Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś mistrz, wtedy pan Stasiu

Ewelina Piotrowska
Chcą przypomnieć, jak pracował, z czego żartował, o czym marzył - Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej poszukuje dawnych uczniów pomocników Stanisława Zagajewskiego.

Chcą przypomnieć, jak pracował, z czego żartował, o czym marzył - Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej poszukuje dawnych uczniów pomocników Stanisława Zagajewskiego.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171497" sub="Dzieła Stanisława Zagajewskiego wciąż można oglądać w Zbiorach Sztuki. Ponadto w mieście organizowane są konkursy i warsztaty, nawiązujące go jego twórczości, na których młodzież może rozwijać swoje talenty / Fot. Jarosław Czerwiński">Włocławek nie zapomina o Stanisławie Zagajewskim, zmarłym w 2008 roku rzeźbiarzu-prymitywiście. Artysta przez całe swoje życie trudnił się wieloma pracami. Był kucharzem, ogrodnikiem, krawcem, lecz jego największą pasją była rzeźba, szczególnie w glinie. Czerpać radość ze sztuki nauczył wiele włocławskich dzieci, z którymi pan Stasiu (tak do niego mówili najmłodsi) szybko nawiązywał kontakt. Najczęściej można było go spotkać na osiedlu Południe, gdzie mieszkał aż do śmierci.

<!** reklama>- Przychodził do nas i żartował ze starszymi dzieciakami, mówił wierszyki, śpiewał śmieszne piosenki, szczególnie jedna zapadła mi w pamięci - wspomina Małgorzata, mieszkanka os. Południe, obecnie studentka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Jego wygląd trochę odstraszał, ale był bardzo sympatyczny. Pamiętam, że szukał gliny, kiedyś nawet jeden chłopak szukał z nim. Wtedy nie wiedziałam, kto to jest, dopiero wiele lat później, gdy byłam w muzeum, zobaczyłam jego zdjęcie i skojarzyłam, że znam tego człowieka z dzieciństwa.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej chce odszukać byłych uczniów pomocników Stanisława Zagajewskiego.

- Na archiwalnych nagraniach widać, że wokół Stanisława Zagajewskiego jest wielu chłopców, którzy wozili z nim glinę, formowali ją, niektórzy nawet nauczyli się rzeźbić - mówi Krystyna Kotula, kierowniczka Zbiorów Sztuki we Włocławku. - Obecnie są to już dorośli ludzie, większość z nich już od dawna nie rzeźbi, lecz chcemy, aby opowiedzieli nam o Mistrzu. O tym, jakim był człowiekiem, jak spędzali czas, o czym rozmawiali. Dlatego prosimy o kontakt wszystkich, którzy działali w pracowni pana Stanisława.

Spotkanie z uczniami rzeźbiarza odbędzie się przy okazji Nocy Muzeów, 14 maja. Muzeum zaplanowało na ten dzień projekcję filmów oraz prezentację dzieł artysty.

Byli uczniowie nieżyjącego już artysty proszeni są o kontakt z kierownikiem Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, nr telefonu: 54 232-50-61.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska