Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić gdy komornik zajmuje konto? [PRAWNIK RADZI]

red
- Komornik zajął konto matki, do którego mnie upoważniła, ponieważ jest osobą niepełnosprawną i wpływa tam tylko jej emerytura i zasiłek pielęgnacyjny. Co zrobić, żeby odblokował jej konto? - pyta pan Jan. Na pytanie odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Pełnomocnik nie jest współposiadaczem rachunku bankowego. Stroną umowy rachunku bankowego nadal jest tylko mocodawca. Pełnomocnik nie jest właścicielem środków zgromadzonych na rachunku bankowym mocodawcy. Jeśli pełnomocnik ma długi i zostanie wszczęte przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to środki zgromadzone na rachunku bankowym mocodawcy nie mogą być zajęte.

Czytaj też: UMK tylko wśród najlepszych

W przypadku zajęcia rachunku bankowego osoby trzeciej, przysługuje takiej osobie powództwo o zwolnienie zajętego rachunku spod egzekucji. Legitymację do wytoczenia powództwa ma osoba trzecia, a zatem osoba niebędąca stroną właściwego postępowania egzekucyjnego. Celem takiego postępowania jest ocena, czy egzekucja może być prowadzona z określonego przedmiotu, czy też narusza ona prawo podmiotowe osoby trzeciej. Powództwo ekscydencyjne można wnieść tylko wtedy, gdy wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne i to postępowanie trwa. Po jego zakończeniu, a więc po wyegzekwowaniu zajętej wierzytelności powództwo takie staje się bezprzedmiotowe. Nie można zwolnić spod egzekucji rzeczy czy prawa, które zostało już przeniesione na wierzyciela. W takiej sytuacji osobie trzeciej, która rości sobie do nich prawo, przysługują inne roszczenia.

Ustawodawca ograniczył czasowo możliwość skorzystania z uprawnienia zmierzającego do ochrony prawa naruszonego w wyniku skierowania do niego egzekucji. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.Termin do wytoczenia powództwa biegnie od dnia, w którym osoba trzecia faktycznie dowiedziała się o naruszeniu jej prawa. Powództwo wytacza się przed sąd, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Jeśli natomiast dostęp do rachunku bankowego wynikał z tego, że czytelnik był współposiadaczem rachunku, to komornik mógł zająć środki pieniężne zgromadzone na rachunku wspólnym dłużnika i innej osoby.

Przeczytaj również: Czego boi się Bydgoszcz

Współposiadacze rachunku bankowego muszą liczyć się z ryzykiem zajęcia przez komornika środków pieniężnych znajdujących się na ich wspólnym rachunku, nawet wtedy gdy dłużnikiem jest tylko jeden z nich. Współposiadaczowi niebędącym dłużnikiem a dotkniętym skutkami zajęcia rachunku bankowego pozostaje wystąpienie przeciwko wierzycielowi współposiadacza dotkniętego egzekucją z powództwem ekscydencyjnym. Współposiadacz rachunku może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętej kwoty spod egzekucji (według przysługującego mu udziału).

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska