Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie i jak na badania?

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Lekarz wystawiający skierowanie na badania specjalistyczne musi wskazać, do jakiej placówki medycznej mamy się zgłosić.

Lekarz wystawiający skierowanie na badania specjalistyczne musi wskazać, do jakiej placówki medycznej mamy się zgłosić.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185710" sub="W laboratorium Miejskiej Przychodni Specjalistycznej kierownik laboratorium mgr Teresa Behrendt pobiera krew od Patryka /Fot.: Grzegorz Olkowski">- Mój 7-letni synek od kilku tygodni walczył z infekcją gardła. Potrzebne były jak najszybciej badania, żeby ustalić, jak bardzo bakteria się rozprzestrzeniła. Późnym popołudniem ze skierowaniem na cito zgłosiłam się z dzieckiem do laboratorium przy Uniwersyteckiej. Po 40 minutach były wyniki - chwali pani Berenika, mama Piotrusia. - Całe szczęście, przychodnia „Nasz Lekarz” ma umowę z Miejską Przychodnią Specjalistyczną.

<!** reklama>Nie wszyscy mają tyle szczęścia. Pani Barbara dostała od lekarza skierowanie na badanie krwi. Kilka razy była w swojej przychodni już przed ósmą. Za każdym razem - tłum pacjentów. Pielęgniarka pobierała krew tylko do g. 8.30 (powinna do 9). W końcu pani Barbara zleciła badanie prywatnie.

- Mamy umowy z kilkudziesięcioma przychodniami i gabinetami z Torunia i ościennych miejscowości, np. Ciechocinka. Zasada jest taka, że materiał dostarczany jest do nas przez przychodnie - tłumaczy Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor MPS. - Na miejscu pobieramy m.in. materiał do badań na cito, niezwłocznie. Mamy kilkaset pobrań dziennie. Są panie, które po mistrzowsku pobierają krew małym dzieciom. Sporo osób przy okazji zleconych badań decyduje się na inne, za dopłatą. Żeby zrobić badania laboratoryjne prywatnie, nie trzeba mieć skierowania od lekarza. W przeciwieństwie od RTG, na które, nawet odpłatnie, potrzeba skierowania od lekarza.

Czy jeśli nie załapiemy się w macierzystej przychodni na pobranie krwi, możemy przyjść ze skierowaniem od razu na Uniwersytecką?

- Jeśli ktoś nie zdąży, może, o ile tylko jego przychodnia ma z nami umowę - zaznacza kierownik laboratorium w MPS Teresa Behrendt.

Potwierdza to Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ, która zaznacza, że w przypadku badań laboratoryjnych przychodnie zawierają umowy z podwykonawcami. Większe przychodnie mają ich na miejscu. Lekarz wystawiający skierowanie na analizę moczu, krwi, EKG czy USG brzucha musi wskazać, gdzie pacjent ma się zgłosić. I w tym sensie pacjent nie ma wyboru. Jeśli punkt pobrań krwi w przychodni zamykany jest wcześniej niż powinien, należy zgłosić skargę szefowi placówki.


Gdzie można się zgłosić na badania

W Toruniu z MPS na badania laboratoryjne umowy mają podpisane wszystkie przychodnie oprócz Mediki, Citomedu, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (w tym Akademickiej Przychodni Lekarskiej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska