Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do tragedii niewiele brakuje

Maciej Mroczyński
Nawet siedemdziesięciolatkowie zdają egzaminy na prawo jazdy. - Co się stanie, gdy zasłabną za kółkiem? - pytają młodsi kierowcy.

Nawet siedemdziesięciolatkowie zdają egzaminy na prawo jazdy. - Co się stanie, gdy zasłabną za kółkiem? - pytają młodsi kierowcy.

Nadchodzą upały, a wraz z nimi ryzyko zasłabnięć, które w szczególności dotyczy osób w podeszłym wieku. W Lubuskiem 78-latek zasłabł za kierownicą, stracił panowanie nad pojazdem, który uderzył w drzewo. Wraz z pasażerką w ciężkim stanie trafił do szpitala. We Włocławku w ubiegłym roku podczas największych upałów kierujący pojazdem senior zasłabł w pobliżu Hali Mistrzów, tuż przed najbardziej ruchliwym skrzyżowaniem w mieście, w dodatku na czerwonym świetle. Na szczęście, udało mu się w porę zatrzymać samochód, a inni kierowcy wezwali pogotowie, ale gdyby się nie udało, mogło dojść do kolizji.

- Problem polega na tym, że nie wystarczy dobrze jeździć, żeby uniknąć wypadku - mówi Sławomir Węgrzyn, włocławski kierowca. - Jeśli mijamy na drogach użytkowników ruchu, którzy popełniają błędy, to do tragedii niewiele brakuje. Dlatego, jeśli czasami w wydziale komunikacji spotykam kierowców w podeszłym wieku, to często myślę: „Obym nie spotkał ich na drodze”.

<!** reklama>W ubiegłym roku we Włocławku odnotowano zaledwie sześć kolizji z udziałem seniorów. To promil w stosunku do wszystkich zdarzeń, jakie miały miejsca na drogach w stolicy Kujaw. Statystyki jednak nie dają pełnego obrazu, bowiem kierowcy po sześćdziesiątce stanowią mało liczną grupę w stosunku do wszystkich użytkowników ruchu.

- Seniorzy z reguły jeżdżą wolniej i unikają ryzykownych manewrów - mówi Henryk Kafarski, instruktor nauki jazdy. - Nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy mogą mieć problemy z krążeniem krwi lub nadpobudliwością. Mówię to, bo sam jestem już po sześćdziesiątce. Prawo jazdy nie powinno być na całe życie. W USA trzeba co dwa lata zgłaszać się do lekarza. U nas tylko instruktorzy muszą przechodzić badania, a pozostali kierowcy nie.

O wprowadzeniu obowiązku badań głośno było w ubiegłym roku, ale ostatecznie przepisy nie zostały znowelizowane. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego przypominają więc, że nadal obowiązuje tylko dolny limit wieku. - Jeżeli lekarz orzeka o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami, to nie mamy prawa nie dopuścić danej osoby do egzaminu - mówi Marek Stelmasik, zastępca dyrektora WORD we Włocławku. - Kiedyś doszło do sytuacji, gdy człowiek z problemami układu krążenia zasłabł podczas egzaminu. Wezwaliśmy pogotowie, ale, niestety, nie udało się go uratować i zmarł w szpitalu. Lekarze badający przyszłych kierowców powinni pamiętać, że spoczywa na nich wielka odpowiedzialność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska