Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla tych pracowników będzie dodatkowe 7 dni urlopu w roku. Co na to firmy?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nieobecną osobę w każdej firmie trzeba kimś zastąpić i tak będzie, gdy dojdą dodatkowe urlopy w 2022 roku.
Nieobecną osobę w każdej firmie trzeba kimś zastąpić i tak będzie, gdy dojdą dodatkowe urlopy w 2022 roku. Mariusz Kapała/zdjęcie ilustracyjne
7 dni dodatkowego urlopu otrzymają zatrudnieni prawdopodobnie jeszcze w 2022 roku. Pracodawca z Kujaw i Pomorza: - Każdy ponadwymiarowy dzień nieobecności pracownika jest problemem. Pocieszeniem jest zaś, że to będzie urlop bezpłatny, więc dla nas mniejszy koszt.

Niedawno kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy skarżyli się podczas konferencji prasowej w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy, ile tracą i jak bardzo komplikują sytuację w firmach kwarantanny i izolacje, bo to oznacza, że pracownicy są nieobecni i to nie przez kilka dni.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 roku - 5 dni bezpłatnego urlopu i dwa płatne 50 procent

- Trwa to zwykle do miesiąca. Szmat czasu! Kolega prowadzi małą gastronomię i zatrudnia dwóch kucharzy. Gdy jeden z nich zaraził się koronawirusem, drugi musiał iść na kwarantannę, więc kolega został bez kucharzy. Znaleźć zaś kogoś takiego na rynku, graniczy dziś z cudem. Zresztą, po doświadczeniu z lockdownem mało kto chce pracować w gastronomii. Ludzie odchodzą do innych branż - mówił podczas wspomnianej konferencji właściciel jednej z bydgoskich firm.

Tymczasem szykują się zmiany w Kodeksie pracy, które mogą wejść w życie w drugiej połowie tego roku i oznaczają dodatkowe dni wolne dla pracowników, a konkretnie ma być siedem dni urlopu. Zatrudnieni są, oczywiście, na tak.

Otrzymają bowiem prawo do 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego, w trakcie którego będą mogli zajmować się niesamodzielnymi członkami rodziny, np. dziećmi, rodzicami czy dziadkami. W razie nagłego wypadku lub choroby każdy pracownik będzie mógł też skorzystać z 2 dni zwolnienia z pracy, za które otrzyma połowę wynagrodzenia, ale też np. w trudnej sytuacji rodzinnej.

- Dla pracodawcy każdy ponadwymiarowy dzień nieobecności pracownika jest problemem - komentuje Roman Rogalski, prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Biorąc pod uwagę liczbę zwolnień lekarskich, realizowanych przez pracowników w Polsce - w 2019, przedcovidowym roku, było to ponad 20 mln zwolnień lekarskich na ponad 250 mln dni absencji - oraz fakt, że już teraz na rynku brakuje około 120 tys. osób, kolejne dni nieobecności będą się przekładały na wydajność firm. Nieobecną osobę trzeba będzie zastąpić. Dobrą wiadomością dla pracodawców jest, to, że dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego ma być bezpłatne, co nie zwiększy jeszcze dodatkowo kosztów absencji pracownika.

Obecnie też można wziąć opiekę na bliską osobę - dziecko lub chorego członka rodziny, ale na innych zasadach.

- Z zasiłku opiekuńczego można skorzystać m.in. z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodzica dziecka, rodziców, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Zasiłek opiekuńczy: 14 dni w roku i 80 procent wynagrodzenia

Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. W ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni.

Jeżeli rodzic opiekuje się chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także dzieckiem z niepełnosprawnością, to ma prawo do zasiłku nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym. Na chore dziecko powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny otrzymamy zasiłek tylko przez 14 dni w roku. Natomiast na chore dziecko z niepełnosprawnością, które ukończyło 14, ale nie 18 lat, przysługuje zasiłek przez 30 dni.

****

Takie są najnowsze pomysły na emerytury stażowe. Do Sejmu trafiły dwa projekty dot. tzw. "stażówek". Pierwszy z nich złożyła "Solidarność", a drugi prezydent Andrzej Duda. Co jest zawarte w tych projektach? Jakie trzeba będzie spełnić warunki, aby przejść na emeryturę stażową i kiedy mogą one wejść w życie?Szczegóły przedstawiamy na i ---->

Takie są najnowsze pomysły na emerytury stażowe. Co z nowym ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Dla tych pracowników będzie dodatkowe 7 dni urlopu w roku. Co na to firmy? - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska