Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ffinałowy etap Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Po obradach pozostanie trwała pamiątka

wixad
Konferencja zorganizowana w roku 550. urodzin Wielkiego Astronoma ma w założeniu ukazać stan badań nad życiem i działalnością Kopernika, a także jego wpływ na rozwój różnych dziedzin wiedzy.
Konferencja zorganizowana w roku 550. urodzin Wielkiego Astronoma ma w założeniu ukazać stan badań nad życiem i działalnością Kopernika, a także jego wpływ na rozwój różnych dziedzin wiedzy. Grzegorz Olkowski
List intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich podpisali w Toruniu rektorzy trzech uczelni. Do piątku potrwają w Toruniu obrady ostatniego etapu Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Podczas konferencji prasowej przed otwarciem finałowej - toruńskiej części Kongresu z dziennikarzami spotkali się rektorzy trzech uczelni, które podjęły się trudu organizacyjnego – uniwersytetów w Toruniu, Krakowie i Olsztynie.

Wykonany został telefon

- Dwa lata temu został wykonany telefon od pana rektora - czy byśmy wspólnie nie zorganizowali Kongresu kopernikańskiego? - wspominał podczas konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. - Polsce przeważa praktyka, że próbujemy sami coś robić swoich uczelniach. Natomiast ta inicjatywa pokazała, że w przypadku Kopernika, jeśli ten Kongres miał mieć sens, to tylko i wyłącznie we współpracy trzech uczelni i Polskiej Akademii Nauk. To jest coś, co pokazuje, że dzisiejsze badania naukowe, ale także popularyzacja, powinny się odbywać jako wspólna inicjatywa.

Rektor UMK, prof. Andrzej Sokala, podziękował swoim partnerom naukowym za organizacje poprzednich etapów Kongresu:
- Obrady majowe w Krakowie i czerwcowe w Olsztynie były naprawdę znakomicie przygotowane i pod względem organizacyjnym, i także pod względem merytorycznym.

Warto przeczytać

Powstanie Międzynarodowe Centrum

Rektorzy trzech uczelni podpisali również list intencyjny w sprawie powołania Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
- Chcemy by w jednym miejscu na świecie badania kopernikańskie były prowadzone i rejestrowane – podkreślał prof. Sokala. - A wielu rzeczy związanych z Kopernikiem jeszcze nie wiemy. Ośrodek Badań Kopernikańskich będzie właśnie przygotowywał się do tych nadchodzących ważnych jubileuszy, które przed nami. 

Podpisy pod dokumentem złożyli prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Jacek popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz profesor Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

Nie ustalono jeszcze w którym z miast mieścić się będzie siedziba Centrum.

Konferencja zorganizowana w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma ma w założeniu ukazać stan badań nad życiem i działalnością Kopernika, a także jego wpływ na rozwój różnych dziedzin wiedzy.

Obrady rozpoczęły się w lutym w Toruniu, a następnie przeniesione zostały do Krakowa i Olsztyna. W Krakowie obradowali ekonomiści, filozofowie oraz uczeni zajmujący się historią tych dyscyplin. Część olsztyńska poświęcone była biografii astronoma. Toruńska, finałowa część Kongresu, która odbywać się będzie od 12 do 16 września, zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze. Toruń będzie gościł również astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych.

Obchodom toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego towarzyszyć będzie szereg wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy czy koncerty, m.in. recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego - laureata głównej nagrody XII Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i nagrody specjalnej rektora UMK. 

Dla szerokiej publiczności będą dostępne trzy wykłady wygłoszone z okazji uroczystego otwarcia toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego oraz uroczystego zakończenia tegorocznych obchodów ŚKK. Podczas inauguracji wystąpią ks. prof. Michał Heller oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład zamykający przedstawi prof. Ewine van Dishoeck, była przewodnicząca Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wykłady transmitowane będą online przez telewizje uniwersytecką.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ffinałowy etap Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Po obradach pozostanie trwała pamiątka - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska