MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery firmy chcą wdrożyć toruńską kartę miejską

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Tak prezentowała się plastikowa karta miejska testowana w Toruniu w 2019 roku. Ta, której system ma być wkrótce wdrażany, znajdzie się na kilku nośnikach
Tak prezentowała się plastikowa karta miejska testowana w Toruniu w 2019 roku. Ta, której system ma być wkrótce wdrażany, znajdzie się na kilku nośnikach Fot. Grzegorz Olkowski
Trwają przygotowania do uruchomienia karty miejskiej dla Torunia. Cztery firmy złożyły oferty w przetargu na wdrożenie w życie jej systemu.

Karta miejska - przymiarki od 2005 roku

Przypomnijmy, że przymiarki do wprowadzenia w Toruniu karty miejskiej - wtedy w postaci plastikowej karty elektronicznej, która pełni funkcję nośnika biletów komunikacji miejskiej - zaczęły się w 2005 roku. W 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej testowano tzw. bilet elektroniczny. Miał to być wstęp do wprowadzenia karty miejskiej w 2020 roku. Tamte przygotowania wyhamowała pandemia i spadek liczby pasażerów w autobusach i tramwajach. Potem powiązano je z budową parkingów park&ride - by za postój w tych miejscach można było płacić kartą miejską. W 2022 roku w Toruniu działała wybrana w przetargu firma InfoStrategia z Krakowa. Doradzała w przygotowaniach do wprowadzenia systemu karty miejskiej. Kolejnym krokiem było zarezerwowanie w tegorocznym budżecie Torunia kwoty 345 tysięcy złotych na jego wprowadzenie.

Finałem tych przygotowań było ogłoszenie przez Miejski Zakład Komunikacji przetargu, w który wyłoni firmę odpowiedzialną za wdrożenie systemu karty miejskiej. Oferty otwarto 14 maja. Do przetargu stanęły cztery firmy: Pixel Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z ofertą 3.074.846,25 zł brutto, Mennica Polska S.A. z kwotą 2.469.111,84 zł brutto, MPTECHNOLOGY Spółka z o.o. - 4.202.418,00 zł brutto i Mera Systemy Sp. z o.o. - 2.029.370,85 zł brutto. Teraz oferty zostaną sprawdzone pod względem formalnym i merytorycznym. Zwycięska firma będzie miała od dnia podpisania umowy siedem miesięcy na uruchomienie systemu.

Czym jest karta miejska?

- W założeniu ma to być jedna karta zarówno do płatności za przejazdy komunikacją miejską, jak i do możliwości uzyskania rabatów za korzystanie z innych usług miejskich, np. muzeów, basenów, oferty instytucji kultury i sportowych. Karta działałaby w aplikacji mobilnej, jako karta wirtualna, a także jako fizyczny, plastikowy nośnik - wyjaśnia Sylwia Derengowska z toruńskiego MZK. -Ponadto planuje się udostępnienie systemu dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp.

Karta miejska ma być systemem kontocentrycznym, co oznacza, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu (koncie) użytkownika w systemie centralnym. Nośnikiami karty (identyfikatorami użytkownika) będą:

  • e-karta (aplikacja mobilna);
  • fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE;
  • urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC (np. smartfon, zegarek);
  • karty płatnicze w standardzie EMV (Europay, MasterCard, Visa).

- System karty miejskiej będzie systemem otwartym, umożliwiającym dalszą rozbudowę oraz integrację z systemami i aplikacjami (w tym aplikacjami mobilnymi) innych dostawców. Będzie umożliwiał dodawanie nowych usług, ulg (cenników, taryf) oraz partnerów programu - dodaje Sylwia Derengowska.

Jednym z elementów systemu karty miejskiej będzie wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki, a jednostek miejskich w elektroniczne terminale do obsługi karty.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska