Tak było na Festiwalu Pierogów Świata w Toruniu
Jak oszacowano, Polacy mają w domach 7,5 mln psów i prawie 6 mln kotów. Gonimy Szwedów i Anglików, u których poczciwe mruczki już dawno wyprzedził psy.
Polecamy
Skąd ta sympatia do kotów? Dla zapracowanych mieszkańców zatłoczonych miast zwierzę to jest po prostu łatwiejsze w utrzymaniu. Nie trzeba wyprowadzać go na smyczy, nie szczeka po nocy, nie wydrapie dziury w drzwiach na wylot, nie pogryzie sąsiada i nie potrzebuje podwórka.
Dzień Kota. Święto wymyśli Włosi
Ludzie udomowili koty jakieś 10 tys. lat temu. W starożytnym Egipcie były one nawet obiektem kultu, a ich zwłoki mumifikowano.
Ta kocia dobra passa nie trwała jednak długo, bo człowiek szybko przekonał się, że te niewielkie drapieżniki świetnie polują na myszy i szczury. I tak zagoniono je do roboty.
Naukowcy, którzy przyglądali się kotom uważają, że są to zwierzęta bardzo pamiętliwe, które źle potraktowane długo chowają urazę. Kiedy jednak ze strony człowieka spotykają je dobre rzeczy, to na swój powściągliwy sposób umieją okazać przywiązanie. Domagają się głaskania, przymilają się.
Koty dostrzegają różnice gatunków i wiedzą, że ich opiekunowie nie są kotami. Potwierdza to różnica między językiem ciała używanym przez kota w kontaktach z ludźmi, a tym używanym wobec przedstawicieli swojego gatunku. Niektórzy zoologowie uważają nawet, że kot traktuje opiekuna jak zastępczą matkę, pozostając w stanie przedłużonego dzieciństwa.
Światowy Dzień Kota w 1990 roku wymyślili Włosi, wielcy miłośnicy tych zwierząt. Chodziło o podkreślenie znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.
W Polsce Dzień Kota także obchodzimy 17 lutego. I jest tak już od 2006 roku.
Tego o kotach nie wiedzieliście:
- w kocich uszach znajdują się aż 32 mięśnie – dla porównania, człowiek ma ich zaledwie 6. Dzięki nim kot może poruszać uszami niezależnie od siebie,
- koty nie mają obojczyka — pozwala im to na przeciśnięcie się przez niemal każdy otwór,
- koty mają trzy powieki - trzecia jest zwykle widoczna w rogu oka w postaci malutkiego trójkącika jasnej (białawej lub lekko różowej) tkanki. Zapobiega wysychaniu oka i połowicznie przymyka się wtedy, gdy kot jest chory,
- koty mogą dosłownie "smakować" zapachy, mają bowiem dodatkowy, szósty zmysł: połączenie węchu i smaku,
- wąsy pomagają kotom sprawdzić, czy dane przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą,
- każdy koci nos jest inny. Są one tak unikalne, jak linie papilarne u ludzi,
- koty potrafią skakać na wysokość równą jego sześciokrotnej długości ich ciała,
- czułość kotów na drgania i wibracje powoduje, że mogą wyczuć nadchodzące trzęsienie ziemi nawet z 15- minutowym wyprzedzeniem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?