Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny Toruń w kolorze. Dzięki kolorowanym zdjęciom udało się rozwiązać zagadkę!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dzięki publikowanym przez nas ostatnio kolorowanym zdjęciom z przedwojennego Torunia udało się zidentyfikować kilka osób, których fotografie znajdowały się w pewnym wystawionym na sprzedaż albumie rodzinnym! Może szczęście nadal będzie nam sprzyjać? Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę po przedwojennym Toruniu w kolorze. Dzisiejszą wyprawę zaczynamy od zdjęcia z wiślanego parowca. Tak kiedyś wyglądała Wisła w Toruniu.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzięki publikowanym przez nas ostatnio kolorowanym zdjęciom z przedwojennego Torunia udało się zidentyfikować kilka osób, których fotografie znajdowały się w pewnym wystawionym na sprzedaż albumie rodzinnym! Może szczęście nadal będzie nam sprzyjać? Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę po przedwojennym Toruniu w kolorze. Dzisiejszą wyprawę zaczynamy od zdjęcia z wiślanego parowca. Tak kiedyś wyglądała Wisła w Toruniu.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Z archiwum rodziny Sczanieckich
Dzięki publikowanym przez nas ostatnio kolorowanym zdjęciom z przedwojennego Torunia udało się zidentyfikować kilka osób, których fotografie znajdowały się w pewnym wystawionym na sprzedaż albumie rodzinnym! Może szczęście nadal będzie nam sprzyjać? Zapraszamy zatem na kolejną wycieczkę po przedwojennym Toruniu w kolorze.

Ze trzy lata temu, na jednym z portali aukcyjnych zaczęły się pojawiać zdjęcia pochodzące z czyjegoś albumu rodzinnego. Kupiłem kilka, bo były ciekawe, resztą jednak nikt specjalnie się nie interesował. Jakoś jednak nie dawały mi one spokoju. Wyobraźcie sobie Państwo sytuację, gdy to Wasze rodzinne zdjęcia lądują na wyprzedaży - ludzie mogą sobie z nich powybierać co ciekawsze kawałki, a reszta wyląduje gdzieś na jakimś śmietniku. Na dodatek zdjęcia są całkowicie anonimowe. Patrzą z nich uśmiechnięci ludzie, niektórzy powtarzają się dość często, więc dla właścicielki albumu, bądź właściciela, musieli mieć specjalne znaczenie. Zresztą wśród nich właścicielka czy właściciel z pewnością również się znajduje. A jednak nic o tych postaciach nie wiadomo, więc na tym śmietniku wylądują jako NN.

Polecamy

Zdjęcia z albumów rodzinnych na aukcjach pojawiają się często, innych przecież kiedyś w zasadzie się nie robiło. Skoro już jednak taki zbiór dotrwał do naszych czasów w całości, to w całości powinien pozostać. Kupiłem więc wszystkie wystawione na sprzedaż zdjęcia, a później próbowałem ustalić, do kogo one należały. Tego typu dochodzenia są bardzo intrygujące, w tym jednak przypadku okazały się źródłem frustracji. Zdjęcia pochodziły głównie z lat 30., w albumie było też kilka fotografii z lat 40. i 50. Album należał do kogoś, kto mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu i to w zasadzie wszystko, co się udało ustalić - tylko na kilku zdjęciach były podpisy, które na ogół bardzo się przydają w identyfikacji. Niestety, były bardzo nieliczne, a do tego zdawkowe.

Skąd się biorą kolory?

Cześć zdjęć opublikowałem w "Nowościach", ale to też w niczym nie pomogło. Czas mijał, ludzie z albumu nadal byli nieznani. Przełomem okazała się galeria kolorowanych zdjęć z przedwojennego Torunia, którą opublikowaliśmy 11 kwietnia. Dodałem do niej kilka zdjęć z albumu, który wciąż nie chciał dać się zidentyfikować. Pokolorowałem je korzystając z aplikacji dostępnej na portalu genealogicznym MyHeritage. Kilka godzin po publikacji dostałem maila z zagranicy (internet ma jednak swoje zalety) od pani, która na tych zdjęciach rozpoznała swojego pradziadka i kilkoro innych członków rodziny. Warto było się starać, aby utrzymać ten zbiór w komplecie, zdjęcia wrócą do rodziny.

Czy uda się rozpoznać jeszcze kogoś?

Skoro po latach udało się wreszcie zidentyfikować Juliusza Schmidta, który pracował w Urzędzie Wojewódzkim, a w 1932 roku mieszkał przy ul. Kraszewskiego 2 (w tym miejscu teraz stoi blok), oraz kilkoro jego krewnych, to może po pokolorowaniu szczęście uśmiechnie się także do innych osób sfotografowanych, ale wciąż nieznanych? Na przykład pracowników intendentury toruńskiego garnizonu uwiecznionych na zdjęciach pod koniec lat 20.?
Dziś przedstawiamy Państwu ich zdjęcia, a także kilka innych, w nadziei, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska