Dwie różne połowy Energi

Jacek Smarz
Po słabej pierwszej połowie koszykarki Energi wzięły się do pracy i wygrały w Łodzi z Widzewem 75:63.

Torunianki, osłabione brakiem kontuzjowanej rozgrywającej Mansfield, rozpoczęły mecz słabo. Raziły nieskutecznością, co wykorzystywały łodzianki. Na szczęście Widzew też popełniał błędy w ataku, dzięki czemu nie był w stanie „odskoczyć” na większą liczbę punktów. Gdy w końcu Suknarowska - Kaczor (za dziesiątą próbą całego zespołu!) trafiła za trzy punkty na 74 sekundy przed końcem pierwszej kwarty, było tylko 15:14 dla miejscowych. Ta część skończyła się wynikiem 17:14.

Przełamania w drugiej kwarcie ze strony torunianek nie było. Mało tego - łodzianki nieco poprawiły swoją grę i zaczęły systematycznie zwiększać swoją przewagę. W atakach Energi znów widzieliśmy chaos, Widzew z kolei pomału, ale skutecznie punktował. Najwyższą przewagę wypracował sobie na 43 sekundy przed przerwą, gdy po świetnej akcji Scheer (najpierw zablokowała rzucającą za trzy punkty Suknarowską - Kaczor, po czym sama pobiegła do kontry i skutecznie ją skończyła) było już 42:29. Na 23 sek. przed końcem pierwszej połowy celnym rzutem za trzy punkty różnicę zniwelowała nieco Maliszewska.

Po przerwie obie drużyny wyszły na parkiet odmienione. Łodzianki straciły nie tylko skuteczność, ale i koncepcję gry. Ich akcje były nieprzemyślane, poza tym gospodynie kompletnie nie radziły sobie pod koszami z Cain. Z kolei torunianki zaczęły trafiać, skutecznie kontrować, rozsądnie rozgrywały piłkę. Na pięć min. i dziewięć sekund przed końcem trzeciej kwarty było jeszcze 51:47. Od tego momentu do końca tej części gry Widzew nie zdobył już punktu, a Energa „dorzuciła” ich 11 i wyszła na prowadzenie 58:51!

Łodzianki nie poddały się i rzuciły do odrabiania strat w czwartej kwarcie. Zdołały „dojść” torunianki na różnicę dwóch punktów (59:61), po czym zabrakło im sił. Energa, dysponująca nieco lepszą ławką rezerwowych, wykorzystała to bez litości. Końcowy wynik to 63:75 i trzecie zwycięstwo w sezonie.

Widzew Łódź - Energa Toruń 63:75 (17:14, 25:18, 9:26, 10:15)

Widzew:
K. Scheer 14, K. Gerthen 11 (2), B. Harvey-Carr 11, R. Schmidt 10, J. Drop 0 oraz D. Zavidna 13 (3), A. Kopciuch 4

Energa:
E. Tłumak 21 (2), K. Cain 20, A. Skobel 16, K. Maliszewska 5 (1), K. Suknarowska - Kaczor 5 (1) oraz R. Rasheed 8, M. Uro-Nilie 0, M. Grigalauskyte 0

Pozostałe wyniki szóstej kolejki:
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS - JAS-FBG Zagłębie 58:64, PGE MKK - Ostrovia 71:72, Wisła CanPack - Basket 90 73:63, Artego - Enea AZS 79:72, 1KS Ślęza - CCC 67:76

1. Artego Bydgoszcz 6 12 530-401
2. Wisła CanPack Kraków 6 11 438-345
3. Basket 90 Gdynia 6 10 475-411
4. 1KS Ślęza Wrocław 5 9 381-316
5. Energa Toruń 6 9 426 -414
6. AZS AJP Gorzów Wlkp. 5 8 397-337
7. AZS UMCS Lublin 5 8 341-325
8. CCC Polkowice 6 8 455-456