Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu...

Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu Niepodległości. Międlar podarł decyzję

Marcin Rybak, Jarosław Jakubczak

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Dutkiewicz i Sutryk: Zakazujemy organizacji Marszu Niepodległości. Międlar podarł decyzję
1/14
przejdź do galerii

©Pawel Relikowski / Polska Press

- Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości - ogłosił we wtorek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Marsz na najbliższą niedzielę zapowiadały we Wrocławiu środowiska narodowe i m. in. pseudokibice Śląska Wrocław. Na czele manifestacji miał stanąć były ksiądz Jacek Międlar. Prezydent Rafał Dutkiewicz stwierdził, że decyzję podjął po zasięgnięciu opinii policji. Podkreśla, że skonsultował ją też z przyszłym prezydentem Jackiem Sutrykiem. - Świętujmy pięknie. Świętujmy mądrze - skomentował tę decyzję Sutryk. - Jeżeli te mendy lewackie myślą, że zawładną Wrocławiem, to się grubo mylą - odpowiada organizator marszu Piotr Rybak. - Nikt i nic nas nie zatrzyma. Nawet jak marsz zostanie zdelegalizowany, a mnie i innych zaangażowanych przy organizacji marszu wsadzą na dołek i tak przejdziemy ulicami Wrocławia - zapowiada Jacek Międlar.
W marszu miało wziąć udział 10 tysięcy osób. Manifestanci chcieli w niedzielę po godz. 17 przejść sprzed Dworca Głównego na wrocławski Rynek.

Zobacz też: Wrocław został bez policji. To raj dla przestępców

Gdy do ratusza wpłynął wniosek o zgodę na organizację marszu, urzędnicy poprosili policję o opinię na temat Piotra Rybaka, który miał być organizatorem manifestacji.

- Od 2014 roku na terenie Wrocławia odbyło się 7 zgromadzeń zorganizowanych przez niego.
Uczestnikami w przeważającej mierze były osoby identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław - odpisali policjanci.
- 4 sierpnia 2018 w zgromadzeniu organizowanym przez niego pojawiła się grupa osób o odmiennych poglądach, co doprowadziło do agresywnych zachowań uczestników zgromadzenia wobec tych osób. W związku z eskalacją agresywnych zachowań polegających na przepychaniu, szarpaniu, wyrywaniu megafonów przez uczestników zgromadzenia wobec osób niebiorących w nim udziału, organizator został poproszony przez przedstawiciela organu gminy o zaprzestanie tego rodzaju zachowań, ze względu na zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Mimo pouczenia organizatora, wystąpiły kolejne przypadki ataku uczestników zgromadzenia na osoby niebiorące w nim udziału. W związku z dalszymi przypadkami zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a także utraty pokojowego charakteru zgromadzenia rozwiązano to zgromadzenie - przypominają policjanci.

Prezydent przypomina też incydent z manifestacji z listopada 2015 roku, kiedy to spalona została kukła Żyda. Podpalacz – ten sam Piotr Rybak został za to skazany na to za karę więzienia.Właśnie na podstawie tej opinii policji, Dutkiewicz zabronił organizacji marszu. - Przebieg zgromadzenia mógłby wyczerpać znamiona przestępstw takich jak znieważenie osób, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych oraz udziału w marszu osób posiadających przy sobie wyroby pirotechniczne i inne niebezpieczne materiały i narzędzia - czytamy w decyzji.

- Odwołujemy się. Nikt i nic nas nie zatrzyma. 11 listopada widzimy się o 17 pod Dworcem PKP - zareagował na decyzję ratusza Jacek Międlar. - Nikt i nic nas nie zatrzyma! Nawet jak marsz zostanie zdelegalizowany, a mnie i innych zaangażowanych przy organizacji marszu wsadzą na dołek, marsz i tak przejdzie ulicami Wrocławia! Nikt nam nie zabroni świętować 100. rocznicy odzyskania niepodległości - powiedział Międlar jednemu z prawicowych portali.

- To skandal, co w tej chwili robi Dutkiewicz. Dlaczego dziesięć lat temu nie był taki odważny i nie zdelegalizował marszu - mówi nam Piotr Rybak, organizator manifestacji. - Jeżeli te mendy lewackie myślą, że zawładną Wrocławiem, to się grubo mylą - dodaje.

We wtorek wieczorem przy Dworcu Głównym Jacek Międlar i Piotr Rybak w trybie pilnym zwołali konferencję prasową, podczas której Międlar podarł decyzję prezydenta Wrocławia i zapowiedział, że w jutro (środa 7.11) do południa wpłynie wniosek do Sądu Okręgowego we Wrocławiu o unieważnienie decyzji zakazującej marszu. - Gdyby rozstrzygnięcie było niekorzystne i tak marsz się odbędzie - zapowiedział Międlar.

W środę ok. godziny 14 organizator niedzielnego Marszu Niepodległości Piotr Rybak złożył we wrocławskim Sadzie Okręgowym odwołanie od decyzji prezydenta Rafała Dutkiewicza o zakazującej tej manifestacji. Sąd ma 24 godziny żeby odwołanie rozpoznać. Jego z kolei postanowienie będzie można zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego, który będzie miał kolejne 24 godziny na zbadanie sprawy. Najpóźniej więc w sobotę o godzinie 14.00 dowiemy się czy niedzielny marsz narodowców będzie legalny czy nie.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1324)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Feministki i KOD Napadają na Marsz Niepodległości

mieszkanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

TVN zawsze takie inscenizacje robi. We Wrocławiu ich dziennikarze stają od lat w tym samym umówionym miejscu gdy przechodzi Marsz Niepodległości. Umówieni z nimi KODziarze i feministki zaczynają...rozwiń całość

TVN zawsze takie inscenizacje robi. We Wrocławiu ich dziennikarze stają od lat w tym samym umówionym miejscu gdy przechodzi Marsz Niepodległości. Umówieni z nimi KODziarze i feministki zaczynają atakować słownie wyjątkowo wulgarnymi słowami i fizycznie przechodzących manifestantów na czele z pewna panią pochodzenia żydowskiego która kandydowała w wyborach i która we Wrocławiu cieszy się wyjątkową bezkarnością. Te paniusie rzucają w tłum przedmiotami wyciąganymi z kosza przystankowego Do akcji wkraczają wtedy także dodatkowo lewaccy prowokatorzy wmieszani w tłum, zasłonięci szalikami którzy robią harmider , wykrzykują głośno wulgaryzmy i rzucają w kierunku KODziarzy i feministek zaś fotoreporterzy i TVN-owcy to rejestrują ! Policja zapewnia bezpieczeństwo tym feministkom i .lewakom.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A jakie to mamy święto?

Rozpadły się Trzy Mocarstwa i (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

powstała nie tylko Polska. Na zgniłym drzewie też huba wyrasta.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A II RP to była bryndza !

Zarządzana przez Józka i jego kumpli (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Doprowadzona przez 20 do zapaści, co pokazały nam Niemcy zdobywając całą Polskę w 3 tygodnie. Co tu świętować? No i głupi hymn mamy: Mówi ojciec do swej Basi, idź do Gogolina.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do nieuka

aja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ile państw nieuku trzeba było aby okiełzać Niemcy ? Zapytaj kto i jaka nacja zza Oceanu po I wojnie światowej wpompowała miliardy dolarów w niemiecką gospodarkę i w partię oraz przywództwo wodza...rozwiń całość

Ile państw nieuku trzeba było aby okiełzać Niemcy ? Zapytaj kto i jaka nacja zza Oceanu po I wojnie światowej wpompowała miliardy dolarów w niemiecką gospodarkę i w partię oraz przywództwo wodza Adolfa. Hzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No i Dutkiewicz wyszedł na dutka :)

Trzetraszam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

bo mi się p zacięło :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cicho gnojki- dupę sobie zasrańcu wytrzyj i mleko pod nosem

Tylko gadać a robić nie ma komu. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Kogo to obchodzi co masz do powiedzenia...grafomania męczy czy samotność?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lekcje debilu odrobiłeś, że dyskutujesz ?

Śmieci wynieś gamoniu, obsrańcu. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Patrioci przed komputerem i smartfonem. "Nastrzelacie się w gacie".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale się dzieciarnia rozgadała.

Pampersy nie zsrajta się z emocji. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Co jeden szczyl to mądrzejszy :-))))))

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gratuluję choroby psychicznej

Quady (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeszcze niech zabierze głos Targalski, Kowal i Żurawski vel Grajewski i niech powiedzą że marsz obraża uczucia Ukraińców.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Marsz

Polskaia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

To są właśnie PATRIOCI z PO. Jak trwoga do jadą do Merkel i UE z Schetyną na czele, aby donieść i naskarżyć na Polaków. Prawdziwy Polak powinien w ten dzień tzn. 11 listopada w setną rocznicę...rozwiń całość

To są właśnie PATRIOCI z PO. Jak trwoga do jadą do Merkel i UE z Schetyną na czele, aby donieść i naskarżyć na Polaków. Prawdziwy Polak powinien w ten dzień tzn. 11 listopada w setną rocznicę uczestniczyć w marszu, celem upamiętnienia tego dnia jak i bohaterów dzięki którym ta niepodległość została nam dana. Ten który odmawia i namawia do rezygnacji jak Prezydent Wrocławia jest zwykłym zdrajcą i powinien zostać ścięty w imię Rzeczypospolitej.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak wiele w tym zakazie jest pogardy dla Polaków !

Deratyzator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

I ich święta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POpaprańcy, szKODniki i Sutryki...

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

nie mają Boga, honoru i Ojczyzny, dlatego tak przeszkadza im święto narodowe.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo