Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci zyskają na tych ulgach finansowych. Sprawdzamy bonusowe świadczenia

redpp
Wideo
od 16 lat
Seniorzy mają możliwość korzystania z szeregu przywilejów dostępnych dla nich już podczas pobierania emerytury lub też renty. Wśród dostępnych opcji mogą znaleźć m.in. lepsze warunki dorabiania do świadczenia, unikanie konieczności płacenia podatku dochodowego. O czym warto pamiętać na emeryturze?

Dorabianie bez utraty świadczenia

Coraz więcej emerytów decyduje się na pracę na emeryturze. Dorabianie do świadczeń emerytalnych nieraz jest koniecznością, jeśli chce się żyć na odpowiednim poziomie. Co więcej, do pewnego etapu ZUS nie będzie pomniejszać oraz potrącać wysokości świadczenia - zarówno emerytalnego, jak i renty.

Kiedy emeryt otrzyma pełną rentę?

Seniorzy, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą mieć prawo do otrzymywania również innych świadczeń. Mogą m.in. pobierać rentę rodzinną - tu przysługuje im pełne świadczenie niezależnie od zarobków, jakie otrzymuje emeryt.

Emerytura częściowa, renta inwalidzka

W przypadku przyznanego prawa do emerytury częściowej nie będzie pomniejszane ani zawieszane świadczenie, jeśli też ma się prawdo do renty inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie lub innych miejscach odosobnienia. Również wtedy, gdy ma się prawo do renty rodzinnej po takim inwalidzie. Emeryt nie straci świadczenia, jeśli ma również prawo do renty inwalidy wojskowego związanej z odbytą służbą wojskową. Dotyczy to również renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć była związana ze służbą wojskową.

Kiedy ma miejsce zawieszenie emerytury?

Jeśli senior przejdzie na emeryturę, a jednocześnie nie rozwiązał stosunku pracy (czyli kontynuuje pracę w tym samym miejscu), emerytura zostanie zawieszona. Tu nie ma znaczenia wysokość otrzymywanych zarobków. Emerytura zostanie przywrócona dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia emerytalnego.

ZUS zmniejsza emeryturę?

W przypadku wcześniejszej emerytury (czyli w przypadku przejścia na nią przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego) ZUS od przychodu odejmuje 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To daje kwotę, o którą obniżana jest renta lub emerytura. Może być sytuacja, w której wyliczona kwota jest wyższa od maksymalnego zmniejszenia świadczenia emerytalnego - wtedy świadczenie będzie pomniejszone jedynie o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Do Sejmu w lipcu trafił projekt obywatelski dotyczący wprowadzenia renty wdowiej. W głównej części artykułu omówiliśmy zasady związane z proponowanym rozwiązaniem. A jakie limity dotyczą świadczenia? Co warto wiedzieć? Więcej szczegółów poznasz >>> TUTAJ >>

Nawet 7600 zł po zmarłym małżonku. Projekt nowej ustawy uwzg...

Co wpływa na decyzję o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczenia przez ZUS?

Tu wskazuje się kilka czynników. Przede wszystkim jest istotna kwestia przychodów z działalności z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne. Wskazuje się tu przychody z:

  • Pracy na podstawie stosunku pracy;
  • Pracy na podstawie umowy agencyjnej bądź współpracy przy takiej umowie;
  • Pracy na podstawie umowy zlecenia bądź też współpracy przy takiej umowie;
  • Pracy na podstawie umowy o świadczenie usług (innych niż wskazane wcześniej), do której są stosowane przepisy z Kodeksu Cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub współpracy przy tejże;
  • pracy wykonywanej na podstawie wskazanych powyżej (poza stosunkiem pracy), a także umowy o dzieło, jeśli umowa jest zawarta z pracodawcą, z którym jednocześnie pozostaje się w stosunku pracy lub jeżeli w ramach tego typu umowy zawartej z innym podmiotem wykonuje się pracę na rzecz pracodawcy, z którym jest się w stosunku pracy (a także z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy tejże czy też z pracy nakładczej).

W powyższych przypadkach ZUS zawiesi lub pomniejszy świadczenie wyłącznie wtedy, gdy osiąga się przychód z pracy dodatkowej i jest się wyłączonym z obowiązku ubezpieczeń społecznych z racji pobierania świadczeń emerytalno-rentowych. Dotyczy to też sytuacji pracy, w której nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne, bo te są składane z innego tytułu.

PIT-0 dla emerytów - na jakich zasadach?

Zdecydowanie najistotniejsze dla pracujących emerytów jest to, że mogą korzystać z tzw. PIT-0. Jest to w praktyce zwolnienie z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (czyli wspomnianego PIT) w przypadku osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego kontynuują pracę zarobkową.

Ulga dotyczy przychodów z:

  • Pracy;
  • Działalności gospodarczej;
  • Rent integracyjnych;
  • Emerytur pomostowych;
  • Działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak skorzystać z ulgi PIT-0?

Trzeba spełnić konkretne warunki:

  • Osiągnąć wiek emerytalny 60/65 lat dla kolejno kobiet/mężczyzn;
  • Wciąż pracować i podlegać ubezpieczeniom: 1. emerytalnemu 2. chorobowemu 3. wypadkowemu.
  • Nie pobierać emerytury z ZUS lub innego funduszu emerytalnego.

Tę ulgę stosuje pracodawca lub zleceniodawca, naliczając wynagrodzenie, lub zlecenie bez podatku dochodowego. Sam emeryt pracujący nie musi składać o to żadnego wniosku.

Źródło: superbiz.se.pl [Dostęp: 24.07.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska