Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powinien zrobić dłużnik alimentacyjny, by komornik umorzył egzekucję? [PRAWNIK RADZI]

Małgorzata Oberlan
15.03.2017 torun egzekucja komornicza szosa lubicka 87komornik dom egzekucjafot. sławomir kowalski / polska press
15.03.2017 torun egzekucja komornicza szosa lubicka 87komornik dom egzekucjafot. sławomir kowalski / polska press SłAwomir Kowalski / Polska Press
Spóźniłem się z alimentami na rzecz córki o tydzień. W tym czasie matka złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika, a ten zajął mi wynagrodzenie za pracę u mojego szefa - skarży się pan Jan.

- Więcej, komornik zajął też moje rachunki bankowe. Wierzyciel nie chce dobrowolnie cofnąć wniosku o egzekucję, a prowadzenie egzekucji przez komornika kosztuje mnie miesięcznie około 80 złotych. Czy mam możliwość podjąć skuteczne działania, by umorzyć postępowanie egzekucyjne ?- pyta Czytelnik.

Odpowiada adwokat Mariusz Lewandowski z Torunia: - Nie można wykluczyć, że rodzic zobowiązany do alimentacji nie otrzyma wynagrodzenia od pracodawcy w terminie i nie dysponuje środkami na spłatę alimentów w danym miesiącu. W tej sytuacji przedstawiciel ustawowy wierzyciela (rodzic lub opiekun prawny) uprawniony jest do złożenia wniosku do komornika sądowego o wszczęcie egzekucji. Będzie to wiązało się z zajęciem praw majątkowych dłużnika, w tym jego wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych albo środków finansowych z tytułu umów cywilnoprawnych, a nawet samochodu lub innych ruchomości. Nawet po spłacie całości zaległości z tytułu alimentów (wraz z odsetkami) zawieszenie postępowania egzekucyjnego i uchylenie zajęć praw majątkowych, jak i umorzenie postępowania egzekucji wymaga zgody przedstawiciela ustawowego wierzyciela.

Polecamy:

Zobacz też

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Ten nie zawsze będzie chciał zająć takie stanowisko z obawy, że dłużnik alimentacyjny ponownie nie będzie płacił alimentów regularnie lub z uwagi na inne okoliczności, np. konflikt osobisty czy rodzinny z dłużnikiem.

Czy dłużnik w tej sytuacji „jest skazany” na komornika i wiążące się z tym opłaty egzekucyjne, a przede wszystkim obciążenie wynagrodzenia dłużnika ?

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Istnieje wyjście dla dłużnika alimentacyjnego w takiej sytuacji. Podstawę prawną dla ów wyjścia stanowi przepis art. 883 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. By skorzystać z tego rozwiązania dłużnik musi (1) spłacić wszystkie zaległe alimenty, (2) dokonać wpłaty sześciokrotności alimentów (6 razy kwota alimentów) na rachunek depozytowy Sądu Rejonowego przy którym działa komornik, (3) skierować do komornika oświadczenie, w którym wyraża zgodę na korzystania z wymienionej kwoty (tej sześciokrotności) na wypadek, gdyby dłużnik nie wpłacił alimentów bieżących w terminie.

Po spełnieniu tych warunków przez dłużnika komornik umorzy egzekucję, co będzie wiązało się ze zwolnieniem zajęcia wynagrodzenia dłużnika za pracę. Powyższe rozwiązanie chroni również interes uprawnionego do alimentów, albowiem po powzięciu informacji o braku wpłaty alimentów komornik nie tylko skorzysta z wpłaconej kwoty do depozytu i przekaże uprawnionemu, ale również uruchomi dalszą egzekucję z urzędu.

Prognoza na 16 dni: Idzie zima? 6-21.11

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska