Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rozpoczyna się nowy rozdział w umiędzynarodowieniu studiów UMK?

Alicja Cichocka
Liczba zagranicznych studentów wpływa na wysokość dotacji z ministerstwa
Liczba zagranicznych studentów wpływa na wysokość dotacji z ministerstwa Sławomir Szpak
Toruński uniwersytet chce być częścią międzynarodowego rynku kształcenia studentów zagranicznych. Ma już swoich rekruterów w Jordanii, Indiach, Chinach i na Ukrainie.

- W ciągu dwóch lat liczba studentów z Chin na UMK ma wzrosnąć z obecnych ośmiu do kilkuset - deklarował tydzień temu w rozmowie z „Nowościami” rektor uczelni, profesor Andrzej Tretyn.
[break]
Dla władz UMK internacjonalizacja to jeden z priorytetów. Umiędzynarodowienie uczelni, czyli m.in. liczba zagranicznych studentów, ma wpływ na wysokość ministerialnej dotacji. Im wyższy wskaźnik umiędzynarodowienia, tym więcej spływa pieniędzy.
Około 500 zagranicznych studentów jest obecnie na UMK, w sumie na około 27 tysięcy wszystkich. Od lat nie udawało się jednak przyciągnąć osób z zagranicy. Wyjątkiem są Skandynawowie na studiach medycznych w Bydgoszczy.
Czy teraz się uda?
Obecne władze znów spoglądają z nadzieją w kierunku Chin. W najbliższy piątek na toruński uniwersytet przyjeżdża delegacja z tego państwa - przedstawiciele kluczowych firm i instytucji rekrutujących i wysyłających za granicę chińskich studentów. Dla pretendującego do wejścia w ten biznes UMK to poważni partnerzy. Tematem spotkania ma być między innymi letni obóz chińskiej młodzieży w Toruniu, tzw. summer camp.
UMK zorganizuje latem dwa takie komercyjne obozy dla chińskich licealistów (koszt ok. 2 tys. euro od osoby), którzy chcą poznać Europę, ale przede wszystkim zastanawiają się, jaką uczelnię zagraniczną wybrać. Na UMK bardzo liczą na to,
że część z tych osób wybierze właśnie toruński uniwersytet.

- Całe studia za granicą lub rok na europejskiej uczelni są od lat w Chinach modne - podkreśla dr Dominik Antonowicz, socjolog UMK, ekspert szkolnictwa wyższego.
Dr Antonowicz nie chce, żeby postrzegać studentów zagranicznych wyłącznie w kategoriach udanego biznesu. - Chcemy przyciągać najlepszych studentów, ale też tworzyć międzynarodowe środowisko kształcenia dla naszych studentów - podkreśla, przypominając o istotnej z punktu widzenia późniejszej kariery zawodowej sieci znajomości, jaka łączy absolwentów najbardziej prestiżowych uczelni. - Na Uniwersytecie Harvarda nie liczy się tylko dyplom, ale istnienie w pewnej społeczności absolwentów.
Uniwersytetowi w grodzie Kopernika sprzyja fakt, że poszerzył ofertę studiów anglojęzycznych - poza medycyną między innymi o chemię, pielęgniarstwo, fizjoterapię, matematykę, ochronę środowiska, studia menedżerskie.
Na Chinach ekspansja toruńskiej uczelni ma się nie skończyć.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika ma swoich rekruterów w Jordanii, Indiach oraz na Ukrainie. W sierpniu z wizytą studyjną do Torunia przyjeżdżają dyrektorzy lwowskich szkół.

Studentki w burkach
- Skąd przyjeżdżają zagraniczni studenci?
- Z Norwegii, Szwecji, Turcji, Hiszpanii, Białorusi i Ukrainy, ale też z Chin, Arabii Saudyjskiej.
- Studiują m.in. medycynę, ekonomię, socjologię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska