Dopłaty do czynszu i pomoc przy spłacie kredytu mieszkaniowego. Ile wyniosą? Jak uzyskać pomoc od państwa?

tw
Masz kłopot ze spłatą kredytu lub czynszu? Pomóc mogą tobie dopłaty czynszowe lub specjalny kredy mieszkaniowy. Jak uzyskać pomoc od państwa lub z urzędu? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Masz kłopot ze spłatą kredytu lub czynszu? Pomóc mogą tobie dopłaty czynszowe lub specjalny kredy mieszkaniowy. Jak uzyskać pomoc od państwa lub z urzędu? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Udostępnij:
Masz kłopot ze spłatą kredytu lub czynszu? Pomóc mogą dopłaty czynszowe lub specjalny kredy mieszkaniowy. Jak uzyskać pomoc od państwa lub z urzędu? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Czym są dopłaty do czynszu?

Jedną z dopłat do czynszu jest tzw. dodatek mieszkaniowy. Skierowany jest do osób, które mają kłopoty finansowe i przez to mają problem z opłacaniem mieszkania. Natomiast jeżeli mamy problem ze spłatą kredytu, z pomocą przychodzi Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dodatek mieszkaniowy. Jak go uzyskać?

Aby skorzystać z dodatku mieszkaniowego, trzeba:

  • mieć prawo do mieszkania albo domu, którego jest się właścicielem,
  • mieć własnościowe, spółdzielcze lub lokatorskie prawo do lokalu,
  • wynajmować albo podnajmować mieszkanie na umowę,
  • czekać na mieszkanie zamienne albo socjalne (posiadać orzeczenie sądu, że przysługuje taki lokal).

Należy także nie przekraczać limitu dochodów. Musisz posiadać średni miesięczny dochód z trzech miesięcy w wysokości lub mniejszy niż 1550,24 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym, co oznacza 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2020 r. wyniosło 5167,47 zł (dane GUS).

Dofinansowanie do mieszkania. Kiedy je otrzymamy?

Jeśli twój dochód jest wyższy, możesz dostać dofinansowanie, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki. Na przykład, jeśli przekracza limit o 100 zł, a urzędnik wyliczy dodatek w wysokości 190 zł, to otrzymasz 90 zł dodatku.

Powierzchnia mieszkania albo domu musi być równa albo niższa niż 71,5 m kw. Jeśli powierzchnia mieszkania lub domu jest większa, ale nie przekracza 82,5 m, można otrzymać dodatek mieszkaniowy pod warunkiem, że powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60 proc. powierzchni użytkowej mieszkania albo domu.

Jak jest wysokość dodatku mieszkaniowego? Wysokość dodatku obliczy urzędnik. W 2019 roku wynosił średnio 206,90 zł.

Co zrobić, aby uzyskać dodatek mieszkaniowy?

Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek, który można pobrać ze strony urzędu gminy bądź pomocy społecznej. Należy także:

  • zebrać dokumenty potwierdzające wysokość dochodów na osobę mieszkającą w mieszkaniu,
  • wysokość opłat za rachunki, na przykład za prąd.

Wniosek składa się zwykle w ośrodku pomocy społecznej, a gdzie konkretnie, sprawdzić można w urzędzie gminy, w której się mieszka.

Spłata kredytu mieszkaniowego – dla kogo?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (Bank Gospodarstwa Krajowego) przeznaczony jest dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego znacznie obciążającego domowy budżet.

Aby uzyskać pomoc, kredytobiorca musi spełnić jeden z warunków:

  • jest bezrobotny, ale utracił pracę nie z własnej winy;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przez kredytobiorcę przekraczają 50 proc. dochodu w gospodarstwie domowym;
  • swoim dochodem pomniejszonym o kwotę spłaty raty kwalifikuje się do pomocy społecznej.

Oprócz tego kredytobiorca nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu.

Wniosek składa się do banku, w którym ma się kredyt mieszkaniowy. Maksymalny okres trwania pomocy wynosi 36 miesięcy, a wsparcie nie może przekraczać 2000 zł miesięcznie. Pomoc jest zwrotna, ale pożyczka jest nieoprocentowana, a jej spłatę rozpoczyna się po 2 latach w ratach rozłożonych na maksymalnie 12 lat.

(Źródło: gov.pl, bgk.pl)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie