MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury wraz z trzynastką - tabela brutto i netto. Taki przelew dostaniesz na konto - wyliczenia

JK
Od 1 marca renty i emerytury wzrosły o 12,12 proc., co w przypadku milionów świadczeniobiorców przełoży się na wzrost wynagrodzenia o kilkaset złotych brutto.
Od 1 marca renty i emerytury wzrosły o 12,12 proc., co w przypadku milionów świadczeniobiorców przełoży się na wzrost wynagrodzenia o kilkaset złotych brutto. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Dzięki marcowej waloryzacji renty i emerytury w Polsce wzrosły o 12,12 proc. Wiemy już, ile w 2024 roku wyniesie trzynasta emerytura. Wypłata dodatkowego świadczenia nastąpi wraz z podstawową emeryturą, a pierwsze osoby otrzymają pieniądze już pod koniec marca. Zobacz, ile wyniosą emerytury wraz z "trzynastką". Mamy wyliczenia brutto i netto.

Spis treści

Waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku

Już od kilku miesięcy było wiadomo, że waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku będzie dwucyfrowa, ale na konkretne dane seniorzy musieli poczekać do lutego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie przekazało, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosi 112,12.

Co to oznacza dla seniorów w Polsce? Od 1 marca renty i emerytury wzrosły o 12,12 proc., co w przypadku milionów świadczeniobiorców przełoży się na wzrost wynagrodzenia o kilkaset złotych brutto.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle wynosi abonament RTV w 2024 roku. Wiemy, kto jest zwolniony z opłaty - lista

Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

Wiemy już, kiedy nastąpi wypłata trzynastych emerytur w 2024 roku. Emeryci i renciści tzw. trzynastkę otrzymają wraz z podstawowym świadczeniem. Wyższe niż co miesiąc wynagrodzenie seniorzy dostaną w ramach jednego przelewu bądź jednego przekazu pocztowego. Oznacza to, że osoby uprawnione do otrzymania trzynastej emerytury, nie muszą składać wniosków o wypłatę świadczenia.

W tym roku wypłata trzynastych emerytur rozpocznie się już pod koniec marca. Pierwsi świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze jeszcze przed świętami wielkanocnymi, najprawdopodobniej 28 lub 29 marca. Ze względu na fakt, iż 1 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny, ZUS przekaże pieniądze z wyprzedzeniem.

Pozostałe terminy wypłaty trzynastych emerytur to 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 kwietnia. Osoby, które powinny otrzymać podstawowe świadczenie wraz z trzynastką 6 lub 20 kwietnia (obydwa te dni to soboty), dostaną pieniądze wcześniej. Pozostali świadczeniobiorcy przelewy otrzymają zgodnie z harmonogramem.

Tyle wyniesie trzynasta emerytura 2024

Dzięki waloryzacji najniższa emerytura od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 złotych brutto. W porównaniu z dotychczasową kwotą, świadczenie wzrosło o 192,52 zł. Po odliczeniu składki zdrowotnej osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostaną "na rękę" więcej o 160,29 zł.

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem wypłacanym emerytom i rencistom od 2019 roku. Wysokość tzw. trzynastki jest równa najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji. To oznacza, że trzynasta emerytura w 2024 roku wyniesie 1780,96 zł brutto, natomiast "na rękę" będzie to 1620,67 zł.

Trzynasta emerytura - wyliczenia netto i brutto

Seniorzy wraz z kwietniową emeryturą otrzymają również tzw. trzynastki. Dzięki temu, ich wynagrodzenia będą dużo wyższe. Sprawdziliśmy, jakich przelewów mogą się spodziewać. Osoby otrzymujące najniższą emeryturę mogą się spodziewać nawet 2800 złotych "na rękę".

Zobacz, jaki przelew dostaniesz na konto. W galerii poniżej prezentujemy szacunkowe wyliczenia emerytur do kwoty 3800 zł brutto wraz z "trzynastkami".

Te osoby dostaną "trzynastkę" w 2024

Znamy listę osób uprawnionych do otrzymania tzw. trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone tym, którzy na dzień 31 marca 2024 r. są uprawnieni do któregoś z niżej wymienionych świadczeń.

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
 • Czy przysługuje dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, jeśli emerytura lub renta jest zawieszona

Osoby, które na dzień 31 marca będą miały zawieszone prawo do wymienionych wyżej świadczeń, nie otrzymają trzynastej emerytury.

Przypomnijmy, trzynasta emerytura zwolniona jest z zajęć komorniczych, co oznacza, że środki te nie mogą zostać zajęte przez komornika lub bank.

Tak zmieniała się wysokość "trzynastki"

Po raz pierwszy trzynasta emerytura została wypłacona w 2019 roku. Wysokość świadczenia wyniosła wtedy 1100 złotych brutto, co przełożyło się na wypłatę 888 złotych "na rękę". W tym roku "trzynastki" będą wyższe o niespełna 200 złotych brutto niż przed rokiem. Seniorzy otrzymujący minimalną emeryturę, w ramach tzw. trzynastej emerytury dostaną 1620,67 zł "na "rękę".

 • 2019 r. - 1100,00 zł brutto/888,00 zł netto
 • 2020 r. - 1200,00 zł brutto/981,00 zł netto
 • 2021 r. - 1250,88 zł brutto/1022,30 zł netto
 • 2022 r. - 1338,44 zł brutto/1217,98 zł netto
 • 2023 r. - 1588,44 zł brutto/1445,48 zł netto
 • 2024 r. - 1780,96 zł brutto/1620,67 zł netto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytury wraz z trzynastką - tabela brutto i netto. Taki przelew dostaniesz na konto - wyliczenia - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska