Dyżur eksperta na antenie Radia PiK - Pomoc medyczna w czasie wakacji

Materiał informacyjny Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy

26 maja antenie Radia PiK, w ramach audycji „Dyżur eksperta” słuchacze mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące korzystania z pomocy medycznej podczas wakacji, zarówno w kraju, jak i za granicą. W studio gośćmi byli: Agnieszka Sawicka, lekarz pediatra, Anita Marciniak-Czarnecka, kierownik obsługi pacjenta w Centrum Medycznym Intercor, Mateusz Wartęga, rezydent chirurgii ogólnej i nauczyciel akademicki Collegium Medicum UMK, Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny, kierownik działu usług medycznych i szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Pomoc medyczna w czasie wakacji

Wakacje nie są czasem wolnym od nagłych zachorowań czy wypadków. Zdarza się, więc, że będąc poza naszym miejscem zamieszkania, stajemy przed potrzebą skorzystania pomocy lekarza POZ, pomocy w ramach z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub z pomocy Zespołu Ratownictwa Medycznego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Na jakich zasadach możemy to zrobić? A jakich wymogów musimy dopełnić, żeby móc otrzymać pomoc medyczną jeśli wybieramy się na wakacje zagranicę?
Przebywając na wakacjach w innej części Polski, w razie potrzeby możemy zgłosić się do każdej placówki, która ma umowę z NFZ – mogli usłyszeć zapewnienie słuchacze. - Po zweryfikowaniu czy jesteśmy ubezpieczeni, przyjmie nas lekarz POZ. Nawet jeśli z jakiegoś powodu w systemie EWUŚ nie uda się potwierdzić ubezpieczenia, a pacjent wie, że je posiada, wystarczy, że napisze on stosowne oświadczenie. Lekarz POZ zaopiekuje się nami tak samo jak lekarz w naszym miejscu zamieszkania. Jeśli będzie potrzebna konsultacja czy pomoc pielęgniarska - również zostanie nam udzielona.

Takie same zasady dotyczą pomocy medycznej udzielanej dzieciom. - Będąc poza miejscem zamieszkania, warto być przygotowanym na niespodziewane i mieć zabraną ze sobą książeczkę zdrowia dziecka – radzili eksperci. - Zawarte w niej są ważne informacje istotne dla lekarza, który dziecka nie zna np. PESEL. W przypadku ran lekarz zawsze też zwraca uwagę na kalendarz szczepień, zwłaszcza szczepienie przeciwko tężcowi. Podobnie ważna może być informacja o uczuleniach, chorobach przewlekłych czy przyjmowanych lekach.

W czasie urlopu może się też zdarzyć, że pomoc medyczna będzie potrzebna poza godzinami otwarcia przychodni. W tym kontekście warto wiedzieć, że we wszystkich placówkach POZ powinny być wywieszone informacje o miejscu udzielania świątecznej i nocnej opieki medycznej, a także dane kontaktowe do takiego gabinetu np. telefon. Jak podkreślano w audycji, informację tą znajdziemy również na stronach internetowych wszystkich wojewódzkich oddziałów NFZ. Placówki te działają od godziny 18.00 do 8 rano - od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta. Jeśli stan zdrowia pacjenta tego wymaga, w ramach nocnej i świątecznej opieki, może być wykonana również wizyta domowa u pacjenta. Wsparciem pomocy nocnej i świątecznej jest Teleplatforma Pierwszego Kontaktu. Działa w tych samych godzinach pod numerem telefonu - 800 137 200. Dzwoniąc na TPK możemy otrzymać w formie telekonsultacji profesjonalną pomocą medyczną.

Jeśli zaś zdarzy się sytuacja, że pomoc będzie potrzebna niezwłocznie np. jakiś wypadek, wówczas zgłaszamy się na SOR.

Do dentysty tak samo

- W przypadku wizyt u stomatologa nie ma rejonizacji. Jeśli jesteśmy mieszkańcem województwa kujawsko-pomorskiego możemy, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, skorzystać z każdego gabinetu, który ma podpisaną umowę z NFZ. Czasy oczekiwania na wizytę mogą niestety być rożne. Jeśli jednak mamy do czynienia z pilnym przypadkiem np. z bólem czy obrzękiem pacjent powinien być przyjęty w najbliższym możliwym czasie. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mamy też trzy gabinety stomatologiczne świadczące nocną i świąteczną pomoc stomatologiczną, z których można skorzystać bez względu na to czy jesteśmy mieszkańcami naszego regionu czy turystami – padła odpowiedź na pytanie dzwoniącej do studia słuchaczki poruszającej temat dostępu do pomocy stomatologicznej w czasie wakacji.

Nagłe stany zagrożenia zdrowotnego

Niezależnie od miejsca zamieszkania, możemy w czasie urlopu, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, liczyć także na pomoc Pogotowia Ratunkowego (Zespołów Ratownictwa Medycznego) i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – ZRM, a także SOR-y, w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, udzielają pomocy każdemu pacjentowi, bez względu na to czy ma ubezpieczenie - czy nie, czy ma przy sobie dokument tożsamości czy nie.

- Czasami już sama podróż na wakacje, pośpiech, nieznajomość drogi czasami połączona z brawurą za kierownicą skutkuje wypadkami komunikacyjnymi. Ale wypadki zdarzają się również w innych okolicznościach np. podczas uprawiania sportów, szczególnie ekstremalnych. Chrońmy w takim przypadku przede wszystkim głowę, zakładając kask. Nawet jazda na rowerze czy deskorolce może skończyć się tragicznie. Latem oczywiście zdarzają się też wypadki nad wodę. Pomijając skakanie na główkę do nieznanego akwenu skutkujące urazami kręgosłupa i rdzenia kręgowego ale również udary cieplne, słoneczne to przypadki, do których często zdarza się ratownikom otrzymywać wezwania. Nie przebywajmy zatem zbyt długo na słońcu, osłaniajmy głowę, stosujmy kremy z filtrami UVA i UVB na skórę, pijmy płyny, przynajmniej 3 litry, aby się nie odwodnić – wyjaśniali słuchaczom eksperci.

Kolejna grupa przypadków to ugryzienia i ukąszenia – kontynuowali goście w studio. - Pacjenci, którzy są alergikami, przechodzili już wstrząs anafilaktyczny powinni mieć przy sobie adrenalinę (ampułkostrzykawkę lub EpiPen). Pamiętajmy, że dojazd zespołu ratownictwa to średnio 8 minut w skali miesiąca, ale może on się wydłużyć np. z powodu zajętości zespołów, albo trudności z dojazdem. Dlatego warto mieć leki przy sobie. Zdarzają się też wezwania do chorób układu pokarmowego, zatruć, biegunek czy wymiotów. Zachowując podstawowe środki ostrożności jak dezynfekcja rąk czy odpowiednie przechowywanie żywności ograniczymy to ryzyko.

- Warto też zaopatrzyć się w repelenty czyli środki chroniące nas przed owadami jak kleszcze czy komary – mogliśmy usłyszeć. - Pamiętajmy także, że zestawy do usunięcia kleszcza dostępne są w aptece. Kleszcz to nie powód na wezwanie ambulansu czy wizyty w SOR. W Polsce mamy też dostępną Mapę Zagrożenia Epidemiologicznego. Bazując na niej możemy określić czy w danym regionie ryzyko zakażenia boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu jest wysokie czy niskie. Nie każde bowiem ukąszenie kleszcza oznacza zakażenie. Martwić powinniśmy się dopiero jeśli w ciągu kilku dni po ukąszeniu pojawi się rumień wędrujący.

Opieka medyczna w UE

W przypadku osób wybierających się na wakacje zagranicę, podstawowym dokumentem, który muszą zabrać powinna być karta EKUZ. Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, we wszystkich państwach Unii Europejskiej, przysługuje nam leczenie nagłe, nie obejmuje ona jednak leczenia planowego. - Przysługują nam świadczenia lekarskie, pielęgniarskie, a jeśli lekarz uzna to za konieczne również hospitalizacja. Na podstawie karty EKUZ możemy korzystać ze świadczeń opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju – tłumaczono na antenie. Szczegółowe informacje o opiece medycznej w poszczególnych krajach unii można znaleźć na stornie internetowej NFZ. Wniosek o kartę można złożyć osobiście, za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, przez ePUAP. Odebrać można ją osobiście (w Bydgoszczy przy ul. Łomżyńskiej 33, w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 30 lub Włocławku przy ul. Kilińskiego 16), na podstawie pisemnego upoważnienia lub pocztą – co jednak potrwa dłużej.

Warto wiedzieć

Informacje o opiece medycznej finansowanej przez NFZ można znaleźć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dyżur eksperta na antenie Radia PiK - Pomoc medyczna w czasie wakacji - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska