MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek pielęgnacyjny trafi do wszystkich emerytów? O tyle mogą wzrosnąć świadczenia emerytalne

JK
Politycy Lewicy chcieliby, aby dodatek pielęgnacyjny przysługiwał wszystkim seniorom bez względu na wiek.
Politycy Lewicy chcieliby, aby dodatek pielęgnacyjny przysługiwał wszystkim seniorom bez względu na wiek. Archiwum Polska Press/Pixabay
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest po spełnieniu co najmniej jednego z kilku warunków. Dodatkowe świadczenie emerytalne przyznawane jest automatycznie lub po złożeniu wniosku w ZUS. Okazuje się, że już niebawem dodatkowe pieniądze mogłyby trafić do wszystkich emerytów. Sprawdziliśmy, o ile mogłyby wzrosnąć emerytury milionów Polaków dzięki dodatkowi pielęgnacyjnemu.

Spis treści

Dodatki do emerytury - lista

W Polsce jest ponad 6,5 miliona osób otrzymujących emerytury, a przeciętna wysokość rent i emerytur wypłaconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 3516,95 złotych.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Renta wdowia 2024 - zasady. Tyle pieniędzy mają zyskać osoby po śmierci współmałżonka - wyliczenia

Oprócz podstawowego świadczenia emerytalnego, wielu osobom przysługują również dodatki. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki, a w niektórych przypadkach również złożyć właściwy wniosek do ZUS.

Wśród dodatkowych świadczeń wypłacanych do emerytury możemy wymienić m.in. dodatek pielęgnacyjny, kombatancki oraz kompensacyjny. Wysokość tych świadczeń co roku jest waloryzowana i obecnie wynoszą one:

  • dodatek pielęgnacyjny - 330,07 zł
  • dodatek kombatancki - 294,39 zł
  • dodatek kompensacyjny - 44,16 zł

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

Najczęściej wypłacanym przez ZUS dodatkowym świadczeniem jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on osobom, które są uprawnione do pobierania renty lub emerytury, a dodatkowo zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji konieczne jest orzeczenie lekarza ZUS.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest również automatycznie wszystkim rencistom lub emerytom, którzy ukończyli 75. rok życia. ZUS wypłaca pieniądze z tytułu dodatku pielęgnacyjnego wraz z podstawowym świadczeniem.

W przypadku, gdy osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny, przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym (ZOL) dłużej niż dwa tygodnie w skali miesiąca, powinna o tym fakcie poinformować ZUS. W takiej sytuacji świadczenie nie zostanie wypłacone.

Dodatek pielęgnacyjny dla wszystkich?

Od 1 marca 2024 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 330,07 złotych. Kwota ta co roku jest waloryzowana wraz z podstawowym świadczeniem. Jeszcze w lutym tego roku dodatek wynosił 294,39 zł, a na początku 2022 r. wynosił 256,44 zł.

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi Lewica przekonywała, że konieczne są zmiany w polityce senioralnej. Liderzy ugrupowania przekonywali, że chcieliby doprowadzić do zniesienia warunku osiągnięcia 75. roku życia w przypadku dodatku pielęgnacyjnego, tak by świadczenie przysługiwało wszystkim seniorom.

Czy tak się rzeczywiście stanie? Do tej pory do Sejmu nie trafił jeszcze żaden projekt ustawy w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek pielęgnacyjny trafi do wszystkich emerytów? O tyle mogą wzrosnąć świadczenia emerytalne - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska