Nasza Loteria

Gdzie podczas ferii szukać pomocy lekarskiej w ramach NFZ?

Alicja Cichocka-Bielicka
Alicja Cichocka-Bielicka
Dariusz Gdesz / Polskapresse
Na jaką pomoc lekarską możemy liczyć podczas ferii zimowych daleko od domu?Żeby wyjazd nie zmienił się w koszmar lepiej znać obowiązujące reguły.

Choroby dziecka podczas zimowych wakacji nikt raczej nie planuje. Dlatego, gdy nagle dopada, lepiej wiedzieć, jakie są zasady korzystania z publicznej pomocy lekarskiej, gdy jesteśmy z rodziną daleko od domu.

Znaleźć przychodnię

Jeśli choroba dopadnie nas lub nasze dzieci w godzinach działania placówek podstawowej opieki zdrowotnej ( w godz. 8 - 18), powinniśmy udać się do najbliższej terytorialnie przychodni.

Gdy pomocy potrzebujemy po zamknięciu placówek POZ (w godz. 18-8) musimy szukać miejsc, gdzie udzielana jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Gdzie podczas ferii szukać pomocy lekarskiej w ramach NFZ?
Lucyna Nenow / Polska Press

- Lekarz pełniący dyżur może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadkach medycznie uzasadnionych, także w domu lub telefonicznie – informuje Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko - Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy. Listę miejsc, które działają „weekendowo” znaleźć można w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie, na którym przebywamy. Powinna też znajdować się na stronach internetowych poszczególnych, regionalnych oddziałów NFZ. Kujawsko - Pomorski Oddział Funduszu udostępnia taki spis.

W razie nagłego zagrożenia życia pomocy udzieli nam Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izba Przyjęć. Warto wcześniej ustalić, gdzie znajdują się tego typu punkty najbliższe naszemu miejscu pobytu.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia szukanie miejsc pomocy raczej należy odłożyć. Wtedy warto przypomnieć sobie dwa numery ratunkowe – 999 lub 112.

Tę kartę warto mieć

Przed wyjazdem, szczególnie w rejony przygraniczne warto wyrobić sobie kartę EKUZ, gwarantującą udzielenie bezpłatnej pomocy medycznej we wszystkich państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Oprócz samej karty dobrze jest zaopatrzyć się w wiedzę na co możemy liczyć w jej ramach.

Z kartą EKUZ w kieszeni

Karta EKUZ bardzo przydaje się nie tylko podczas ferii. Gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną w państwach Unii Europejskiej i EFTA:

  • Islandii,
  • Lichtensteinu,
  • Norwegii,
  • Szwajcarii.
Gdzie podczas ferii szukać pomocy lekarskiej w ramach NFZ?
Fot. Pixabay

Wyrobisz od ręki

Żeby urlop nie zmienił się w najdroższe zimowe wakacje, warto znać zasady udzielania świadczeń obowiązujących w kraju wypoczynku.

Dla przykładu, ratownictwo górskie na Słowacji nie jest finansowane z publicznych pieniędzy, więc jeśli nie będziemy mieć prywatnego ubezpieczenia o odpowiednim zakresie, za akcję ratowniczą po przykrym wypadku zapłacimy z własnej kieszeni.

- Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. Wystawiana jest dla każdego członka rodziny, osobno dla rodzica i każdego dziecka –rzecznik Barbara Nawrocka z Oddziału NFZ w Bydgoszczy przypomina, że karta EKUZ gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną tylko w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia i uczula.- Za leczenie prywatne zapłacimy z własnej kieszeni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Lepiej chyba pod płotem się położyć i czekać na ZMARTWYCHWSTANIE...w tym kraju,żeby chorować,to trzeba mieć końskie zdrowie

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska