Euro 2016. Rumunia - Szwajcaria bez zwycięzcy

AF AIP
W meczu drugiej kolejki grupy A reprezentacja Szwajcarii zremisowała z Rumunią 1:1.

Zgodnie z oczekiwaniami, od pierwszego gwizdka zaatakowali Rumuni, dla których kolejna porażka oznaczała redukcję do minimum szans na wyjście z grupy. Ich napór nie potrwał jednak długo, widać było, że zdecydowanie lepiej czują się w grze z kontry. Swoje zrobiła również dobra (dla odmiany) gra rywali, bo Szwajcarzy pokazali w pierwszej połowie, że grać w piłkę potrafią i dobrze radzą sobie w ataku pozycyjnym.

Przyniosło to efekty w postaci sytuacji bramkowych i gdyby nie fatalna skuteczność Harisa Seferovicia już po kwadransie mogli prowadzić 2:0. Napastnik Eintrachtu Frankfurt najpierw (7. minuta) otrzymał w polu karnym świetne podanie od Blerima Dzemailiego, strzelił jednak obok słupka. Dziewięć minut później, będąc w sytuacji sam na sam z bramkarzem, strzelił wprost w Cipriana Tatarusanu.

Wydawało się, że bramka dla Szwajcarii jest tylko kwestią czasu. Nieoczekiwanie jednak zdobyli go Rumuni. Stephan Lichtsteiner pociągnął w polu karnym za koszulkę Alexandru Chipciu a sędzia bez wahania wskazał na jedenasty metr.

Do piłki podszedł Bogdan Stancu i tak jak w meczu otwarcia, nie dał szans bramkarzowi. A rumuńskie sektory na trybunach eksplodowały radością.

Rumuni mogli podwyższyć, ale po rzucie wolnym Cristian Sapunaru zdołał co prawda opanować piłkę w polu karnym. Trafił jednak w słupek. Coraz lepiej radziła sobie również ich obrona, udowadniając w końcu, że zespół Anghela Iordanescu nie przypadkiem stracił tylko dwie bramki w eliminacjach Euro.

Szwajcarzy bili głową w mur, a schowani za podwójną gardą Rumuni czekali na okazję, do kolejnej groźnej kontry.

Dopiero po niespełna godzinie gry wyrównał atomowym strzałem Mehmedi i Helweci przejęli inicjatywę. Wynik nie uległ już jednak zmianie.

Rumunia - Szwajcaria 1:1 (1:0). 1:0 Bogdan Stancu (19, karny), 1:1 Admir Mehmed (56)

Rumunia: Ciprian Tatarusanu - Razvan Rat (62, Steliano Filip), Vlad Chiriches, Mihai Pintilii, (46, Ovidiu Hoban), Cristian Sapunaru, Gabriel Torje, Claudiu Keseru (żk), Andrei Prepelita (żk), Dragos Grigore (żk), Alexandru Chipciu (żk), Bogdan Stancu (84, Florin Andone)

Szwajcaria: Yann Sommer - Ricardo Rodriguez, Johan Djourou, Fabian Schaer, Stephan Lichtsteiner, Granit Xhaka (żk), Valon Behrami, Admir Mehmedi, Blerim Dzemaili (83, Michael Lang), Xherdan Shaqiri (90, Shani Tarashaj), Haris Seferovic (65, Breel Embolo; żk)