Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cytat z „Krzyżaków” ucieszył uczniów

Justyna Wojciechowska-Narloch
Testy budzą wiele emocji. Nawet wśród uczniów elitarnego Gimnazjum Akademickiego w Toruniu
Testy budzą wiele emocji. Nawet wśród uczniów elitarnego Gimnazjum Akademickiego w Toruniu Grzegorz Olkowski
Prawie 2 tysiące uczniów w Toruniu, 20 tys. w regionie oraz 360 tys. w kraju rozpoczęło zmagania z egzaminami gimnazjalnymi. Koniec dopiero w środę.

Wagę testów na koniec gimnazjum doskonale znają uczniowie. Wiedzą, że ich wyniki na równi ze stopniami na świadectwie liczą się przy rekrutacji do liceów i techników. Poza tym samo przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Te trzy egzaminacyjne dni to wyzwanie także dla całej kadry pedagogicznej. Dyrektorzy już od godziny 5 rano czekają w swoich gabinetach na kurierów, którzy dostarczają paczki z arkuszami. Zamknięte i zafoliowane trafiają do sejfów aż do godziny 9, czyli do czasu rozpoczęcia egzaminu.

Uprawnienia prezydenta

I choć trzecioklasiści przez wiele miesięcy ćwiczą do kwietniowego egzaminu, to zawsze budzi on emocje.

- Dzisiaj jakoś poszło, nie było zaskoczenia. Do charakterystyki wybrałam bohatera „Kamieni na szaniec”. Boję się natomiast wtorku. Matematyka i przedmioty przyrodnicze to nie są moje mocne strony - mówi Martyna Cichocka, gimnazjalistka z „24” przy ulicy Ogrodowej w Toruniu.

- Nie wiem, czy nie denerwowałam się bardziej niż córka - z uśmiechem dodaje pani Agnieszka, mama Martyny. - To przecież normalne, że rodzicom zależy na sukcesie dziecka.

Wczoraj na pierwszy ogień poszedł arkusz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Były w nim teksty źródłowe, mapy, zdjęcia. Pytania dotyczyły m.in. starożytności (w tym Rzymu), wojen z zakonem krzyżackim, uprawnień prezydenta RP i jakże aktualnej kwestii uchodźców.

W arkuszu z polskiego autorzy zawarli trzy teksty źródłowe i wiersz. Jeden z nich to fragment „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, który bardzo ucieszył zdających. W ramach zadania otwartego gimnazjaliści mieli napisać charakterystykę bohatera literackiego uznającego wolność za najważniejszą wartość.

- I tu właśnie jest ten haczyk. Mam nadzieję, że uczniowie właściwie zrozumieli polecenie i dobrze dobrali bohatera. W literaturze tych, którzy wybierali wolność, na szczęście nie brakuje. W pracy pisemnej jednak powinny się też znaleźć argumenty wyjaśniające ten wybór. To pewne elementy rozprawki, która jest nieszczególnie lubiana przez uczniów. Młodzież była bardzo skupiona, był w nich ten motywujący rodzaj stresu. Jak sobie poradzili, przekonamy się w czerwcu - mówi Anna Mincer, dyrektorka Zespołu Szkół nr 7 przy ulicy Bażyńskich w Toruniu.

Zaświadczenia z wynikami kwietniowych testów trafią do szkół w całym kraju 17 czerwca. Młodzież dostanie je 24 czerwca, czyli w dniu zakończenia roku szkolnego.

Ważne środowisko

Każdego roku „Nowości” publikują zestawienie wyników egzaminu we wszystkich toruńskich gimnazjach. To sygnał dla absolwentów podstawówek i ich rodziców, którzy stoją przed wyborem optymalnej szkoły.

Pierwszą lokatę niezmiennie zajmuje Gimnazjum Akademickie, gdzie uczy się najlepsza młodzież z całego kraju. W ubiegłym roku ich średnia wyniosła niemal 92 proc. Tylko nieco gorszy wynik (87 proc.) wypracowali trzecioklasiści z Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 z ulicy Warszawskiej. Kolejne miejsca zajęło Gimnazjum nr 11 z placu św. Katarzyny oraz Zespół Szkół Muzycznych. Żadna z tych placówek nie ma swojego rejonu i przyjmuje wyselekcjonowanych kandydatów.

Wśród szkół ogólnodostępnych, które mają swój rejon, najlepsze okazało się Gimnazjum nr 10 z ulicy Bażyńskich. Średnia tej placówki to 69,8 proc. Kolejne było Gimnazjum nr 29 ze Skarpy ze średnią 61 proc.

Znacznie słabsze wyniki i średnie poniżej 50 proc. w ubiegłym roku odnotowano w czterech toruńskich gimnazjach. To Gimnazjum nr 7 z ulicy Targowej, Gimnazjum nr 2 z ulicy Pająkowskiego, Gimnazjum nr 21 z ulicy Morcinka oraz Gimnazjum nr 6 z ulicy Wojska Polskiego.

Trzeba pamiętać, że na średnie egzaminacyjne wpływ ma nie tylko jakość pracy szkoły, ale również środowisko, w którym ona działa, współpraca z rodzicami oraz indywidualne predyspozycje intelektualne uczniów. Porównywanie tych wyników wprost bywa więc dla szkół krzywdzące.[break]

Warto wiedziećCo to za testy?

Egzamin gimnazjalny miał swoją premierę w 2002 roku.

Na początku trzecioklasiści wypełniali tylko dwa arkusze: humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy. W roku szkolnym 2008/2009 resort edukacji wprowadził test z języka obcego. 4 lata później testy zmodyfikowano. Obecnie młodzież zdaje nie 3, ale 6 egzaminów. Test humanistyczny to arkusz z polskiego oraz historii i WOS-u. Test matematyczny natomiast podzielono na matematykę oraz przedmioty przyrodnicze. Egzamin językowy zdawany jest na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska