Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do korzystania z niektórych programów profilaktycznych chętnych jest jak na... lekarstwo

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Pani Aleksandra jest badana mammografem przez technika mgr Agnieszkę Degórską
Pani Aleksandra jest badana mammografem przez technika mgr Agnieszkę Degórską Sławomir Kowalski
Możemy za darmo skontrolować cholesterol albo zbadać ciśnienie, ale... bagatelizujemy sprawę. Tymczasem gdy choroby dają znać o sobie, może się okazać, że nie spełnimy warunków profilaktyki.

- Szkoda, że nie ma programu zapobiegającemu chorobom serca dla starszych osób. Przydałyby mi się badania - mówi 70-letni pan Zdzisław. - A profilaktyczna mammografia jest tylko do 69. roku życia. Moja żona chętnie by poszła, bo niepotrzebne jest skierowanie.
[break]

Oboje małżonkowie nie łapią się na programy profilaktyczne finansowane przez NFZ.

Brak chętnych

Programów profilaktycznych podstawowej opieki zdrowia jest kilka.

- My realizujemy program związany z układem krążenia i gruźlicą - mówi Magdalena Lorenc z Lecznic Citomed w Toruniu. - Na program profilaktyki chorób układu krążenia brakuje chętnych. Może dlatego, że wymaga się dodatkowych wizyt u lekarzy? Poza tym, skoro objęte programem mogą być tylko osoby w określonym wieku, aktywne zawodowo, są to akurat ludzie, którzy uważają, że ich te choroby nie dotyczą. A dla nas udział w programie oznacza koszty, bo fundusz zwraca pieniądze dopiero po realizacji.
Jak podkreśla Magdalena Lorenc, zupełnie inaczej jest z mammografią. Citomed zaprasza imiennie pacjentki mieszczące się w przedziale wiekowym uprawniającym do badań. I przychodzą. Ostatnio dużo mówi się o raku piersi. Zadziałał przykład Angeliny Jolie.

W Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w rejestracjach są ulotki o programie profilaktyki chorób układu krążenia. Pacjenci jednak też rzadko się zgłaszają.

Ograniczenia robią swoje

- Ograniczenia wiekowe robią swoje. Program obejmuje ludzi w miarę młodych, którzy dobrze czują się, nie myślą o chorobach. Jak im coś dolega, wolą zapisać się do lekarza na zwykłą wizytę - uważa Wiesława Polakowska, naczelna pielęgniarka w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. - Trzeba specjalnie umówić się, zmierzyć cholesterol. Potem przyjść jeszcze raz z wynikiem. Poza tym trzeba wypełnić ankietę, kilka razy sprawdzić ciśnienie. Ludziom szkoda czasu. Chętni zdarzają się sporadycznie. Lepiej jest z cytologią, ale szkoda, że nie obejmuje pań po 59. roku życia.

W ramach programu profilaktyki gruźlicy w Toruniu przebadano w tym roku 219 osób, chorób układu krążenia (u lekarzy rodzinnych) - 80 pacjentów, chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (m.in. spirometria) - 30. To bardzo mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska