MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy rząd proponuje inicjatywę wyrównania świadczeń dla 100 tysięcy emerytów? Zobacz, czy dotyczy to również Ciebie!

llured
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania mające na celu rozwiązanie kwestii tzw. emerytur czerwcowych po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego >>>
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania mające na celu rozwiązanie kwestii tzw. emerytur czerwcowych po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego >>>Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym tzw. emerytur czerwcowych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło działania mające na celu rozwiązanie tej kwestii. Blisko 100 tysięcy seniorów w Polsce czeka na decyzję w sprawie swoich świadczeń. Czy rząd znajdzie satysfakcjonujące rozwiązanie?

Tło problemu: Emerytury czerwcowe z lat 2009-2019

W ostatnich latach seniorzy, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu, otrzymywali świadczenia niższe niż ci, którzy emeryturę uzyskiwali w innych miesiącach. Powodem tego była praktyka przyjęta w latach 2009-2019, która ograniczała waloryzację emerytur dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu. Zgodnie z tą praktyką, wysokość emerytury w czerwcu była ustalana na podstawie jednej, a nie dwóch waloryzacji, jak miało to miejsce w innych miesiącach roku.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego

W odpowiedzi na wniosek o rozpatrzenie tej kwestii, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące przepisy nie są zgodne z konstytucją, co skłoniło rząd do podjęcia działań w celu znalezienia rozwiązania.

Polecamy

Rząd szuka sposobu na wyrównanie emerytur

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad możliwościami wyrównania emerytur dla osób dotkniętych tą problematyką. Specjaliści sugerują możliwość zastosowania przepisów z ustawy emerytalnej, które umożliwiają ponowne ustalenie prawa do świadczeń pod warunkiem spełnienia odpowiednich przesłanek. W tym przypadku, wystarczającą przesłanką może być wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący niezgodności danej normy prawnej.

Czekamy na decyzję

Czy rząd znajdzie sposób na sprawiedliwe wyrównanie emerytur dla 100 tysięcy seniorów dotkniętych problemem emerytur czerwcowych? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Jednak dla wielu osób zależy na tym, aby ta kwestia została rozwiązana jak najszybciej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska