Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych w kościelnych ławach

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Szopka to stały element wystroju bożonarodzeniowego. Na zdjęciu: szopka w kościele garnizonowym
Szopka to stały element wystroju bożonarodzeniowego. Na zdjęciu: szopka w kościele garnizonowym Sławomir Kowalski
W obu najpopularniejszych kategoriach badania, czyli dominicantes i communicantes, diecezja toruńska lokuje się nieco poniżej średniej krajowej - wynika z opublikowanego właśnie raportu Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego. Jest się czym martwić?

[break]
Jak co roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował na początku stycznia wyniki badania religijności Polaków z podziałem na diecezje.

Najświeższe dotyczą roku 2014. Rzucają dużo światła na temat naszej religijności i życia diecezji, nie tylko ujmując kategorie dominicantes (uczestnicy mszy św. niedzielnych) i communicantes (przyjmujący komunię św.).

Ilu do sakramentu?

Dokładnie 35,2 proc. wiernych naszej diecezji chodzi na niedzielne nabożeństwa, a 15,2 proc. przyjmuje komunię św. Badanie tradycyjnie wykonano metodą liczenia wiernych, które odbywa się zawsze równocześnie w całym kraju.

Z innych danych, publikowanych na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, wynika, że od początku istnienia naszej diecezji (1992 r.) wyraźnie zmniejszył się procent diecezjan uczestniczących w niedzielnej mszy św. (z 46 proc. w 1992 r. do 35,2 proc. w 2014 r.), natomiast procent osób przystępujących do komunii świętej utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie, a nawet jest o jeden punkt procentowy wyższy (1992 r. - 14,1 proc. 2014 r. - 15,2 proc.).

Co ciekawe, najwyższy odsetek osób przystępujących do komunii świętej odnotowano w jubileuszowym roku 2000 - 19,2 procent.

PRZECZYTAJ:Kościół toruński, czyli średni

Jak wyglądamy na tle kraju? W Polsce na mszy podczas wielkiego liczenia było 39,1 proc. katolików, a komunię św. przyjęło 16,32 proc. Badania pokazują więc, że mieszkańcy Torunia i okolic są nieco mniej religijni od statystycznych Polaków. Podobnie jest w sąsiednich diecezjach - włocławskiej i bydgoskiej.

Z badań wynika też, że religijność polskich katolików cechuje stabilność. Od 2008 roku około 40 proc. Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej mszy św. i 16 proc. co niedzielę przyjmuje komunię świętą.

Wierni i siły apostolskie

Dzięki raportowi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wiemy, że w 2014 roku w Polsce funkcjonowało ponad 10 tys. parafii katolickich, w których mieszkało 35,8 mln Polaków, w tym 32,9 mln katolików. Liczba osób, która są zameldowane na terenie parafii, lecz faktycznie wyjechały za granicę, wynosi 2,7 mln.

W polskich diecezjach jest inkardynowanych (czyli przynależących do diecezji) 25 tysięcy księży diecezjalnych, posługuje też prawie 6 tysięcy księży zakonnych, ponad 20 tysięcy sióstr zakonnych i około tysiąca braci zakonnych.

A w diecezji toruńskiej? Raport podaje, że w 2014 roku funkcjonowało w niej 195 parafii, z tego 10 zakonnych. Mieszkało w nich 659 tysięcy osób, z tego 588 tysięcy katolików, a 55 tysięcy osób zameldowanych w diecezji przebywa na emigracji.

„Siły apostolskie” diecezji toruńskiej w roku 2014 przedstawiały się następująco: 2 biskupów, 416 kapłanów diecezjalnych, 98 księży zakonnych, 7 braci zakonnych, 261 sióstr i 42 alumnów seminarium.

W naszej diecezji przez rok udzielono 7,2 tys. chrztów i taką samą liczbę wiernych bierzmowano. Ślub kościelny natomiast zawarło 2357 par.

Pozornie niepokoić mogłaby skromna liczba dzieci, które przystąpiły do pierwszej komunii świętej - 246. Przypomnijmy jednak, że wynikała ona z reformy. W badanym roku nie było komunii drugoklasistów - dzieci przystąpiły do niej rok później.

Kobieca twarz Kościoła

Bardzo ciekawy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, opublikowany w 2015 roku, dotyczy religijności i aktywności kobiet w polskim Kościele katolickim.

- Znany socjolog amerykański Rodney Stark napisał w 1995 roku, że kobiety w pierwotnym Kościele odgrywały istotniejszą rolę niż dzisiaj. Nie posiadamy danych statystycznych z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzisiaj Kościół katolicki w Polsce rozumiany jako wspólnota osób wierzących ma zdecydowanie charakter kobiecy - piszą autorzy badania.

Kościół katolicki w Polsce, rozumiany jako wspólnota wierzących, ma zdecydowanie charakter kobiecy. - Z raportu ISKK

Podstawą do takiego twierdzenia są nie tylko dane o postawie wobec wiary (kobiety prawie dwukrotnie częściej od mężczyzn określają się jako głęboko wierzące), ale i codziennym zaangażowaniu. Od lat 70. ubiegłego stulecia to panie dominują na niedzielnej mszy św. (59,8 proc. w diecezji toruńskiej w 2013 r.). One też częściej przystępują do komunii św. (67,3 proc.) i zdecydowanie wiodą prym w organizacjach parafialnych.

Na koniec - uwaga. Diecezja toruńska obszarowo nie pokrywa się z terenem dawnego województwa toruńskiego. Oprócz niego obejmuje jeszcze część byłego województwa olsztyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska