Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś zwolnienie z pracy? Takie pieniądze Ci się należą! Komu przysługuje więc odprawa?

mfred
Kto może liczyć na odprawę po zwolnieniu z pracy
Kto może liczyć na odprawę po zwolnieniu z pracy
Zwolnienie z pracy to zawsze przykra wiadomość dla zatrudnionego pracownika. Osoba pozbawiona możliwości zarobkowania może liczyć przy zwolnieniu na odprawę pieniężną. Pomoże ona przetrwać czas poświęcony na znalezienie nowej pracy. Czy odprawa należy się każdemu. Kto może na nią liczyć i w jakiej wysokości?

Chociaż sytuacja na rynku w pracy w Polsce jest dobra. Mamy niskie bezrobocie to jednak w firmach oprócz zatrudniania są również zwolnienia pracowników. Części z tych, którzy tracą pracę przysługuje pieniężna odprawa.

Odprawy przy zwolnieniu

Podstawowym warunkiem, który umożliwia otrzymanie pieniężnej odprawy podczas zwalniania z pracy jest fakt, że firma liczy co najmniej dwudziestu pracowników. Zwalniany z pracy musi być zatrudniony na umowę o pracę. Nie ma znaczenia czy jest to umowa na czas określony, czy też nieokreślony. Odprawy nie otrzymają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowa zlecenie.
Warunkiem otrzymania odprawy przy zwolnieniu jest rozwiązanie stosunku pracy na mocy wypowiedzenia, które zostało przekazane pracownikowi przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron. Ważne jest, że przyczyna zwolnienia nie może leżeć po stronie pracownika.
Na odprawę mogą także liczyć ci, którym wypowiedziano warunki pracy lub płacy, ale nowych nie przyjęli. Świadczenie nie dostaną więc osoby, których umowa zakończyła się z czasem lub te, które same postanowiły się zwolnić.

Komu należy się odprawa

Oprócz os ob zwalnianych indywidualnie odprawa należy się tak samo pracownikom zwolnionym grupowo. Przy grupie jednak muszą zostać spełnione inne wymagania.
Aby móc mówić o zwolnieniu grupowym, gdzie pracownicy zyskują prawo do odprawy, pracodawca musi rozwiązać stosunek pracy z:

  • 10 pracownikami (jeśli zatrudnia między 20, a 100 osób);
  • 10 proc. załogi (jeśli zatrudnia między 100, a 300 osób);
  • 30 pracownikami (jeśli zatrudnia więcej niż 300 osób).

Do zwolnień musi dojść, jak czytamy na biznes.interia.pl z powodu leżącego po stronie pracodawcy. Pracownicy muszą zostać zwolnieni na mocy wypowiedzenia wręczonego przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron. Tak samo, jak w przypadku zwolnień indywidualnych, pracownicy ci powinni być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Jak wysoka jest odprawa

Zasad przy wypłacie odpraw zwalnianemu pracownikowi jest dość prosta. Zależy od czasu jakim pracownik był zatrudniony. Im jest on dłuższym tym można liczyć na wyższą odprawę. Są jednak pewne ramy. Odprawa będzie więc wypłacana w wysokości:

  • jednego wynagrodzenia miesięcznego (pracownik zatrudniony krócej niż dwa lata);
  • dwóch wynagrodzeń miesięcznych (pracownik zatrudniony od dwóch do ośmiu lat);
  • trzech wynagrodzeń miesięcznych (pracownik zatrudniony dłużej niż osiem lat).

Odprawa przy zwolnieniu nie może wynosić więcej niż wartość 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2023 roku wynosi ono 3600 zł brutto, dlatego w bieżącym roku to świadczenie nie może przekroczyć 54 tys. złotych.

Z kolei pracownicy ze spółek zależnych i małych firm zatrudniających do 20 osób po zwolnieniu zostają bez prawa do odpraw. Eksperci zalecają dopilnowanie, by w świadectwie pracy były wpisane przyczyny nie dotyczące pracownika. W przeciwnym razie zwalniani nie będą mieli prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska