczas popularne w mieście. Zgromadzeni na spotkaniu podjęli jednogłośnie decyzję o powołaniu klubu. Do tymczasowych władz MKS wybrano Alicję Ciach, Aleksandra Piotrewicza, Wojciecha Rosińskiego, Janusza Mikołajczyka, Zbigniewa Władysiaka, Marka Kuffla i Tomasza Wiśniewskiego. Drugie spotkanie w celach formalnych odbyło się 15 marca. Na spotkaniu wybrano przewodniczącego zarządu, którym został Marek Kuffel, a na stanowisko wiceprzewodniczącego powołano Zbigniewa Władysiaka, sekretarzem zaś został Tomasz Wiśniewski.

Cele, jakie klub obrał na początku działalności, są priorytetem do dziś. Działacze i zarząd założyli, że MKS będzie wychowywał dzieci i młodzież na zdrowych i wszechstronnie rozwiniętych, prawych ludzi, rozwijał ich zainteresowania, organizował i prowadził działalność sportową przez uprawianie poszczególnych dyscyplin określonych w statucie oraz organizował obozy, imprezy, zawody i współpracował ze szkołami.

Od początku powstania MKS, klub zaczął prężnie działać. Jeszcze w marcu tego samego roku Chełmżę odwiedził Krzysztof Piech - wybitna postać świata karate, mistrz we władaniu różnego rodzaju bronią. To był prawdziwy rarytas dla zawodników uprawiających karate. Krzysztof Piech propagował w Chełmży wszechstronność karate. Niedługo po tym wydarzeniu zawodnicy walczyli na matach Międzynarodowego Pucharu Polski Dzieci w Brzegu Dolnym.

Klub wychował wielu uzdolnionych zawodników w tym dwukrotną mistrzynię Polski Annę Wiśniewską. Obecnie MKS jest znany z sukcesów karateków i modelarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska