Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszują informacje o kraju pochodzenia żywności w sklepach. Skąd pochodzą "polskie" warzywa i owoce? Wyniki kontroli UOKiK

wap
Inspekcja Handlowa skontrolowała ostatnio, z jakich krajów pochodzą owoce i warzywa sprzedawane w polskich sklepach. I czy w prawidłowy sposób informowani są o tym klienci. Było sporo nieprawidłowości.

- Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd. Do UOKiK docierały liczne sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli – mówi w komunikacie dla prasy prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i i Konkurencji, Marek Niechciał.

Prawie w co trzecim małym sklepie skontrolowanym przez inspekcję pracy nie było rozkładu czasu pracy i systemu rozliczania go (29 proc.). Co dziesiąty miał kłopoty z płaceniem pensji... Kodeks pracy rzadziej łamany jest w supermarketach. Dlaczego? Małe sklepy, szczególnie franczyzowe, oszczędzają kosztem personelu.SZCZEGÓŁY KONTROLI NA KOLEJNYCH STRONACH >>> tekst: Małgorzata OberlanPolecamy także: Nowe smaki w Toruniu: gruziński, tatarski, uraiński, japoński, hinduskiCzytaj również: Daniel "Magical" i podatki. Co wykryły kontrole?

Największe grzechy małych sklepów. Oto wyniki kontroli PIP

Kontrole inspekcji odbyły się 96 sklepach należących do 18 sieci handlowych. W ponad 30 procentach placówek stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one na przykład tego, że produkty były oznakowane innym krajem pochodzenia, niż wynikało z dokumentów lub opakowań zbiorczych. Wśród nich były również 31 przypadków informacji, że coś pochodzi z Polski, gdy w rzeczywistości było zupełnie inaczej. Na przykład rzekomo polski seler pochodził z Holandii, a czosnek, który miał urosnąć w naszym kraju przyjechał z Egiptu.

Zdarzało się też, że na wywieszce przy produkcie podane było kilka krajów pochodzenia. Na przykład cebula „pochodziła” jednocześnie z Polski, Francji, Holandii i Słowacji, a konsument nie wiedział, który z krajów jest właściwy. Zdarzały się również sytuacje, gdzie w sklepach w ogóle nie było informacji o kraju pochodzenia.

Prezentujemy listę najnowszych ofert pracy w województwie kujawsko-pomorskim. Podajemy propozycje z Centralnej Bazy Ofert Pracy, z zarobkami powyżej 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie, w oparciu o umowę o pracę, na pełen etat, na terenie kraju.Oferty na kolejnych stronach >>>>

Praca w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz oferty od 5 tys. zł wzwy...

- Nieprawidłowa informacja o kraju pochodzenia lub jej brak, to wprowadzanie konsumentów w błąd. Polacy coraz częściej zwracają na to uwagę, starają się wybierać produkty polskie. Sprzedawcy i dostawcy mniej lub bardziej świadomie wykorzystują ten fakt, przypisując polskie pochodzenie zagranicznym warzywom i owocom. Musimy walczyć z takimi praktykami, żeby konsument zawsze wiedział, co i skąd kupuje. Dlatego kontrole Inspekcji Handlowej są bardzo ważne - dodaje w tym samym komunikacie wiceprezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Biznes polubił Toruń, a inwestorzy docenili potencjał miasta i jego lokalizację. Niedawno wystartowało kilka ważnych budów, a miasto sprzedało też 10 działek wartych blisko 8 milionów złotych. Jakie inwestycje ruszają w najbliższym czasie w Toruniu? Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>>>>Zobacz także: ZIDENTYFIKUJESZ TE MIEJSCA W TORUNIU? SPRAWDŹ! [QUIZ FOTOGRAFICZNY]Polecamy: Wystartowały zdjęcia do bollywoodzkiego filmu, w którym gra Toruń. Co działo się na planie?

Największe inwestycje w Toruniu. Gdzie ruszają?

Kontrole są kontynuowane w kolejnych sklepach. A jeżeli będą podstawy, mogą pojawić się kary pieniężne nałożone przez Inspekcję Handlową sięgające nawet do 20-krotności średniej krajowej za rok poprzedni (w 2018 roku według GUS wynosiła ona 4585 złotych).

Warto wiedzieć:
  • na podstawie unijnych przepisów krajem pochodzenia powinny być oznakowane między innymi świeże owoce i warzywa, wołowina i cielęcina, ryby i owoce morza, miód, wino, oliwa z oliwek, jaja, surowe, pakowana wieprzowina, mięso kozie, baranina i drób.
  • w Polsce wymagane jest także podawanie kraju pochodzenia wieprzowiny, mięsa koziego, baraniny czy drobiu sprzedawanego na wagę.
  • ziemniaki, zarówno te oferowane na wagę, jak i pakowane, muszą mieć informację o kraju pochodzenia wraz z wizerunkiem flagi tego kraju.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska