Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe zajęcia i kursy dla uczniów i nauczycieli z CKU w Gronowie

Krzysztof Lietz
Umowę partnerską podpisują od lewej : Andrzej Siemianowski, wicestarosta oraz Mirosław Graczyk, starosta toruński
Umowę partnerską podpisują od lewej : Andrzej Siemianowski, wicestarosta oraz Mirosław Graczyk, starosta toruński Starsotwo Powiatowe w Bydgoszczy
Dzięki temu projektowi uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół CKU w Gronowie będą mogli wziąć udział w zajęciach pozaszkolnych i kursach dotyczących nowoczesnych technik. Nauczyciele będą mieli szansę na specjalistyczne studia podyplomowe i szkolenia.

W bydgoskim ratuszu podpisano umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „EduAkcja w technikach”. W spotkaniu wzięli udział starostowie powiatów bydgoskiego, nakielskiego i toruńskiego oraz wiceprezydent Bydgoszczy.

Projekt będzie realizowany w latach 2017-2019 na terenie trzech powiatów - bydgoskiego, nakielskiego i toruńskiego oraz samej Bydgoszczy, która jest partnerem wiodącym.

Jego celem jest „podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego poprzez kompleksową współpracę 12 techników z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy ”.

Do kogo jest skierowany ów projekt?

Są to uczniowie i nauczyciele 12 techników na terenie wspomnianych powiatów, kształcących w zawodach związanych z regionalnymi, inteligentnymi specjalizacjami i znajdujących się na liście rekomendowanej przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy.

Z naszego powiatu znalazła się na niej szkoła rolnicza w Gronowie.

Na co może liczyć?

Z udziału w projekcie skorzysta m.in. 154 uczniów i 14 nauczycieli kształcenia zawodowego z technikum w Zespole Szkół CKU w Gronowie, głównie w takich zawodach jak: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik logistyk. Będą oni mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach pozaszkolnych i kursach - m.in. dotyczących programowania urządzeń mobilnych, diagnostyki układów, obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, tworzenia systemów domów inteligentnych, operatora wózków jezdniowych, spawania metodą MAG, przygotowania do egzaminów zawodowych itp. Nauczyciele mogą liczyć na studia podyplomowe i szkolenia dotyczące takich zagadnień jak m.in.: diagnostyka w praktyce, układy hamulcowe, diagnostyka komputerowa pojazdów, studia z elektromechaniki pojazdów, studia z multimediów i grafiki komputerowej). Projekt przewiduje także staże zawodowe dla 70 uczniów i 2 nauczycieli, doposażenie dla technikum m.in. w zestawy panelowe dla pracowni w zawodzie technik mechanik samochodowy, komputery i tablety, zestawy do programowania oraz wizyty w specjalizujących się w tych dziedzinach firmach.

Tyle teoria, a jak to widzą sami zainteresowani?

- Dopiero zaczynamy, bo projekt będzie trwał trzy lata - mówi Anita Murawska-Czapla, wicedyrektor Zespołu Szkół CKU w Gronowie. - To będzie konkretne wsparcie dla uczniów kształcących się w trzech zawodach - technik pojazdów samochodowych, technik logistyk i technik informatyk. Uczniowie będą mieli staże w zakładach pracy , podczas których będą otrzymywać stypendia stażowe i oczywiście zwrot kosztów dojazdu. Będzie też wsparcie dla nauczycieli, którzy będą mogli wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach, których albo w ogóle dotąd nie organizowano, albo były bardzo drogie. Przewidujemy też w ramach projektu studia podyplomowe dla dwóch nauczycieli, jedne z grafiki komputerowej , a drugie z elektromechaniki samochodowej. Będzie też doposażenie naszych stanowisk mechaniki pojazdowej w nowoczesny sprzęt, bo postęp w tej materii jest ogromny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska