Nasza Loteria

Egzamin zawodowy 2020: wyniki - WSZYSTKIE PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI egzaminu zawodowego. Arkusze i rozwiązania CKE [13.01.2020]

JWN
Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania?
Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania? Archiwum Polska Press
Egzamin zawodowy 2020: TERMINY Kiedy? Zobaczcie wyniki oraz arkusze CKE. Fryzjer, dekarz, stolarz czy elektryk nie znajdzie dobrej pracy nim nie potwierdzi, że umie robić to, czego uczył się w swojej szkole branżowej albo technikum. Pierwsza sesja egzaminów zawodowych zaczyna się 10 stycznia 2020 roku. Ponad 167 000 osób zdawać będzie 10.01.2020 roku egzamin zawodowy w części pisemnej. Będzie to 40 zamkniętych zadań, na których wykonanie uczniowie będą mieli 60 minut. Aby zdać trzeba zdobyć co najmniej 50% punktów. Publikujemy KLUCZ ODPOWIEDZI! Jak przygotować się do egzaminu? Gdzie znaleźć klucze odpowiedzi? Arkusze wraz z zadaniami opublikujemy, jak tylko zamieści je CKE na swojej stronie. O wszystkich szczegółach dotyczących egzaminu informujemy na bieżąco w poniższym artykule. Sprawdźcie!

Egzamin zawodowy 2020. Arkusze odpowiedzi

Podczas egzaminu zawodowego pojawiło się m.in. pytanie o to, która grupa produktów powinna być przechowywana w sklepie w ladach chłodniczych. Inne z pytanie dotyczyło policzenia ile wynosi waga tara towaru, na którym na etykiecie umieszczono informację: waga netto 880 g, waga brutto 1020 gramów. Odpowiedź – 140 g, bo waga tara to różnica pomiędzy wagą netto a wagą brutto.

Kolejne pytanie dotyczyło witryn ze szklanymi półkami, lad przeszklonych podświetlonych i zamykanych gablot przeszklonych. Egzaminowani mieli odpowiedzieć, co najczęściej się w nich prezentuje.

Wszystkie arkusze i klucze odpowiedzi będą dostępne w tym miejscu w poniedziałek 13 stycznia o godz. 12

Poniżej zamieszczamy klucze odpowiedzi do części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, który odbył się 10 stycznia 2020 r.

Egzamin zawodowy 2020. Arkusz + klucz odpowiedzi

Egzamin zawodowy 2020 r.: kiedy? Arkusze egzaminacyjne

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe to nic innego jak zewnętrzny państwowy test przeprowadzany przez właściwe lokalnie Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. W regionie kujawsko-pomorskim za jego organizację i przebieg odpowiada OKE w Gdańsku.

Zobaczcie jak wyglądał egzamin zawodowy w 2019 roku

Egzamin zawodowy - uczniowie napisali część pisemną egzaminu zawodowego. Jakie są odpowiedzi? W tej galerii znajdziesz klucz odpowiedzi do wszystkich specjalizacji. Zobacz KLUCZ ODPOWIEDZI z poszczególnych specjalizacji na kolejnych slajdach --->13 stycznia 2020 uaktualnimy galerie z odpowiedziami o nowe odpowiedzi!

Egzamin zawodowy. Tutaj klucz odpowiedzi i rozwiązania

Egzamin prowadzony jest wśród:

 • absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
 • placówek branżowych,
 • techników,
 • szkół policealnych
Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania?
Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania? Archiwum Polska Press

CKE: Egzamin zawodowy w dwóch częściach: praktycznej i pisemnej

 • 9 stycznia odbyła się część praktyczna egzaminu o modelu „d” (dokumentacja).
 • 10 stycznia odbędzie się część pisemna egzaminu dla wszystkich zdających.
 • od 11 stycznia do 15 lutego 2020 r. odbywać się będzie część praktyczna według harmonogramów ogłoszonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne

Przeprowadzany jest również wśród osób, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy lub jako egzamin eksternistyczny dla tych, którzy co najmniej dwa lata kształcili się lub pracowali w danym zawodzie. Został on wprowadzony w ramach reformy edukacji zapoczątkowanej w 1999 roku. Zastąpił wówczas egzamin z nauki zawodu i egzamin z przygotowania zawodowego.


Uczniowie szkół zawodowych na bieżąco dzielą się swoimi spostrzeżeniami i radami dotyczącymi egzaminu:

Egzamin zawodowy: co można mieć na egzaminie?

Każdy zdający na salę egzaminacyjną powinien przynieść pióro lub długopis z czarnym wkładem oraz prosty model kalkulatora. Inaczej sytuacja wygląda przy praktycznej części egzaminu. Tam przybory uzależnione są od kwalifikacji zawodowej, o którą ubiega się zdający.

Na długiej liście udostępnionej przez CKE znajdują się m.in.

 • kredki ołówkowe,
 • temperówki,
 • linijki,
 • chusteczki higieniczne,
 • ołówki,
 • gumki,
 • cyrkle.

Egzamin zawodowy 2020 - co zrobić, żeby zdać? Jakie przecieki?

Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:‎

 • z części pisemnej – co najmniej 50 proc. punktów (czyli minimum ‎‎20 punktów) oraz
 • z części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów

Przepisy dotyczące egzaminów zawodowych zmieniono w sierpniu 2019 roku. Wówczas wydano nowe rozporządzenie w tej sprawie. Jak podaje MEN, egzaminy zawodowe z jednej strony powinny weryfikować jakość procesu kształcenia, a z drugiej stanowić przepustkę do sukcesu na rynku pracy. Skuteczność kształcenia zawodowego powinna być mierzona liczbą absolwentów, którzy uzyskują kwalifikacje zawodowe.

Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania?
Egzamin zawodowy 2020 już 10 kwietnia! Jak będzie wyglądał? Jakie pytania? Archiwum Polska Press

Warunkiem otrzymania stosownego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe jest nie tylko dobre przygotowanie uczniów, ale także przystąpienie do egzaminu, które dotychczas nie było obligatoryjne. Co więcej obecnie obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego jest warunkiem ukończenia szkoły. Ponadto ustawowy obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego może przyczynić się do wzmocnienia działań podejmowanych przez szkołę, nakierowanych na zapewnienie wysokiej jakości kształcenia.

Wyniki egzaminu zawodowego 2020

 • Dla zdających, którzy zdali egzaminy zawodowe ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustali końcowy wynik egzaminów zawodowych, również według ustalonego wzoru.
 • Zgodnie z powyższym, na certyfikacie kwalifikacji zawodowej umieszczany będzie jeden wynik łączny z części pisemnej i części praktycznej.
 • Wprowadzono wagę na poszczególne części egzaminu, co powoduje zwiększenie znaczenia części praktycznej. Natomiast na dyplomie zawodowym, zamiast wyników dla każdej kwalifikacji umieszczana będzie średnia z wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie.

Wprowadzenie łącznych wyników z egzaminów zawodowych na dokumentach ułatwi pracodawcom rozumienie dokumentów potwierdzających kwalifikacje i umiejętności nowo zatrudnianych pracowników oraz usprawni proces przyjęć na studia, ponieważ od 2022 r. wyniki z egzaminu zawodowego będą mogły być brane pod uwagę przy rekrutacji.

Egzamin zawodowy 2020: zmiany

Zmiany wprowadza się także w organizacji egzaminu, poprzez wprowadzenie egzaminu w części pisemnej w całości on-line już od zimy 2020 roku, jawności części zadań egzaminacyjnych, jak również w procedurze tworzenia zadań egzaminacyjnych. Pracujących osobno autora i jednego bądź dwóch recenzentów zastąpi obecnie 5- lub 6-osobowy zespół, w skład którego wejdą nauczyciele, pracownicy szkół wyższych, eksperci Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz – przede wszystkim – pracodawcy.

Egzamin zawodowy: asystenci i egzaminatorzy

Od września 2019 roku w egzaminach zawodowych uczestniczą asystenci techniczni. Tę rolę pełnić mogą nauczyciele lub inne osoby wskazane przez dyrektora szkoły bądź pracodawcę. Asystent techniczny odpowiada za przygotowanie stanowisk egzaminacyjnych dla zdających przed egzaminem, zapewnia asystę w trakcie egzaminu oraz odpowiada za zamknięcie stanowisk po egzaminie.

Ponadto w celu zwiększenia dostępu do pełnienia funkcji egzaminatora szerszemu gronu ekspertów, rozszerzony został katalog osób, które mogą zostać egzaminatorami w zakresie egzaminu zawodowego o przedstawicieli samorządu gospodarczego, innej organizacji gospodarczej, sektorowej rady do spraw kompetencji.

Dotychczas do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu zawodowego mogła być wpisana osoba, która:

 • posiada kwalifikacje wymagane od instruktora praktycznej nauki zawodu albo
 • posiada przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły, placówki lub centrum za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego.

Obecnie dodano trzeci z możliwych warunków do spełnienia w przypadku ubiegania się o wpis do ewidencji egzaminatorów w zakresie przeprowadzania egzaminu zawodowego, w postaci posiadania co najmniej sześcioletniego stażu pracy w zawodzie, w zakresie którego dana osoba ubiega się o wpis do ewidencji egzaminatorów.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczeń

I HDZIE niby te odpowiedzi jezus

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska